14 Yıl

Özenli Turlar, Keyifli Tatiller 0 212 243 68 85

Doğu Karadeniz Yaylaları Turu

 • Tarih : 26 Temmuz-1 Ağustos 2015 / 2-8 Ağustos 2015 / 9-15 Ağustos 2015 / 16-22 Ağustos 2015 / 23-29 Ağustos 2015 / 30 Ağustos-5 Eylül 2015 / 6-12 Eylül 2015 / 13-19 Eylül 2015 / 20-26 Eylül 2015
 • Süre : 6 GECE 7 GÜN
 • Doğu Karadeniz Yaylaları Turu... Butik yayla turları. En fazla 14 kişilik butik Karadeniz yayla turları. Bu sene programımızı yeniledik, daha da beğenilecek bir program oluşturduk kanaatindeyiz. Doğu Karadeniz'i görme ve tanıma fırsatı bulacağınız bu turda; Sumela Manastırı, Fırtına Vadisi, Çamlıhemşin, Ayder Yaylası, Pokut ve Sal Yaylaları, Kaçkar Dağı, Masavelat Vadisi, Tatskeri Yaylası, Pimbilona Yaylası, Kavrun Yaylası, Öküz Yatağı Gölü, Laz Yaylaları, Palakçur Yaylası, Kaşvaş Yaylası, Zil Kale, Konaklar ve Palovit Şelalesi göreceğiniz yerlerden bazıları.

  KARADENİZ YAYLA TURLARINDA 16 YILLIK DENEYİM, TECRÜBELİ REHBERLER VE MİSAFİRLERİMİZE BÖLGENİN DOĞAL GÜZELLİKLERİNİN YANINDA YÖRE KÜLTÜRÜNÜ DE TANITMAYA GAYRET EDEN YAKLAŞIM.
 • PDF indir

REZERVASYON

 • 1. Gün: SUMELA MANASTIRI – AYDER YAYLASI
  Sabah 09:30'da Trabzon Havaalanı geliş terminali önünde rehberinizle buluşuyorsunuz. (Otobüs ile gelenler Trabzon otogarından alınacaktır.) Buluşmanın ardından yaklaşık 45 dakikalık yolculukla Sumela Manastırı’na varıyoruz. Araçtan ayrıldıktan sonra 10 dakikalık bir yürüyüşle manastır gezimize başlıyoruz. 1,5 saat süren detaylı anlatım ve fotoğraf için verilen serbest zamanın ardından  öğle yemeği için Trabzon’a dönüyoruz. Öğle yemeğinin ardından otelimize, Ayder’e doğru yol alıyoruz. Rize, Ardeşen, Çamlıhemşin güzergahını takip ederek 2 saat süren yolculukla Ayder Yaylası’na varıyoruz. Otele yerleşmenin ardından isterseniz kaplıcaya gidebilir veya yaylayı dolaşabilirsiniz.

  2. Gün: MASELEVAT VADİSİ – TATSKERİ YAYLASI
  Bugün Laz Alpleri turumuzun başlangıç noktası olan Maselevat Vadisini ziyaret edeceğiz. Pek adı duyulmuş bir vadi değil ama Macahel’i de 10 sene önce kimse bilmiyordu. Fırtına Nehri’ni besleyen kollardan biri de Maselevat Vadisi’nden gelir. Korunmuş yöre mimarisi, yaşlı anıt ağaçları, her yerinden dökülen şelaleleri göze çarpan özellikleri. Aracımızla Çamlıhemşin’e iniyoruz. Burada Topluca Köyü’ne giden köprüyü geçerek Maselevat Vadisi’ne giriş yapıyoruz. Yaklaşık yarım saat yolculuğun ardından Tatskeri Yaylası’na varıyoruz. Bu ismini söylemesi zor yayla 1900 metre yükseklikte. Bulunduğu konum en önemli özelliği. Buradan denizi, Pokut, Sal, Gito ve diğer yaylaları, Kaçkar Dağı’nı görmek mümkün. Yaylada 25-30 ev var.

  Yürüyüşümüzü yine isminin söylenmesi zor başka bir yaylaya, Pimbilona Yaylası’na yapıyoruz. Gidiş dönüş 6 km.lik parkur orman içi, bol manzaralı ve düz. Pimbilona’dan döndükten sonra öğle yemeğimizi barbekü olarak alıyoruz. Yemekten sonra yaylada bir süre daha kalıp etrafı fotoğrafladıktan sonra Ayder'de konakladığımız tesise dönüyoruz.

  3. Gün: KAVRUN YAYLASI – ÖKÜZ YATAĞI GÖLÜ VE KAÇKAR DAĞI
  Kahvaltının ardından Kaçkar Dağı’nın kuzey yamacını görmeyi hedefleyen bir güne başlayacağız. 1 saatlik yolculukla 2350 metre yükseklikteki Kavrun Yaylası’na varıyoruz. Kavrun Yaylası, Kaçkar Dağı kuzey yamacına çok yakın olduğu için bölge turizminin gelişmesinde önemli bir yere sahip büyük bir yayla. Yaylada kısa bir fotoğraf molası verdikten sonra yürüyüşümüze başlıyoruz. İlk 1,5 saat çok az eğimle yükseliyoruz. Daha sonra vadinin soluna doğru yükselmeye başlıyoruz. Yürüyüş hep patikada seyrediyor. Yarım saat sonra Öküz Yatağı’nın kapısına varıyoruz. Kapı bildiğimiz kapı başka birşey hayal etmeyin. Bu kapı ve sağında solunda göreceğiniz duvar, buraya adını veren ve beslenmeleri için bırakılan öküzlerin aşağıya inmesini engellemek amaçlı yapılmış. Kapıyı geçtikten sonra yarım saatlik yürüyüşle Öküz Yatağı Gölü’ne varıyoruz. Yüksekliğimiz 2900 metre ve sağınızda 3937 metre yüksekliği ile Kaçkar dağı bütün heybeti ile duruyor. Genellikle dağcıların Kaçkar Dağı’na çıkmak için kullandığı yerdesiniz. Keyfini çıkarın…

  Öğle kumanyamızı burada yedikten sonra Kaçkar Dağını arkamızda bırakarak dönüş yoluna geçiyoruz. Kavrun Yaylası’nda çay molasının ardından Ayder'de konakladığımız tesise dönüyoruz.

  4. Gün: ZİL KALE VE PALOVİT ŞELALESİ - POKUT VE SAL YAYLALARI
  Bugün bölgenin belki de en çok duyduğunuz vadisine, Fırtına Vadisi’ne gidiyoruz. Aracımızla Çamlıhemşin’e indikten sonra Şenyuva Köyü’nden Fırtına Vadisi’nin içlerine doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. İlk olarak Zil Kale’ye uğruyoruz. Ardından Palovit Şelalesi’ne geçiyoruz. Şelale gezimize de tamamladıktan sonra Şenyuva’ya dönüp yukarıya Pokut Yaylası’na çıkıyoruz. Molalar dahil 1 saat 15 dakikalık yolculuğun ardından Sal Yaylası’na varıyoruz. Burada aracımızdan inerek 2400 metre yükseklikteki Sal Yaylası’nı geziyoruz. Ardından yarım saatlik orman içi patikayı takip ederek aynı yükseklikteki Pokut Yaylası’na gidiyoruz. Bu iki komşu yayla çok iyi korunmuş. Yeni evler yapılsa da yöre mimarisine uygun inşa ediliyor. Manzarası ve diğer yaylaları da göre konumu ile çok seveceğinizi düşünüyoruz. Pokut’taki tesiste öğle yemeğimizi aldıktan sonra fotoğraf çekimi için serbest zaman veriyoruz. Ardından aracımızla tekrar Şenyuva Köyü’ne inip Ayder'e geri dönüyoruz.

  5. Gün: HUSER YAYLASI
  Bugün Doğu Karadeniz‘in en güzel yaylalarından birine gideceğiz. Bu turun en zor parkurudur ama orman içi yürüyüş ve gidilen yerdeki manzara bu zorluğa değer diye düşünüyoruz. Huser’e çıkanlar şöyle bir manzara ile karşılaşırlar. Kuzeyde Altıparmak Dağları’ndan başlayıp, Bulut, Kaçkar ve Verçenik‘e kadar kesintisiz bir manzara, ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, arkanızda Karadeniz sahil şeridi (tabi hava durumu önemli).

  Huser Yaylası‘na otelimizin yakınında başlayan patikayı takip ederek çıkıyoruz.  Molalarla birlikte yaklaşık yaklaşık 3 saat sürecek patika yürüyüşün sonunda 2400 metredeki yaylaya varıyoruz. Öğle yemeğimizi kumanya şeklinde alıyoruz. Sonra güneş altında çimenlerde biraz kestiriyoruz. Dönüşte grubun yapısına veya hava durumuna göre geldiğimiz patikadan veya Avusor yoluna bağlanan toprak yolu takip ederek Ayder'de konakladığımız tesise dönüyoruz.

  6.Gün: PALAKÇUR YAYLASI – KAŞVAÇ YAYLASI – GALER DÜZÜ YÜRÜYÜŞÜ
  Kahvaltının ardından 1 saatlik araç yolculuğu ile Palakçur Yaylası’na varıyoruz. Palakçur, 2100 metre yükseklikte fazla büyük olmayan bir yayla. Buradan 1,5 saatlik yatay bir yürüyüşle Kaşvaç Yaylası’na varıyoruz. Burada verilen fotoğraf molasının ardından Galer düzüne inen patikaya giriyoruz. Bundan sonra yürüyüşümüz orman içinde ve yokuş aşağı olacak. Yaklaşık 1 saat sürecek orman içi yürüyüş oldukça keyifli geçiyor. Genelde 2000 metre üzeri bölgelerde yürüyüş yapıldığından ve bu yüksekliklerde pek ağaç olmadığından farklı bir ortam bekliyor sizleri.

  Galer Düzü’ne vardıktan sonra burada öğle yemeğini alacağız. Farklı seçenekler var. Yemeğin ardından aracımızla Ayder'de konakladığımız tesise dönüyoruz. İsteyenler Ayder’e inen yolu takip ederek 1 saatlik bir yürüyüş daha yapabilirler. 

  7. Gün: ORTAN KÖYÜ – MAKREVİS – KONAKLAR VE DÖNÜŞ
  Sabah kahvaltının ardından bavullarımızı aracımıza yükleyerek Ayder’den ayrılıyoruz. Fırtına Vadisi’ne girdikten sonra Karadeniz’in bir başka yüzünü, tarihi konaklarını gezmek için Ortan Köyü’ne sapıyoruz. Bugün dönüş günü olsa da gene yürüyüş var. Sadece 15 dakikası çıkış olan tarihi bir patikada 1,5 saat yürüyeceğiz. Yürümek istemeyenler Ortan Köyü’nde yapılacak anlatıma katılıp ardından araçla öğle yemeği yiyeceğimiz yere gidebilirler.

  Ortan Köyü içinden geçen patikayı takip ederek orman içine giriyoruz. Yolumuz üzerinde tarihi köprü, eski değirmen ve konaklar var. Özellikle konaklar oldukça ilginizi çekecektir diye düşünüyoruz. Yıllara meydan okuyan fakat bazıları bakımsızlıktan yıkılmaya başlayan bu konaklar yöre kültürünü yansıtmada önemli bir role sahip. Makrevis Köyü’nde biten yürüyüşümüzün ardından öğle yemeği için bölgedeki tesislerden birine gidiyoruz. Yemeğin ardından Trabzon Havaalanı’na gidiyoruz. 16:30 itibarıyla misafirlerimizi havaalanına bırakarak vedalaşıyoruz. Başka bir gezide görüşmek üzere…                                                       

 • KONTENJAN HAKKINDA
  Sayfada turun yayında olması o turda kontenjan olduğu anlamına gelmez. Güncel kontenjan durumu için telefonla acentamızı arayarak yada mail ile bilgi alabilirsiniz. Rezervasyon ve ödeme işlemlerinizi tamamlayıp bizden tur rezervasyon onayını almadan lütfen uçak bileti almayınız.


  BU TURUN FARKI

  Turumuz 14 kişilik butik bir yayla turudur. Gazetelerde boy boy çıkan sözde yayla turlarında çok farklıdır.

  Ne demek istiyoruz gerçek butik yayla turu derken; Biz sizi 45 kişilik otobüslerle, binlerce kilometre götürüp perişan etmek istemiyoruz, biz Karadeniz'i otobüsün penceresinden görmenizi istemiyoruz, biz sizi otelden otele taşıyıp her gün bavul toplayıp, bavul açmanızı istemiyoruz, yayla turu deyip şehir merkezlerindeki yıldızlı otellerde konaklamanızı istemiyoruz, yöresel yemek deyip, ağzınıza bir lokma laz böreği koyup açık büfe kuyruklarında beklemenizi istemiyoruz. Biz bazıları gibi mevki adlarını yayla diye sunmuyoruz, yolda durmadan geçtiğimiz yerleri programda varmış gibi göstermiyoruz, maliyetten kaçmak için görülmesi gereken yerleri programdan çıkarıp çay bahçesi, sınır kapısı, bilmem ne köprüsü diye programı şişirmiyoruz. :)

  Biz çok iyi biliyoruz ki Karadeniz'e ömrünüz boyunca bir yada iki kez geliyorsunuz ve buna değmesini istiyorsunuz. Sizin de şunu bilmenizi istiyoruz ki; bizde her gidenin memnun ayrılıp, daha çok insanı yayla turu için özendirmesini istiyoruz. Bu yüzden biz size en iyisini sunabilmek için canla başla gayret ediyoruz.

  Herşeyden önemlisi bu turda deneyim edineceksiniz. Yayla yaşantısına, yayla kültürüne ve folklorüne çok yakından tanık olacaksınız. Yaylalarda insanlarla sohbet etme fırsatınız olacak, horona katılıp tulumun ezgisi ile coşacaksınız, yöresel yemeklerimizi tadacaksınız, en güzel tatil fotoğraflarınızı çekeceksiniz, doğasını tanıyacaksınız...

  Folklorü, müziği, mutfağı ve yaşam tarzı sadece tanımanızı değil sizi bu yaşamın içine sokup bire bir etkileşim içinde olmanızı istiyoruz. Diğer turlardan farklı olarak yeni deneyimlerle evinize dönmenizi istiyoruz.

  Bu turumuzun diğer turlardan bir farkı daha var. Turumuz 14 kişilik ve hemen hemen aynı tatil anlayışına sahip, ortak değerleri olan kişiler. Bu yüzden gruplarımız çok çabuk kaynaşmakta ve tur dostlukları uzun yıllar devam etmektedir. Gerek yaş, gerekse tarz olarak birbirine yakın insanlar katılır turlarımıza. ''benim bunların arasında ne işim var'' yada ''bunun burada ne işi var'' deme olasılığınız diğer turlara göre çok azdır. :)

  Evet turumuz ucuz değil. Ama en iyisi olduğumuzu söyleyebiliriz. Gazetelerde çıkan turların fiyatlarını inceden hesaplarsanız bizim fiyatlarımızın gayet makul olduğunu göreceksiniz.

  Detaylı okuduğunuzda bu farkı sizde göreceksiniz. 40 yılda bir Karadeniz'e geliyorsanız biliyoruz ki en iyisini almak istersiniz, hayatınız boyunca beklediğiniz ve özlediğiniz tatilin ''yahni'' ye dönmesini ne siz istersiniz ne biz arzu ederiz. Çünkü hizmet sektöründe kalite detaylarda gizlidir.

  Turumuz dolu dolu 6 gece yayla konaklamalıdır. Uçağınızın havaalanına inmesi ile tur başlar, uçağınızın havalanması ile tur biter, bu süre içinde, serbest gün dışındaki tüm geziler fiyata dahildir.

  Rehberler profesyonel kokartlı, güler yüzlü ve tecrübeli rehberlerdir. Rehberlerimizin yöreden olmasına çok özen gösterdik. Çünkü kimse size bu kadar can-ı gönülden rehberlik edemez. Herhangi bir olumsuzluk durumunda (hava koşulları vs..) rehberiniz deneyimi ile size alternatif bir program sunabilecek donanıma sahiptir.

  Konaklama tesislerimiz o yaylanın yada yerin en iyi tesisleridir. Mutlaka sizlerinde Akdeniz Ege koşullarında tesisler beklemediğinizi ya da İsviçre Alpleri'ndeki Chalet'ler gibi tesisler beklemediğinizi biliyoruz. :)) Ev sahiplerimizin içtenlikleri, bölgedeki turizm altyapı eksikliklerini hoş görmenizi sağlayacağına eminiz.

  Ve en önemlisi biz size bu sayfada mümkün olan her detayı vermeye çalıştık. Sizin turu daha iyi anlayıp, daha farkında olarak tura katılmanızı istedik. Eksik bilgilendirmenin katılımcılarda farklı beklentilere yol açacağını ve bunun hayal kırıklıkları doğuracağını çok iyi biliyoruz. Ama bu demek değil ki biz her şeyi yazdık bizi aramayın. Bir de bizi yerimizde tanıyın çayımızı, kahvemizi için. Bazen ikram etmeyi unutursak da '' nerde benim çayım'' demekten geri kalmayın :))

   

  TUR ÖZETİ

  Yeri : Doğu Karadeniz. Rize-Trabzon

  Yaş : min 4 max 70

  Katılımcı : min 5 max 14

  Ulaşım : uçak, minibüs
  Bu turumuz tüm Doğu Karadeniz'i özetleyen bir turdur. Biz boydan boya klasik Karadeniz turları yerine daha lokal olan ve Karadeniz'in özünü oluşturan Doğu Karadeniz'i mümkün olan en güzel şekliyle sunuyoruz. Doğu Karadeniz'i görme ve tanıma fırsatı bulacağınız bu turda; Sumela Manastırı, Fırtına Vadisi, Çamlıhemşin, Ayder Yaylası, Pokut ve Sal Yaylaları, Kaçkar Dağı, Masavelat Vadisi, Tatskeri Yaylası, Pimbilona Yaylası, Kavrun Yaylası, Öküz Yatağı Gölü, Laz Yaylaları, Palakçur Yaylası, Kaşvaş Yaylası, Zil Kale, Konaklar ve Palovit Şelalesi göreceğiniz yerlerden bazıları.


  GRUP / KATILIMCI SAYISI

  Turumuz maksimum 14 kişidir. 14 kişiyi aşılması durumunda ayrı bir tur açılır ve bağımsız olarak tur düzenlenir.

  20 Haziran'dan 30 Ağustos'a kadar tüm turlarımız kesin hareketlidir. Bu tarihler dışında minimum 5 katılımcı ile tur gerçekleştirilir.

  Kapalı grup olabilmeniz için en az 10 kişi gereklidir. Tarih ve tur programı grup isteğine göre değişebilir. Kapalı gruplarda grup indirimi 12 kişiden sonra yapılır. Kapalı grup gezilerinde afişe fiyatlar en az 12 kişi için geçerlidir. 10 kişiden az kapalı grup taleplerinde farklı fiyat uygulanır.

   

  YÖRE BİLGİSİ

  Doğu Karadeniz Yaylaları Kaçkar Dağları'nın eteklerine, en akıl almaz tepelerine, en güzel vadilerine kurulmuş yaylalardır.

  Muhteşem manzaraları, temiz havası, sevecen insanı ile bambaşka bir dünya. Yüzlerce yayla arasından biz sizlere en güzel yaylalardan bir program yapmaya çalıştık. Genel olarak Rize Çamlıhemşin' e bağlı yaylaları ve Fırtına Vadisi'ni gezeceksiniz fakat bu programımızda ilave olarak Sümela Manastırı'nı da göreceksiniz.

  Bu arada yayladaki hava sıcaklığının sahile göre 4-5 derece daha düşük olduğunu unutmayın. Kavrulan şehirlerden olmaktan çok daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

  Dağların kuzeyinde hüküm süren nemli ılıman iklim Karadeniz'deki bitki örtüsünün çeşitliliğini arttırmış ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz bir tabiat harikası haline getirmiştir. Karadeniz'in güneydoğusunda yer alan Küçük Kafkasya, Pontus Alpleri veya bilinen adıyla Kaçkar Dağları, şaşırtıcı zenginlikteki doğası, yörede yaşayan hayvan türlerinin çeşitliliği yanında, farklı bir yaşam süren yöre halkını tanımak açısından da görülmeye değer bir bölgedir.

  Uçsuz bucaksız yeşilliklerin arasına serpiştirilmiş masmavi gölleri ve yaylaları kolay kolay unutamayacaksınız. Türkiye'nin tek 'subtropikal yağmur ve sis ormanları' habitatları, eko sistemleri, 2500 çeşit bitki çeşidi, 250 kuş çeşidi, nadir yaban hayatı, alpin çayırları, buzul gölleri, buzulları, akarsuları, muhteşem milli parkları ve 3937 metrelik Kaçkar zirvesi ile Doğu Karadeniz, dünyanın korumada öncelikli 200 bölgesinden biri ilan edilmiştir.

   

  BÖLGEDE HAVA DURUMU

  Doğu Karadeniz hak etmediği bir üne sahip. Genelde herkesin aklında Karadeniz'de her gün yağmur yağar, sis olur, soğuk olur gibi bir imaja sahip. Elbette Karadeniz istatistik olarak diğer bölgelerden daha fazla yağış almakta fakat bu haksız ünvana sahip olacak kadar değil. Öncelikle sahil şeridindeki havanın İstanbul havasını 2 gün gecikmeyle takip ettiğini söyleyelim. Yani İstanbul'da güneş varsa bilin ki 2 gün sonra Karadeniz sahillerinde de güneş olacaktır. Fakat yükseklerde doğal olarak böyle değil. Dağ kendi havasını yarattığından her an değişen ve tahmin edilemeyen hava koşulları vardır. Yani sabah güneşte yürüyüşe başlayıp öğlen siste devam edip akşam yağmurla bitirebilirsiniz. Veya sahilde yağmur yağarken siz bulutların üstünde güneşlenebilirsiniz. Veya tam tersi. Ama genel olarak yaylalarda havanın çok değişken olduğunu ve sahil kesimine göre bir iki derece daha serin olduğunu unutmayın. Hava koşullarının turun yapılmasına engel olmadığını da unutmayın lütfen.

   

  AKTİVİTE

  Turumuz gerçek anlamda bir yayla turudur. Yayla'da konaklayıp, yayla yaşantısının bire bir içinde olacaksınız. Turlarımızda günlük 2 ila 5 saat arası yürüyüşler yapılmaktadır. Elbetteki sizi zorlayacak yürüyüşler olacaktır ama rehberlerimiz sık sık mola vererek ve yürüyüş temposunu ayarlayarak hafifletecektir.

   

  ZORLUK
  Turumuz günde ortalama 2-5 saat yürüyüşleri olan sizi fiziksel olarak çok fazla zorlamayacak, yürüyüşlerin olduğu bir programdır. Tabi her ne kadar zorlamayacak desek de, bazı parkurlarımızda yokuş çıkmak ya da yokuş inmek gerekiyor. Bu durumda sık sık mola verip ve tempoyu düşürüp yürüyüşü kolaylaştırıyoruz. Yine de bu zorlu günlerde yürüyüşe katılmayıp yaylada vakit geçirme şansınız var. Ki bu zorlu günlerin sayısı max 2 dir.
  Herhangi bir sağlık problemi olmayan ve yürüme problemi olmayan herkes katılabilir. (Bu arada belirtelim, yürüyüşlere katılmak mecburi değil. Yürümediğiniz zamanlar yaylada vakit geçirebilirsiniz.)
  Yürüyüşleri anlatmak, tarif etmek gerçekten çok zor. Herkes gözünde farklı canlandırabiliyor. Kimisinin beklentisi Heidi gibi lay lay lom kırlarda yürümek iken, kimisinin beklentisi de bir National Geographic belgeseli kıvamında olabiliyor. :) Kimi kendini aşıyor, kimi de aklına şaşıyor. :))
  Yürüyüşlerimizde sık sık mola verilir ve yürüyüş temposu en yavaş yürüyene göre ayarlanır. Elbette bazen nefes nefese kaldığınız anlar olacaktır fakat yürüdüğünüz yerlerin güzelliği ile yorgunluğunuz aklınıza bile gelmeyecek. Her güzel şeyin bir bedeli olduğunu unutmayın. Ve yürüyüşleri gözünüzde büyütmeyin, çok şükür bu güne kadar kimseyi yürüterek öldürmedik. :))

   

  KİMLERE

  Genel bir profil verecek olursak turlarımıza katılım ortalama 25-35 yaş arası ağırlıklı olmak üzere, 20-55 yaş arası değişmekte ve genelde %60'ını kadınlar oluşturmaktadır. Yine büyük ağırlıkla İstanbul'dan gelen, çalışan ve bekar insanlar oluşturmaktadır. Diğer turlarla kıyasladığınızda, öyle kendinizi garip ve yalnız hissedeceğiniz bir grubun içinde olma ihtimaliniz çok az.
  Saatlerce güneşin altında yatmak istemeyen, açık büfe restoran kuyruklarından sıkılan, onlarca kişi ile tatile çıkmak istemeyen, farklı bir tur arayan ve en önemlisi deneyim kazanmak isteyen sağlıklı herkes katıldığı ve katılabileceği bir turdur.
  Turumuz belki de, tamamı ile tatil anlayışınızı değiştirecek.

   

  SEZON
  Bize en çok sorulan soru; ''en iyi sezon nedir?'' sorusudur. Biz tur tarihlerimizi belirlerken zaten mümkün olan en iyi tarihleri seçmeye çalışıyoruz. Tabi hiçbir şekilde sizlere güzel hava garantisi veremeyiz, fakat genelleme yapacak olursak yaz ve sonbahar döneminde havalar güzel olma eğilimindedir.

  Şayet Antalya ya da Bodrum'a gitmiş olsaydınız ve havalar yağmurlu, sisli olsaydı inanın bizde çok üzülürdük ama Doğu Karadeniz Yaylaları'na yağmur, çise, sis ve bulut inanın çok yakışıyor.

  Bu demek değil ki turunuz siste ve yağmurda geçecek. Ama bu olası durum sizi olumsuz etkilememeli. Kaldı ki yaz sezonu ve havaların iyi olma ihtimali kötü olma ihtimalinden daha fazla.

  Maalesef bölgemizin adı çıkmış dokuza, inmez sekize. Şu meteoroloji tahminleri yok mu. Görüyoruz ki Karadeniz tahminlerinin çoğu başarısız. Ama turum sisli olursa bişe göremem diye düşünüyorsanız bu yanıltıcı olacaktır. Sis de olsa, yağmur da olsa biz bu turun sizin hayatınızın en güzel turu olması için gayret edeceğiz.

  Aslında bölgeyi Türkiye'nin diğer coğrafyalarından ayıran en önemli özelliği de iklimidir. Meteoroloji tahminlerinin dağlar için geçerli olmadığını, hele hele Kaçkar için hiç geçerli olmadığını söyleyebiliriz. Dağlar kendi havasını yaratır ve tahmin edilmesi çok zordur. Ama hiçbir hava koşulu programımızı yapmamızı engellemiyor.

  Başınıza gelebilecek en kötü senaryoyu oturup yazdık. Valla kanımız dondu. :))) Şöyle ki; kirpiklerinizden damlayan çise, sisler arasında kendini gösteren dağlar, büyülü ve gizemli ormanlar ve gürül gürül dere sesi içinde yapacağınız bol oksijenli bir yürüyüş. Ne korkunç değil mi? :))) Hele hele küresel ısınma her yeri kavururken.
   


  YANINDA GETİR

  Küçük sırt çantası; yürüyüş esnasında polar, matara, krem gibi sık kullanacağınız malzemeleriniz koyacağınız en az 30lt kapasiteli sırt çantası. Ama lütfen çocuğunuzun yada kardeşinizin beslenme çantası ile gelmeyin :))

  Tozluk; bileğinizde dizinize kadar kapatır ve botunuza taş toprak çamur kar girmesini engeller. Süper birşeydir yani:)

  Yürüyüş Botu; yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Bunlar en az Cat marka botlar seviyesinde olmalıdır. Biz size su geçirmez özelliğe sahip trekking amaçlı botları öneriyoruz. Bu kadar detay vermemize rağmen halen topuklu ayakkabı, kösele ayakkabı, bez ayakkabı ile gelenler olabiliyor, kesinlikle önermiyoruz.

  KONAKLAMA TESİSLERİNDE ODALAR KISMINDA AYAKKABI İLE DOLAŞMAK YASAKTIR. LÜTFEN BİR TERLİK GÖTÜRÜNÜZ.
  (Bu kural biraz garip gelebilir, ama muhafazakarlıktan diil, tamamen ses ve hijyen için uygulanmaktadır.)

  Yağmurluk; Genelde panço denen sırt çantanızla aynı anda giyebileceğiniz, bol ve ayaklarınıza kadar sizi koruyan özel amaçlı yağmurluklardır. Özellikle belirtelim bu yağmurluğunuzun da doritos poşetinden çıkan naylon gibi birşey olmamasına özen gösterin :)) Bu arada yıllar önce bir arkadaşımız Panço getir deyince Doritos Pancho getirmişti siz böyle birşey yapmayın. Yemiştik ama güzeldi:)

  Baş: Yanınızda mutlaka bir bere bulundurun. Ayrıca sizi güneşten koruyacak güneş gözlüğü yüz ve dudaklarınız koruyacak kremler. Ve birde şapka.

  Göğüs: Sizi rüzgardan koruyacak polar, bol t-shirt, sweat shirt yeterlidir.

  Alt: Sentetik kumaşlı pantolonları tercih etmelisiniz. Bu tür kumaş ıslansa bile çok çabuk kurur ve ısıyı muhafaza eder. Şort da bulundurun. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

  Ayak: Bol miktarda çorap getirmenizi tavsiye ederiz. Abartmayın 20 tane değil. E getiriyorlar:)

  Matara: en az 1 lt lik su kabınız. Mümkünse termos özelliğine sahip ve sıcak su saklayabilecek mataralar. Ama 1 lt.lik plastik süt şişeleri de idare eder.

  Fener: Çok büyük olmayan fakat yeterli ışık kaynağı olan yedek pilleri ve ampulü ile birlikte bir fener. Gece dolaşmalarında lazım olabilir. Kafa feneri tercih ediniz.

  İlkyardım: Rehberlerimizde ilkyardım malzemeleri olmasına rağmen her ihtimale karşı kendinize küçük bir ilkyardım çantası hazırlayın ve sürekli kullandığınız ilaçları bulundurun.

  En önemli hususlardan biri de taşıma sırasında yağmura karşı valizinizin su geçirmez olması yada eşyalarınızı poşetlemenizdir. Lütfen mümkün olduğunca küçük bagaj getiriniz.

  Tur öncesi alışverişleriniz için Kutupayısı Doğa Sporları Malzemelerini öneriyoruz. www.kutupayisi.com adresinde aradıklarınızı bulabilirsiniz.

   

  KİŞİSEL İHTİYAÇ

  TURDA ÇEKİLEN FOTOĞRAFLARI GRUP ÜYELERİ İLE DEÐİŞ TOKUŞ YAPABİLMENİZ İÇİN FLASH CARD GETİRMENİZİ ÖNERİRİZ.

  Bal alacaksanız kilosuna 70-100 TL ödemeye hazır olun. :) Ve her yerden bal almayın.

  Bunun dışında bulunacağınız ilçelerde bankamatiklerinden para çekebileceğiniz bankalar şunlardır. Rize/Ardeşen: Akbank(Altın Noktalı), İş Bankası, Ziraat Bankası.Trabzon ve Rize şehir merkezinde: Hemen hemen her banka. (ilk ve son gün)

  İsteyenler sabah erkenden ya da tur dönüşü her gün kaplıcaya gidebilir.

   

  DEEP NATURE NOTU

  Biz size keyifli bir program hazırladık. Bu programın diğerlerinden farkı yukarıda bahsettiğimiz yerleri ve kültürü doya doya yaşamanız. Bizim bir güne sığdıramadığımız bir yaylada bir saat geçirmenin doyurucu olmayacağını düşünüyoruz.
  Biz 16 yıllık tur deneyimimiz ve özenli tur anlayışımızla sizlere, bize göre en güzel Doğu Karadeniz Yayla Turunu hazırladık. Her yeri gösterelim diye sıkış tıkış bir program yapmadık ama göreceğiniz yerleri yeterince tadına varabileceğiniz şekilde, boş günü olmayan bir program sunuyoruz. Bu turun ardından inanıyoruz ki Doğu Karadeniz'in güzellikleriyle büyülenmiş, doğanın yenileyici terapisiyle stresten bir nebze arınmış olarak döneceksiniz. Araştırın, inceleyin, eşinize dostunuza sorun. Karadeniz Yaylalarını bizimle gezin, keyifle gezin.
   

 • TUR FİYATI
  Kredi kartıyla peşin ve anlaşmalı kartlara taksitli 1675 TL
  Nakit veya banka havalesiyle peşin ödemede 1575 TL


  Katılım ücretine dahil olan hizmetler
  :: Bölgedeki ulaşım ve transferler (Trabzon'da başlar ve Trabzon'da sona erer)
  :: Rehberlik
  :: Ayder Yaylasında 6 gece konaklama
  :: 6 sabah kahvaltısı
  :: 6 akşam yemeği
  :: Kavrun ve Huser günlerinde kumanya
  :: Program dahilindeki çevre gezileri
  :: Zorunlu seyahat sigortası
  :: KDV

  Katılım ücretinin dışındakiler
  :: Ana ulaşım ( Trabzon'a ulaşım / Trabzon'dan dönüş)
  :: 5 öğle yemeği
  :: Akşam yemeklerindeki içecekler
  :: Müze ve ören yeri giriş ücretleri
  :: Ayder'da kaplıca girişi
  :: Rafting (isteğe bağlı)
  :: Kişisel harcamalar

  İNDİRİMLER
  En az 10 kişilik gruplara %5 indirim
  (erken rezervasyon indirimiyle bir arada kullanılamaz)

  ÇOCUK FİYATLARI
  5-12 yaş (2 kişiyle beraber 1 odada kalırsa) %20 indirimli

  SINGLE FARKI
  Tek kişi konaklama halinde nakitte 350 TL single farkı talep edilir.


 • BÖLGEDEKİ ULAŞIMLAR TUR ÜCRETİNE DAHİLDİR

  Hizmetimiz Trabzon Havaalanında başlar ve Trabzon Havaalanında sona erer. Trabzon'a ulaşım katılımcıya aittir. Bölgedeki transferlerimizi tur programında gidilecek yerlerin yol koşullarına en uygun araç olan Ford Transit veya Mercedes Sprinter marka minibüslerle gerçekleştirmekteyiz.

  BULUŞMA ALTERNATİFLERİ

  1.ALTERNATİF
  Kendi Aracınızla Bölgeye Ulaşım
  Buluşma saati yeri Trabzon Havaalanı Pazar 09:30'dur.

  2.ALTERNATİF
  Uçakla Ulaşım
  Buluşma noktası Pazar günü saat 09:30'da Trabzon Havaalanıdır. Uçakla gelecek misafirlerimiz bu saate uygun olacak şekilde uçak bileti rezervasyonlarını kendileri yaparak tura katılabilirler.
  Turun bitiş noktası cumartesi 16:30'da Trabzon Havaalanıdır. Cumartesi günü saat 17:15'ten itibaren olan uçuşlardan birine rezervasyon yaptırabilirsiniz.

  :: Uçak rezervasyonları katılımcılar tarafından yapılır. Uçak bileti fiyatı tur ücretinin dışındadır.Tura rezervasyon yaptırmadan kesin uçak rezervasyonu yaptırmayınız. Uçak bilet fiyatları döneme ve biletin ne kadar erken tarihte alındığına göre değişir. Misafirlerimiz belirtmiş olduğumuz buluşma saatinde havaalanında olunabilecek, dönüşte havaalanı bırakış saatimizden en az 1 saat sonra kalkacak uçuşları tercih etmelidirler. Eğer sabah uçağında yer bulamıyor veya saatleri size uymuyorsa saat 14.30 da Trabzon Havaalanında olacak şekilde bilet alabilirsiniz. Bu durumda rehberiniz Sumela gezisi dönüşünde sizi havaalanından alabilir. Tabi ki siz Sumela manastırını görmemiş olacaksınız.

  3. ALTERNATİF
  Otobüsle Ulaşım
  Otobüsle gelmek istenmesi halinde buluşma saati yeri Trabzon Otogarı Ulusoy Yazıhanesi Pazar 09:00'dur. Dönüş için cumartesi günü Trabzon'dan 18:00'den sonra hareket eden otobüsler uygundur.
   
   
   

 • AYDER YAYLASINDA 6 GECE KONAKLAMA TUR ÜCRETİNE DAHİLDİR.


  Ahşap pansiyonda konaklama

  :: Odalarda duş, tuvalet ve kalorifer mevcut. 2 ve 3 kişilik odalar var.


   
  Ayder Yaylasında hangi tesiste kalınacağı o haftaki müsaitlik doğrultusunda acenta tarafından belirlenmektedir. Sezona ve doluluk oranına bağlı olarak acentamız, her zaman en iyi konaklama tesisini seçmeyi amaç edinmektedir. Konaklama tesisleri  konumu, servisi, imkanları ve misafirperverliği baz alınarak belirlenmektedir.
   

 • TUR BOYUNCA 6 KAHVALTI, 6 AKŞAM YEMEĞİ VE 2 ÖĞLE KUMANYASI TUR ÜCRETİNE DAHİLDİR.

  Mümkün olduğu kadar sizlere yöresel lezzetler tattırmak istiyoruz. Tabi mevsim itibarı ile ününü çok duyduğunuz bazı Karadeniz yemeklerini tatmanız mümkün olmayacak.

  Öğle yemekleri ekstradır ancak Huser ve Kavrun günlerinde (iki gün) kumanya tur ücretine dahildir.

  Kahvaltıda; doğal ürünlerle zenginleştirilmiş, bol çeşit.
  Akşam yemeklerinde; yöresel tatlar, et yemekleri, hamur işleri, sebze yemekleri, salata ve tatlılar.                                                                                                       

 • Yorum ekleyebilmek için üye olmalısınız.  Bu tur hakkında 12 yorum var. 5 tanesi listelendi.
  Tüm yorumlar için tıklayınız.

  23.02.2015 - Turumuzdan düşündüğümüzden fazla memnun kaldık. Rehber Bülent beye ve sizlere teşekkürler. Şöför Murat beye de teşekkürlerimizi iletiyoruz. Görüşmek üzere
  Tayfun, 11-17 Ağustos 2014 Doğu Karadeniz Turu

  23.02.2015 - Turunuz ciddi, samimi, bir o kadar da prensiplerine bağlı. Araç kaptanı nazik, efendi kişiliği ile sevgimize mazhar oldu. Tur rehberimiz bülent bey keza bilgisi, deneyimi ve efendi kişiliği ile sevgimizi katladı. Teşekkür ederiz.
  Yücel, 11-17 Ağustos 2014 Doğu Karadeniz Turu

  23.02.2015 - Herşey güzeldi. Rehber Bülent bey harika. Bize gönderilen araba ve Kaptan Murat’la hiç üzülmedik. Güvenli bir yolculuk oldu. Sadece Artvin’de kaldığımız otel kötüydü. Bilginiz olsun. Teşekkürler.
  Işık, 11-17 Ağustos 2014 Doğu Karadeniz Turu

  23.02.2015 - Genelde memnunduk. Rehber ve arabanızdan memnunduk. Teşekkür ederiz.
  Ayşen & Halil, 11-17 Ağustos 2014 Doğu Karadeniz Turu

  23.02.2015 - Genel olarak iyi bir turdu, teşekkürler
  Hakan & Gülden, 11-17 Ağustos 2014 Doğu Karadeniz Turu

Hatırlatmalar

:: Doğu Karadeniz Yaylaları Turu en çok tercih edilen Karadeniz yayla turumuzdur. Yoğun talep nedeniyle tur hareketinden 20 gün öncesine kadar rezervasyonunuzu yaptırmanızı öneririz.

:: Doğa turlarının dinamikleri gereği hava, yol şartları değişebilir. Bu nedenle koşullara göre programda belirtilen yerlerin yerine muadili bir yaylaya gidilebilir. Bu konuda insiyatif rehberdedir.                
 

Diğer Karadeniz Yayla TurlarıTüm turlar