14 Yıl

Özenli Turlar, Keyifli Tatiller 0 212 243 68 85

Doğu Karadeniz Yaylaları Turu

 • Tarih : 13-19 Temmuz 2014 / 20-26 Temmuz 2014 / 3-9 Ağustos 2014 / 10-16 Ağustos 2014 / 17-23 Ağustos 2014 / 24-30 Ağustos 2014 / 31 Ağustos-6 Eylül 2014 / 7-13 Eylül 2014 / 14-20 Eylül 2014 / 21-27 Eylül 2014
 • Süre : 6 GECE 7 GÜN
 • Doğu Karadeniz Yaylaları Turu... Butik yayla turları. En fazla 14 kişilik butik Karadeniz yayla turları. Doğu Karadeniz'i görme ve tanıma fırsatı bulacağınız bu turda; Sumela Manastırı, Fırtına Vadisi, Ayder Yaylası, Pokut ve Sal Yaylaları, Kaçkar Dağı, Aşağı ve Yukarı Kavrun Yaylaları, Avusor Vadisi, Laz Yaylaları, Çeymakçur Yaylası, Çengovit Gölleri, Karadeniz Gölü, Büyük Göl, Mikron, Zil Kale ve Palovit Şelalesi göreceğiniz yerlerden bazıları.

  KARADENİZ YAYLA TURLARINDA 14 YILLIK DENEYİM! 15 HAZİRAN - 30 AĞUSTOS ARASINDAKİ TURLARIMIZ KESİN HAREKETLİDİR.
 • PDF indir

REZERVASYON

 • 1. Gün: TRABZON – SÜMELA – AYDER YAYLASI
  Pazar sabahı 09:00'da buluşma noktamız Trabzon Havaalanı İç Hatlar Gelen Yolcu Çıkış Kapısı önüdür. Rehberimiz sizi havaalanında karşılıyor. Eğer rehberimiz sizi bulamadıysa turdan önce size yollanan bilgiler doğrultusunda rehberinizi bulunuz. O kadar tecrübe kazandık ki biz sizi hemen tanıyoruz :)  Buluşma faslından sonra  Sümela Manastırı‘na doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık bir saat sonra manastırdayız. Bu sürede rehberimiz size manastırdaki freskleri ve içerdiği tarihi size tüm detaylarıyla aktaracak. Sümela Gezisi'nin ardından öğle yemeği için Akçaabat köfteleriyle ünlü restaurantımıza uğruyoruz. Yemeğimizi aldıktan sonra sahil şeridi boyunca Ardeşen‘e oradan Çamlıhemşin‘e oradan da Ayder‘e varıp otelimize yerleşiyoruz. Ayder'i ve oteli tanıma sürecinden sonra adaptasyonunuz kısa sürede gerçekleşiyor. Adaptasyon diyoruz çünkü birçoğunuz ahşap otelde kalmamışsınızdır. Akşam hoş geldiniz yemeği ardından istirahate geçiyoruz.
  Yürüyüş: 1 saat
  Zorluk Derecesi: Kolay

  Not: İlk ve son gün dışındaki günlerin sıralaması hava koşulları ve organizasyon gereği değişebilir, rehberiniz size akşamından bilgi verecek.

  2. Gün: FIRTINA VADİSİ – ZİL KALE – PALOVİT ŞELALESİ – POKUT & SAL YAYLALARI
  Bugünkü turumuz Fırtına Vadisi, Pokut ve Sal Yaylaları'na. Aracımızla Fırtına Vadisi içerisinden yol alarak ilk olarak Zil Kale'ye gidiyoruz. Muhteşem manzarası ile özellikle hava açıksa fotoğraf için inanılmaz kareler sunuyor. Kalenin kendisi de fotoğraflamak için çok ideal olduğu gibi özellikle tele objektiflerle karşı yamaçlarda bulunan konakları da fotoğraflayabilirsiniz. Zil Kale gezisi sonrasında Palovit Şelalesi'ne doğru yola çıkıyoruz. Palovit Şelalesi ise 15 metre yüksekliğinde ve oldukça heybetli bir görünüme sahip. Ardından Pokut ve Sal Yaylaları'na doğru çıkıyoruz. Pokut Yaylası belki de göreceğiniz yaylalardan en güzeli. E tabi bu güzelliğe ulaşmak her güzellik gibi biraz meşakatli. Uzun ve yorucu bir dağ yolundan çıkmamız gerek. Hava durumuna ve koşullara bağlı olarak uygun araçla çıkıyoruz. Yayla orman seviyesinin tam sınırında bir sırt üzerine kurulmuş.  Şanslıysak en güzel bulut denizi manzarasını bugün görebileceğiz. Yaylaya vardıktan sonra öğle yemeğimizi barbekü şeklinde veya yayladaki evlerden birinde yöresel olarak alacağız. Yemeğin ardından orman içinden yorucu olmayan bir yürüyüşümüz olacak. Ernetap düzü denilen yere kadar yaptığımız yürüyüşümüzde Ayder'i, Fırtına Vadisi'ni, Kaçkarları görme şansımız olacak. Burda şansın ne demek olduğunu biliyorsunuz değil mi? :) Tabi ki güzel hava. Bu manzaranın ardından Pokut'a doğru başka bir patika yoldan yürüyerek dönüyoruz. Aracımıza binip Ayder'e dönmeden önce Pokut'a komşu Sal Yaylası'na da uğruyoruz. Tekrar aynı yoldan Ayder'e dönüyoruz.

  Yürüyüş: 1-2 saat.
  Zorluk Derecesi: Kolay

  3. Gün: KAVRUN YAYLASI – ÇENGOVİT GÖLLERİ – KARADENİZ GÖLÜ – ÇEYMAKÇUR YAYLASI
  Bugünkü programda Yukarı Kavrun Yaylası, Büyük Deniz, Küçük Deniz, Karadeniz Gölleri ve Aşağı ve Yukarı Çeymakçur Yaylaları var. Yürüyüşünüz trans şeklinde olacak. Yani Kavrun Yaylası'ndan başlayıp Çeymakçur Yaylası'nda bitireceksiniz.  Yukarı Kavrun Yaylası'ndan (2200 m) başlayan yürüyüşümüz rotamızda 5 adet balkon bulunmakta. Tabi her bir dik çıkış sonrası düzelen yerlere balkon diyoruz. Bu parkurun ilk balkonu oldukça dik, yaklaşık 45 dakikalık yürüyüşten sonra nispeten düzleşiyor. sonrasında iki saatlik yürüyüşten sonra Çengovit'in Denizleri diye anılan Büyük Deniz, Küçük Deniz ve Mezovit Gölleri'nden oluşan alana varıyoruz. (3100 m). Bu göller birbirine çok yakın. Büyük Deniz Gölü adı gibi büyük olduğu ve eriyen kar sularıyla beslendiği için oldukça soğuk. Fakat Küçük Deniz Gölü sığ ve küçük olduğu için suyu girilebilecek kadar sıcak. Her ihtimale karşı mayo ve havlunuzu yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Burada öğle yemeğini yedikten sonra Çeymakçur Vadisi'ne doğru inişe geçiyoruz. Karadeniz Gölü'ne (2850 m) doğru yarım saatlik bir iniş gerçekleştiriyorsunuz. Grubun kondisyonu ve zamanlaması iyi ise Karadeniz Gölü'nün üstünde sağda kalan Acı Göl'ün kenarına da gidilebilir. Karadeniz Gölü'nde verilen fotoğraf molasının ardından çok güzel bir patikadan Çeymakçur Yaylası'na 1 saatlik bir yürüyüşle varıyorsunuz. Buradan araçla Ayder'e dönüyoruz. Yürüyüşe doymadım diyenler Ayder'e kadar yürüyebilir. Koşullar oluştuğunda (horon oynayacak ekip, tulum çalacak sanatçı vs) akşama eğlence var konakladığımız ahşap pansiyonda. Burada eğlence olmaması durumunda rehberiniz sizi horon için başka bir yere götürebilir.

  Yürüyüş: 5-6 Saat
  Zorluk Derecesi: Zor, 2.5 saat dik eğimli çıkış – 4.5 saat dik ve orta eğimli iniş

  4. Gün: TAR DERESİ YÜRÜYÜŞÜ – YARI SERBEST GÜN
  Sabah kahvaltısının ardından 15 dakikalık araç yolculuğundan sonra Tar Deresi parkuruna geliyoruz. Yaklaşık 45 dakikalık kolay bir yürüyüş sonunda şelaleye gelmiş oluyoruz. İsteyenler burada yüzebilir. Burada verdiğimiz moladan sonra geldiğimiz yoldan geri dönüyoruz. Öğle yemeğimizi otelimizde sucuk barbekü şeklinde aldıktan sonra serbest zamanımız başlıyor. Dileyenler kaplıcaya gidebilir, dileyenlerse günün geri kalanını dinlenerek geçirebilir. Çünkü ertesi gün zorlu bir yürüyüş var.

  Yürüyüş: 1,5-2 Saat
  Zorluk Derecesi: Kolay – Hafif eğimli iniş çıkış

  5. Gün: HUSER TEPESİ – KUNTZ YAYLASI YÜRÜYÜŞÜ
  Bugün Doğu Karadeniz‘in en güzel yaylalarından birine gideceğiz. Genelde katılımcıların en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele birde hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahip. Kuzeyde Altıparmak Dağları'ndan başlayıp, Bulut, Kaçkar ve Verçenik‘e kadar kesintisiz bir manzara, ayaklarınızın altında Polakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, arkanızda Karadeniz sahil şeridi. Huser Yaylası‘na pansiyondan yürüyerek çıkıyoruz. Ne demiştik her güzel yere ulaşmanın bir cefası var. Huser oldukça dik çıkışı olan bir yayla. Çık babam çık bitmiyor :) Tam bitti diyorsunuz bir ufak tepe daha, tam bitti diyorsunuz bir tepe daha :) Molalarla birlikte yaklaşık 4-5 saat sürecek patika yürüyüşü için kolay diyemeyiz ama zamanımız bol olduğu için dinlene dinlene sizleri zorlamadan çıkıyoruz. Öğle yemeğimizi kumanya ya da açıksa bir çoban çadırında yiyoruz. Sonra güneş altında çimenlerde biraz kestiriyoruz.  Dönüş yolunda ise Kuntz Yaylası‘na uğruyoruz. Huser – Kuntz – Ayder yürüyüşümüz ise yaklaşık 2 saat sürecektir ve sürekli hafif iniş şeklinde olacak. Kolay bir rota olmasına rağmen bazılarına bir Discovery Channel belgeseli kıvamında keyif alıyor. Yolda bin bir çeşit mantar görebilirsiniz. Ama sakın tatmayın.

  Yürüyüş: 6-7 saat
  Zorluk Derecesi: Zor – eğimli çıkış, kolay – hafif eğimli iniş.

  6. Gün: AVUSOR YAYLASI – LAZ YAYLALARI – BÜYÜK GÖL
  Bugünkü gezimizde yörede Laz Yaylaları olarak bilinen yaylaları göreceğiz. Bir de Avusor Yaylası‘nın üzerindeki Büyük Göl'e yürüyüşümüz var. Aracımızla pansiyondan ayrıldıktan sonra 2400 metre yükseklikteki Avusor Yaylası‘na kadar araçla çıkıyoruz. Yolda Hacizeni, Kvaokobğumeri (Yanlış yazmadık. Lazca; Taş Yığılı anlamına geliyor), Toba Yaylaları'nı göreceğiz. Avusor Yaylası'na vardıktan sonra 2620 metre yükseklikteki Büyük Göl'e 1,5 saatlik bir yürüyüş yapılıyor. Yürüyüş çok zor değil yayladan 15 dakikalık bir dik çıkışı ardından meyil azalıyor. Arada 20 dakikalık bir yokuş olsa da rahatlıkla yapılabilecek bir parkur. Tıpkı Kavrun günündeki gibi bu göllerde de yüzebilirsiniz. Mayonuzu, havlunuzu ve sobanızı yanınızda taşıyın. Yüzme ve fotoğraf molasının ardından aynı patikadan yaylaya geri dönüyoruz. Öğle yemeği yaylada ve yöresel şekilde olacak. Dönüşte isteyenler belli bir noktada araçtan inip Ayder‘e kadar yürüyebilirler.

  Yürüyüş: 3 saat
  Zorluk Derecesi: Orta, dik iniş çıkışlar

  7. Gün: YUKARI VİÇE – MİKRON – HABAK – DÖNÜŞ
  Çamlıhemşin'in eski adı Vicelatı'ydı. Hep alttan geçtik yeter biraz da üst tarafı yani Vice'nin kendisini görme vakti geldi artık. Vice; ilginç bir dağ köyü, şöyle ki bu köyden çıkanlar şu anda büyük şehirlerde Reyhan, Flamingo gibi namlı pastanelerin sahipleri. Evleri ise masalsı denebilecek kadar sanat eseri. Bu evleri ve birbirine bağlanan yolları görmek; karşı yamaçtaki Çano'yu ve Kaçkarlar'ı izlemek için güzel bir alternatif. Hemen karşı tarafında yer alan Mikron köyü ise Ayder yolunu yukarıdan görebilecek kadar yüksek. Mikron'da da görülesi evler ve mimari eserler var. Tekrar dereye inip; bu sefer Ayder'e gidermiş gibi yapıyoruz ama o da nesi; yolun sağı bizi Habak'a davet ediyor. Habak, gözalabildiğine Fırtına Vadisi'ni seyretmek demek, yani bak da bak, al gözüm seyreyle. :) Çamlıhemşin köylerinin birbirinden aslında ne kadar farklı olduğunu görebileceğiniz ilginç bir deneyim… Yürüyüşlerimizi tamamlayınca ayrılık vakti yaklaştı demektir. Araçlarımıza yerleşip Trabzon Havaalanı'na doğru yola çıkıyoruz. 17:00 itibarıyla misafirlerimizi Trabzon Havaalanına bırakıyoruz. Bir başka turumuzda tekrar görüşmek dileğiyle...

  Yürüyüş: 2-3 saat
  Zorluk Derecesi: Kolay

  Not: Koşullara göre programda belirtilen yerlerin yerine muadili bir yaylaya gidilebilir. Bu konuda insiyatif rehberdedir.                                                           

 • KONTENJAN HAKKINDA
  Sayfada turun yayında olması o turda kontenjan olduğu anlamına gelmez. Güncel kontenjan durumu için telefonla acentamızı arayarak yada mail ile bilgi alabilirsiniz. Rezervasyon ve ödeme işlemlerinizi tamamlayıp bizden tur rezervasyon onayını almadan lütfen uçak bileti almayınız.


  BU TURUN FARKI

  Turumuz 14 kişilik butik bir yayla turudur. Gazetelerde boy boy çıkan sözde yayla turlarında çok farklıdır.

  Ne demek istiyoruz gerçek butik yayla turu derken; Biz sizi 45 kişilik otobüslerle, binlerce kilometre götürüp perişan etmek istemiyoruz, biz Karadeniz'i otobüsün penceresinden görmenizi istemiyoruz, biz sizi otelden otele taşıyıp her gün bavul toplayıp, bavul açmanızı istemiyoruz, yayla turu deyip şehir merkezlerindeki yıldızlı otellerde konaklamanızı istemiyoruz, yöresel yemek deyip, ağzınıza 1 lokma laz böreği koyup açık büfe kuyruklarında beklemenizi istemiyoruz. Biz bazıları gibi mevki adlarını yayla diye sunmuyoruz, yolda durmadan geçtiğimiz yerleri programda varmış gibi göstermiyoruz, maliyetten kaçmak için görülmesi gereken yerleri programdan çıkarıp çay bahçesi, sınır kapısı, bilmem ne köprüsü diye programı şişirmiyoruz. :)

  Biz çok iyi biliyoruz ki Karadeniz'e ömrünüz boyunca 1 yada 2 kez geliyorsunuz ve buna değmesini istiyorsunuz. Sizin de şunu bilmenizi istiyoruz ki; bizde her gidenin memnun ayrılıp, daha çok insanı yayla turu için özendirmesini istiyoruz. Bu yüzden biz size en iyisini sunabilmek için canla başla gayret ediyoruz.

  Herşeyden önemlisi bu turda deneyim edineceksiniz. Yayla yaşantısına, yayla kültürüne ve folklorüne çok yakından tanık olacaksınız. Yaylalarda insanlarla sohbet etme fırsatınız olacak, horona katılıp tulumun ezgisi ile coşacaksınız, yöresel yemeklerimizi tadacaksınız, en güzel tatil fotoğraflarınızı çekeceksiniz, doğasını tanıyacaksınız...

  Folklorü, müziği, mutfağı ve yaşam tarzı sadece tanımanızı değil sizi bu yaşamın içine sokup birebir etkileşim içinde olmanızı istiyoruz. Diğer turlardan farklı olarak yeni deneyimlerle evinize dönmenizi istiyoruz.

  Bu turumuzun diğer turlardan bir farkı daha var. Turumuz 14 kişilik ve hemen hemen aynı tatil anlayışına sahip, ortak değerleri olan kişiler. Bu yüzden gruplarımız çok çabuk kaynaşmakta ve tur dostlukları uzun yıllar devam etmektedir. Gerek yaş, gerekse tarz olarak birbirine yakın insanlar katılır turlarımıza. ''benim bunların arasında ne işim var'' yada ''bunun burada ne işi var'' deme olasılığınız diğer turlara göre çok azdır. :)

  Evet turumuz ucuz değil. Ama en iyisi olduğunuz söyleyebiliriz. Gazetelerde çıkan turların fiyatlarını inceden hesaplarsanız bizim fiyatlarımızın gayet makul olduğunu göreceksiniz. Yok öğle yemeği dahil değil, yok rehber araçta para toplar, yok müze girişi size ait, yok anasının nikahı derken, bir bakmışsınız astarı yüzünden pahalıya çıkmış. :)

  Detaylı okuduğunuzda bu farkı sizde göreceksiniz. 40 yılda bir Karadeniz'e geliyorsanız biliyoruz ki en iyisini almak istersiniz, hayatınız boyunca beklediğiniz ve özlediğiniz tatilin ''yahni'' ye dönmesini ne siz istersiniz ne biz arzu ederiz. Çünkü hizmet sektöründe kalite detaylarda gizlidir.

  Turumuz dolu dolu 6 gece yayla konaklamalıdır. Uçağınızın havaalanına inmesi ile tur başlar, uçağınızın havalanması ile tur biter, bu süre içinde, serbest gün dışındaki tüm geziler ve hizmetler fiyata dahildir.

  Rehberler profesyonel kokartlı, güler yüzlü ve tecrübeli rehberlerdir. Rehberlerimizin yöreden olmasına çok özen gösterdik. Çünkü kimse size bu kadar can-ı gönülden rehberlik edemez. Herhangi bir olumsuzluk durumunda (hava koşulları vs..) rehberiniz deneyimi ile size alternatif bir program sunabilecek donanıma sahiptir.

  Konaklama tesislerimiz o yaylanın yada yerin en iyi tesisleridir. Mutlaka sizlerinde Akdeniz Ege koşullarında tesisler beklemediğinizi ya da İsviçre Alpleri'ndeki Chalet'ler gibi tesisler beklemediğinizi biliyoruz. :)) Ev sahiplerimizin içtenlikleri, bölgedeki turizm altyapı eksikliklerini hoş görmenizi sağlayacağına eminiz.

  Ve en önemlisi biz size bu sayfada mümkün olan her detayı vermeye çalıştık. Sizin turu daha iyi anlayıp, daha farkında olarak tura katılmanızı istedik. Eksik bilgilendirmenin katılımcılarda farklı beklentilere yol açacağını ve bunun hayal kırıklıkları doğuracağını çok iyi biliyoruz. Ama bu demek değil ki biz her şeyi yazdık bizi aramayın. Bir de bizi yerimizde tanıyın çayımızı, kahvemizi için. Bazen ikram etmeyi unutursak da '' nerde benim çayım'' demekten geri kalmayın :))

   

  TUR ÖZETİ

  Yeri : Doğu Karadeniz. Rize-Trabzon

  Yaş : min 4 max 70

  Katılımcı : min 5 max 14

  Ulaşım : uçak, minibüs
  Bu turumuz tüm Doğu Karadeniz'i özetleyen bir turdur. Biz boydan boya klasik Karadeniz turları yerine daha lokal olan ve Karadeniz'in özünü oluşturan Doğu Karadeniz'i mümkün olan en güzel şekliyle sunuyoruz. Doğu Karadeniz'i görme ve tanıma fırsatı bulacağınız bu turda; Sumela Manastırı, Fırtına Vadisi, Ayder Yaylası, Pokut ve Sal Yaylaları, Kaçkar Dağı, Aşağı ve Yukarı Kavrun Yaylaları, Avusor Vadisi, Laz Yaylaları, Hacızeni, Peryatak, Dobaye, Taşlık Yaylaları, Büyük Deniz, Küçük Deniz ve Karadeniz gölleri, Zil Kale, Palovit Şelalesi, Tar Deresi vadisi, göreceğiniz yerlerden bazıları.


  GRUP / KATILIMCI SAYISI

  Turumuz maksimum 14 kişidir. 14 kişiyi aşılması durumunda ayrı bir tur açılır ve bağımsız olarak tur düzenlenir.

  15 Haziran'dan 30 Ağustos'a kadar tüm turlarımız kesin hareketlidir. Bu tarihler dışında minimum 5 katılımcı ile tur gerçekleştirilir.

  Kapalı grup olabilmeniz için en az 10 kişi gereklidir. Tarih ve tur programı grup isteğine göre değişebilir. Kapalı gruplarda grup indirimi 12 kişiden sonra yapılır. Kapalı grup gezilerinde afişe fiyatlar en az 12 kişi için geçerlidir. 10 kişiden az kapalı grup taleplerinde farklı fiyat uygulanır.

   

  YÖRE BİLGİSİ

  Doğu Karadeniz Yaylaları Kaçkar Dağları'nın eteklerine, en akıl almaz tepelerine, en güzel vadilerine kurulmuş yaylalardır.

  Muhteşem manzaraları, temiz havası, sevecen insanı ile bambaşka bir dünya. Yüzlerce yayla arasından biz sizlere en güzel yaylalardan bir program yapmaya çalıştık. Genel olarak Rize Çamlıhemşin' e bağlı yaylaları ve Fırtına Vadisi'ni gezeceksiniz fakat bu programımızda ilave olarak Sümela Manastırı'nı da göreceksiniz.

  Bu arada yayladaki hava sıcaklığının sahile göre 4-5 derece daha düşük olduğunu unutmayın. Kavrulan şehirlerden olmaktan çok daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

  Dağların kuzeyinde hüküm süren nemli ılıman iklim Karadeniz'deki bitki örtüsünün çeşitliliğini arttırmış ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz bir tabiat harikası haline getirmiştir. Karadeniz'in güneydoğusunda yer alan Küçük Kafkasya, Pontus Alpleri veya bilinen adıyla Kaçkar Dağları, şaşırtıcı zenginlikteki doğası, yörede yaşayan hayvan türlerinin çeşitliliği yanında, farklı bir yaşam süren yöre halkını tanımak açısından da görülmeye değer bir bölgedir.

  Uçsuz bucaksız yeşilliklerin arasına serpiştirilmiş masmavi gölleri ve yaylaları kolay kolay unutamayacaksınız. Türkiye'nin tek 'subtropikal yağmur ve sis ormanları' habitatları, eko sistemleri, 2500 çeşit bitki çeşidi, 250 kuş çeşidi, nadir yaban hayatı, alpin çayırları, buzul gölleri, buzulları, akarsuları, muhteşem milli parkları ve 3937 metrelik Kaçkar zirvesi ile Doğu Karadeniz, dünyanın korumada öncelikli 200 bölgesinden biri ilan edilmiştir.

   

  BÖLGEDE HAVA DURUMU

  Doğu Karadeniz hak etmediği bir üne sahip. Genelde herkesin aklında Karadeniz'de her gün yağmur yağar, sis olur, soğuk olur gibi bir imaja sahip. Elbette Karadeniz istatistik olarak diğer bölgelerden daha fazla yağış almakta fakat bu haksız ünvana sahip olacak kadar değil. Öncelikle sahil şeridindeki havanın İstanbul havasını 2 gün gecikmeyle takip ettiğini söyleyelim. Yani İstanbul'da güneş varsa bilin ki 2 gün sonra Karadeniz sahillerinde de güneş olacaktır. Fakat yükseklerde doğal olarak böyle değil. Dağ kendi havasını yarattığından her an değişen ve tahmin edilemeyen hava koşulları vardır. Yani sabah güneşte yürüyüşe başlayıp öğlen siste devam edip akşam yağmurla bitirebilirsiniz. Veya sahilde yağmur yağarken siz bulutların üstünde güneşlenebilirsiniz. Veya tam tersi. Ama genel olarak yaylalarda havanın çok değişken olduğunu ve sahil kesimine göre bir iki derece daha serin olduğunu unutmayın. Hava koşullarının turun yapılmasına engel olmadığını da unutmayın lütfen.

   

  AKTİVİTE

  Turumuz gerçek anlamda bir yayla turudur. Yayla'da konaklayıp, yayla yaşantısının bire bir içinde olacaksınız. Turlarımızda günlük 2 ila 5 saat arası yürüyüşler yapılmaktadır. Elbetteki sizi zorlayacak yürüyüşler olacaktır ama rehberlerimiz sık sık mola vererek ve yürüyüş temposunu ayarlayarak hafifletecektir.

   

  ZORLUK
  Turumuz günde ortalama 2-5 saat yürüyüşleri olan sizi fiziksel olarak çok fazla zorlamayacak, yürüyüşlerin olduğu bir programdır. Tabi her ne kadar zorlamayacak desek de, bazı parkurlarımızda yokuş çıkmak ya da yokuş inmek gerekiyor. Bu durumda sık sık mola verip ve tempoyu düşürüp yürüyüşü kolaylaştırıyoruz. Yine de bu zorlu günlerde yürüyüşe katılmayıp yaylada vakit geçirme şansınız var. Ki bu zorlu günlerin sayısı max 2 dir.
  Herhangi bir sağlık problemi olmayan ve yürüme problemi olmayan herkes katılabilir. (Bu arada belirtelim, yürüyüşlere katılmak mecburi değil. Yürümediğiniz zamanlar yaylada vakit geçirebilirsiniz.)
  Yürüyüşleri anlatmak, tarif etmek gerçekten çok zor. Herkes gözünde farklı canlandırabiliyor. Kimisinin beklentisi Heidi gibi lay lay lom kırlarda yürümek iken, kimisinin beklentisi de bir National Geographic belgeseli kıvamında olabiliyor. :) Kimi kendini aşıyor, kimi de aklına şaşıyor. :))
  Yürüyüşlerimizde sık sık mola verilir ve yürüyüş temposu en yavaş yürüyene göre ayarlanır. Elbette bazen nefes nefese kaldığınız anlar olacaktır fakat yürüdüğünüz yerlerin güzelliği ile yorgunluğunuz aklınıza bile gelmeyecek. Her güzel şeyin bir bedeli olduğunu unutmayın. Ve yürüyüşleri gözünüzde büyütmeyin, çok şükür bu güne kadar kimseyi yürüterek öldürmedik. :))

   

  KİMLERE

  Genel bir profil verecek olursak turlarımıza katılım ortalama 25-35 yaş arası ağırlıklı olmak üzere, 20-55 yaş arası değişmekte ve genelde %60'ını kadınlar oluşturmaktadır. Yine büyük ağırlıkla İstanbul'dan gelen, çalışan ve bekar insanlar oluşturmaktadır. Diğer turlarla kıyasladığınızda, öyle kendinizi garip ve yalnız hissedeceğiniz bir grubun içinde olma ihtimaliniz çok az.
  Saatlerce güneşin altında yatmak istemeyen, açık büfe restoran kuyruklarından sıkılan, onlarca kişi ile tatile çıkmak istemeyen, farklı bir tur arayan ve en önemlisi deneyim kazanmak isteyen sağlıklı herkes katıldığı ve katılabileceği bir turdur.
  Turumuz belki de, tamamı ile tatil anlayışınızı değiştirecek.

   

  SEZON
  Bize en çok sorulan soru; ''en iyi sezon nedir?'' sorusudur. Biz tur tarihlerimizi belirlerken zaten mümkün olan en iyi tarihleri seçmeye çalışıyoruz. Tabi hiçbir şekilde sizlere güzel hava garantisi veremeyiz, fakat genelleme yapacak olursak yaz ve sonbahar döneminde havalar güzel olma eğilimindedir.

  Şayet Antalya ya da Bodrum'a gitmiş olsaydınız ve havalar yağmurlu, sisli olsaydı inanın bizde çok üzülürdük ama Doğu Karadeniz Yaylaları'na yağmur, çise, sis ve bulut inanın çok yakışıyor.

  Bu demek değil ki turunuz siste ve yağmurda geçecek. Ama bu olası durum sizi olumsuz etkilememeli. Kaldı ki yaz sezonu ve havaların iyi olma ihtimali kötü olma ihtimalinden daha fazla.

  Maalesef bölgemizin adı çıkmış dokuza, inmez sekize. Şu meteoroloji tahminleri yok mu. Görüyoruz ki Karadeniz tahminlerinin çoğu başarısız. Ama turum sisli olursa bişe göremem diye düşünüyorsanız bu yanıltıcı olacaktır. Sis de olsa, yağmur da olsa biz bu turun sizin hayatınızın en güzel turu olması için gayret edeceğiz.

  Aslında bölgeyi Türkiye'nin diğer coğrafyalarından ayıran en önemli özelliği de iklimidir. Meteoroloji tahminlerinin dağlar için geçerli olmadığını, hele hele Kaçkar için hiç geçerli olmadığını söyleyebiliriz. Dağlar kendi havasını yaratır ve tahmin edilmesi çok zordur. Ama hiçbir hava koşulu programımızı yapmamızı engellemiyor.

  Başınıza gelebilecek en kötü senaryoyu oturup yazdık. Valla kanımız dondu. :))) Şöyle ki; kirpiklerinizden damlayan çise, sisler arasında kendini gösteren dağlar, büyülü ve gizemli ormanlar ve gürül gürül dere sesi içinde yapacağınız bol oksijenli bir yürüyüş. Ne korkunç değil mi? :))) Hele hele küresel ısınma her yeri kavururken.
   


  YANINDA GETİR

  Küçük sırt çantası; yürüyüş esnasında polar, matara, krem gibi sık kullanacağınız malzemeleriniz koyacağınız en az 30lt kapasiteli sırt çantası. Ama lütfen çocuğunuzun yada kardeşinizin beslenme çantası ile gelmeyin :))

  Tozluk; bileğinizde dizinize kadar kapatır ve botunuza taş toprak çamur kar girmesini engeller. Süper birşeydir yani:)

  Yürüyüş Botu; yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Bunlar en az Cat marka botlar seviyesinde olmalıdır. Biz size su geçirmez özelliğe sahip trekking amaçlı botları öneriyoruz. Bu kadar detay vermemize rağmen halen topuklu ayakkabı, kösele ayakkabı, bez ayakkabı ile gelenler olabiliyor, kesinlikle önermiyoruz.

  KONAKLAMA TESİSLERİNDE ODALAR KISMINDA AYAKKABI İLE DOLAŞMAK YASAKTIR. LÜTFEN BİR TERLİK GÖTÜRÜNÜZ.
  (Bu kural biraz garip gelebilir, ama muhafazakarlıktan diil, tamamen ses ve hijyen için uygulanmaktadır.)

  Yağmurluk; Genelde panço denen sırt çantanızla aynı anda giyebileceğiniz, bol ve ayaklarınıza kadar sizi koruyan özel amaçlı yağmurluklardır. Özellikle belirtelim bu yağmurluğunuzun da doritos poşetinden çıkan naylon gibi birşey olmamasına özen gösterin :)) Bu arada yıllar önce bir arkadaşımız Panço getir deyince Doritos Pancho getirmişti siz böyle birşey yapmayın. Yemiştik ama güzeldi:)

  Baş: Yanınızda mutlaka bir bere bulundurun. Ayrıca sizi güneşten koruyacak güneş gözlüğü yüz ve dudaklarınız koruyacak kremler. Ve birde şapka.

  Göğüs: Sizi rüzgardan koruyacak polar, bol t-shirt, sweat shirt yeterlidir.

  Alt: Sentetik kumaşlı pantolonları tercih etmelisiniz. Bu tür kumaş ıslansa bile çok çabuk kurur ve ısıyı muhafaza eder. Şort da bulundurun. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

  Ayak: Bol miktarda çorap getirmenizi tavsiye ederiz. Abartmayın 20 tane değil. E getiriyorlar:)

  Matara: en az 1 lt lik su kabınız. Mümkünse termos özelliğine sahip ve sıcak su saklayabilecek mataralar. Ama 1 lt.lik plastik süt şişeleri de idare eder.

  Fener: Çok büyük olmayan fakat yeterli ışık kaynağı olan yedek pilleri ve ampulü ile birlikte bir fener. Gece dolaşmalarında lazım olabilir. Kafa feneri tercih ediniz.

  İlkyardım: Rehberlerimizde ilkyardım malzemeleri olmasına rağmen her ihtimale karşı kendinize küçük bir ilkyardım çantası hazırlayın ve sürekli kullandığınız ilaçları bulundurun.

  En önemli hususlardan biri de taşıma sırasında yağmura karşı valizinizin su geçirmez olması yada eşyalarınızı poşetlemenizdir. Lütfen mümkün olduğunca küçük bagaj getiriniz.

  Tur öncesi alışverişleriniz için Kutupayısı Doğa Sporları Malzemelerini öneriyoruz. www.kutupayisi.com adresinde aradıklarınızı bulabilirsiniz.

   

  KİŞİSEL İHTİYAÇ

  TURDA ÇEKİLEN FOTOÐRAFLARI GRUP ÜYELERİ İLE DEÐİŞ TOKUŞ YAPABİLMENİZ İÇİN FLASH CARD GETİRMENİZİ ÖNERİRİZ.

  Tur fiyatına her şey dahil. Sadece serbest günde yapacağınız harcamalar, tur boyunca ekstra alacağınız yiyecek ve içecekler ve hediyelik eşya için yanınızda para bulundurmanız yeterli. Gerçi çok matah şeylerde yok alabileceğiniz. Birkaç hediyelik eşya, puşi, bal vs.

  Bal alacaksanız kilosuna 70-100 TL ödemeye hazır olun. :) Ve her yerden bal almayın.

  Bunun dışında bulunacağınız ilçelerde bankamatiklerinden para çekebileceğiniz bankalar şunlardır. Rize/Ardeşen: Akbank(Altın Noktalı), İş Bankası, Ziraat Bankası.Trabzon ve Rize şehir merkezinde: Hemen hemen her banka. (ilk ve son gün)

  İsteyenler sabah erkenden ya da tur dönüşü her gün kaplıcaya gidebilir.

   

  DEEP NATURE NOTU

  Biz size keyifli bir program hazırladık. Bu programın diğerlerinden farkı yukarıda bahsettiğimiz yerleri ve kültürü doya doya yaşamanız. Bizim bir güne sığdıramadığımız bir yaylada 1 saat geçirmenin doyurucu olmayacağını düşünüyoruz.
  Biz 15 yıllık tur deneyimimiz ve özenli tur anlayışımızla sizlere, bize göre en güzel Doğu Karadeniz Yayla Turunu hazırladık. Her yeri gösterelim diye sıkış tıkış bir program yapmadık ama göreceğiniz yerleri yeterince tadına varabileceğiniz şekilde, boş günü olmayan bir program sunuyoruz. Bu turun ardından inanıyoruz ki Doğu Karadeniz'in güzellikleriyle büyülenmiş, doğanın yenileyici terapisiyle stresten bir nebze arınmış olarak döneceksiniz. Araştırın, inceleyin, eşinize dostunuza sorun. Karadeniz Yaylalarını bizimle gezin, keyifle gezin.
   

 • TUR FİYATI
  Kredi kartıyla peşin ve anlaşmalı kartlara taksitli 1625 TL
  Nakit veya banka havalesiyle peşin ödemede 1545 TL


  Katılım ücretine dahil olan hizmetler
  :: Bölgedeki ulaşım ve transferler (Trabzon'da başlar ve Trabzon'da sona erer)
  :: Rehberlik
  :: Ayder Yaylasında 6 gece konaklama
  :: Bütün yemekler (kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri)
  :: Müze ve ören yeri giriş ücretleri
  :: Program dahilindeki çevre gezileri
  :: Zorunlu seyahat sigortası

  Katılım ücretinin dışındakiler
  :: Ana ulaşım ( Trabzon'a ulaşım / Trabzon'dan dönüş)
  :: Akşam yemeklerindeki içecekler
  :: Ayder'da kaplıca girişi
  :: Rafting (isteğe bağlı)
  :: Kişisel harcamalar

  İNDİRİMLER
  En az 10 kişilik gruplara %5 indirim
  (erken rezervasyon indirimiyle bir arada kullanılamaz)

  ÇOCUK FİYATLARI
  5-12 yaş (2 kişiyle beraber 1 odada kalırsa) %20 indirimli

  SINGLE FARKI
  Tek kişi konaklama halinde 300 TL single farkı talep edilir.


 • BÖLGEDEKİ ULAŞIMLAR TUR ÜCRETİNE DAHİLDİR

  Hizmetimiz Trabzon Havaalanında başlar ve Trabzon Havaalanında sona erer. Trabzon'a ulaşım katılımcıya aittir. Bölgedeki transferlerimizi tur programında gidilecek yerlerin yol koşullarına en uygun araç olan Ford Transit veya Mercedes Sprinter marka minibüslerle gerçekleştirmekteyiz.

  BULUŞMA ALTERNATİFLERİ

  1.ALTERNATİF
  Kendi Aracınızla Bölgeye Ulaşım
  Buluşma saati yeri Trabzon Havaalanı Pazar 09:00'dur.

  2.ALTERNATİF
  Uçakla Ulaşım
  Buluşma noktası Pazar günü saat 09:00'da Trabzon Havaalanıdır. Uçakla gelecek misafirlerimiz bu saate uygun olacak şekilde uçak bileti rezervasyonlarını kendileri yaparak tura katılabilirler.
  Turun bitiş noktası cumartesi 17:00'de Trabzon Havaalanıdır. Cumartesi günü saat 17:45'ten itibaren olan uçuşlardan birine rezervasyon yaptırabilirsiniz.

  :: Uçak rezervasyonları katılımcılar tarafından yapılır. Uçak bileti fiyatı tur ücretinin dışındadır.Tura rezervasyon yaptırmadan kesin uçak rezervasyonu yaptırmayınız. Uçak bilet fiyatları döneme ve biletin ne kadar erken tarihte alındığına göre değişir. Misafirlerimiz belirtmiş olduğumuz buluşma saatinde havaalanında olunabilecek, dönüşte havaalanı bırakış saatimizden en az 1 saat sonra kalkacak uçuşları tercih etmelidirler. Eğer sabah uçağında yer bulamıyor veya saatleri size uymuyorsa saat 14.30 da Trabzon Havaalanında olacak şekilde bilet alabilirsiniz. Bu durumda rehberiniz Sumela gezisi dönüşünde sizi havaalanından alabilir. Tabi ki siz Sumela manastırını görmemiş olacaksınız.

  3. ALTERNATİF
  Otobüsle Ulaşım
  Otobüsle gelmek istenmesi halinde buluşma saati yeri Trabzon Otogarı Ulusoy Yazıhanesi Pazar 08:30'dur. Dönüş için cumartesi günü Trabzon'dan 18:00'den sonra hareket eden otobüsler uygundur.
   
   
   

 • AYDER YAYLASINDA 6 GECE KONAKLAMA TUR ÜCRETİNE DAHİLDİR.

   

  AYDER KUŞPUNİ DAĞ EVİ
  www.ayderkuspuniotel.com

  Odalar ahşap. Odalarda duş, tuvalet ve kalorifer mevcut

  :: Kuşpuni Dağ Evi, Ayder Yaylasında bulunan ve ahşap mimaride 16 odaya sahip bir işletme. Odaların her biri farklıdır. İki ve üç kişilik odaları mevcuttur.
  :: Odalarda dolaşmak için terlik getirmenizi hatırlatırız.
  :: Tesiste kablosuz internet erişimi mevcuttur.
  :: Ahşap yapı olduğunda tesiste sigara içilmiyor.
  :: Yayla pansiyonlarının çoğunda olduğu gibi çoğunluğun aynı anda kullanımı halinde sıcak su problemi olabilmektedir, misafirlerimizden bu konuda anlayış rica ederiz.


  KALEGON BUTİK OTEL
  www.ayderkalegon.com

  :: Odalarda duş, tuvalet, tv, saç kurutma makinası ve merkezi ısıtma mevcut. 2 ve 3 kişilik odalar var.
  :: Tesiste kablosuz internet erişimi mevcuttur.
   

  BUKLA OBERJ
  www.buklaoberj.com

  Ahşap pansiyon.

  :: Odalarda duş, tuvalet, uydu yayını ve kalorifer mevcut. 2 ve 3 kişilik odalar var.
  :: Tesiste alkollü ve alkolsüz içecekler extra olarak servis ediliyor.
   


   
  Hangi tesiste kalınacağı o haftaki müsaitlik dorğultusunda acenta tarafından belirlenmektedir.
   

 • TUR BOYUNCA TÜM YEMEKLER TUR ÜCRETİNE DAHİLDİR.
   
  Öğle Yemekleri

  1. Gün: Nihat Usta – Trabzon
  2. Gün: Pokut'ta barbekü veya öğle yemeği
  3. Gün: Kumanya
  4. Gün: Otelde sucuk barbekü (Muhlama için ısrar ediniz. :) )
  5. Gün: Kumanya
  6. Gün: Avusor'da yöresel yemek
  7. Gün: Şenyuva'da yöresel yemek

  Mümkün olduğu kadar sizlere yöresel lezzetler tattırmak istiyoruz. Tabi mevsim itibarı ile ününü çok duyduğunuz bazı Karadeniz yemeklerini tatmanız mümkün olmayacak.

  Öğle yemekleri de gidilen yere göre bir tesiste, köy evinde veya kumanya şeklinde olacaktır. Doyacağınıza eminiz. Sonuçta bu bir gurme turu değil. Tabi rejim yapabileceğiniz bir tur da değil :) Mümkün olan her şeyi sunacağız. Yemek konusunda tatmin olacağınız söyleyebiliriz.

  Malzemesini temin edebildiğimiz her Karadeniz yemeğini üşenmeden yapmaya çalışıyoruz. Fakat bilirsiniz ki sezonluk yemekleri sezon dışında yapamıyoruz.

  Kahvaltıda; doğal ürünlerle zenginleştirilmiş, bol çeşit.
  Öğle yemeklerinde; gidilen yere göre kumanya, mangalda sucuk yöresel yemek veya restoranda yemek şeklinde olacaktır. Aslında en sıkıntı yaşadığımız öğün de budur. Çünkü şartlar gereği yürüyüş esnasında kumanya sandviç vermek durumunda kalıyoruz.
  Akşam yemeklerinde; yöresel tatlar, et yemekleri, hamur işleri, sebze yemekleri, salata ve tatlılar.                                                                                                       

 • Yorum ekleyebilmek için üye olmalısınız.  Bu tur hakkında 7 yorum var. 5 tanesi listelendi.
  Tüm yorumlar için tıklayınız.

  17.07.2009 - Gökhan bey merhaba, Doğu Karadeniz Yaylaları gezimiz son derece güzel geçti. Geziden çok memnun kaldık. Kızımız Elifnaz Karadeniz diyor da başka bir şey demiyor. Ekte bir fotoğrafını gönderiyorum. Daha çok sayıda size gönderilebilir dediğim fotoğrafları var. İster misiniz? İsterseniz onlar mail ile gönderme kapasitesini aşabilir. Onları gönderme yolu konusunda öneriniz varsa bildirirseniz ben de göndermeye çalışırım. Tekrar teşekkürler. Ruhsar – Yekta – Elifnaz (Not: Fotoğrafta Elifnazın hemen arkasındaki rehberimiz Osman Bey sayesinde son derece güzel bir gezi oldu. Osman beye ayrıca çok teşekkürler.)
  Yekta & Ruhsar, 28 Haziran-5 Temmuz 2009 Doğu Karadeniz Yayla Turu

  20.03.2008 - Harika karadeniz tatilimize katkılarınız, rehberlerimiz Mike ve Alp'in çabaları, güleryüzünüz ve bize önem verdiğinizi gösterdiğiniz hizmet anlayışınız için teşekkür ederiz.
  Zeynep, 12-19 Ağustos 2007 Doğu Karadeniz Yaylaları Turu

  20.03.2008 - merhaba, 12-19 Ağustos Doğu Karadeniz Yaylaları turunuza katıldım ve sanırım hayatımdaki en güzel tatilimi yaşadım. Acentanızı rezervasyon için aradığımda uzunca telefonda konuştuğumuz Gökhan Bey'in anlattıklarıyla turun heyecanına erkenden kapılmıştım, şimdi anlatılanlardan da fazlasını yaşadığımı düşünüyorum (bu arada Gökhan Bey'in birçok sorumu sabırla ve detaylıca cevapladığı için çok memnun oldum) Ayder'de bir hafta nasıl geçti nasıl döndük biz anlamadık. Uyumlu bir grubumuz, arkadaş sıcaklığında ama profesyonelliklerini de unutmayan rehberlerimiz vardı (Mike ve Alp'e teşekkürler). Bu unutulmaz tatildeki tüm katkılarınız için ekibinize teşekkür ederim. Seneye Artvin turunuza katılacağız turdan arkadaşlarla
  Elif, 12-19 Ağustos 2007 Doğu Karadeniz Yaylaları Turu

  20.03.2008 - Gökhan Bey, Tavsiyeleriniz ve güzel anlatımlarınızın ardından gittiğim doğu karadeniz yaylaları turundan döndük maalesef. Maalesef diyorum çünkü hiç dönmek istemedik. Karadeniz harika bir yer. Sizlerin de profesyonel, içten ve sıcak yaklaşımızla sunulan tur programınız ve ekibinizle nerdeyse hiç sorun yaşamadan bir tur geçirdik. Rehberlerimiz dediğiniz gibi canla başla çabalıyorlar, her hafta tur yaptıklarını söylediler ama sanki yüzlerce insanla uğraşmamışcasına ilgili ve hevesle işlerini yaptılar. Çok teşekkür ederiz bu güzel tur için.
  Özlem, 5-12 Ağustos 2007 Doğu Karadeniz Yaylaları Turu

  20.03.2008 - sevgili Deepnature ekibi, İki arkadaş olarak katıldığımız karadeniz turunda çok güzel bir hafta geçirdik. Yoğunluktan kaynaklanan bazı aksaklıklar dışında turumuz keyifli idi. Katılan diğer arkadaşların yaş dağılımları da birbirine yakın olunca ve rehberlerimizin de sıcakkanlılıyla güzel de dostluklar kurduk. Rehberimiz Alp bölgeye çok hakim, horon konusunda uzman sevecen bir arkadaş. Kendisine bize karadenizi çok güzel tanıttığı için teşekkür ederiz. Tabii sizlere de. Özenli turlar yaptığınızı yazmıştınız web sayfanızda, buna uygun bir tur yaptığınız için.
  Pınar, 8-15 Temmuz 2007 Doğu Karadeniz Yaylaları Turu

Hatırlatmalar

:: Turlarımız kesin hareketlidir. Yoğun talep nedeniyle tur hareketinden 20 gün öncesine kadar rezervasyonunuzu yaptırmanızı öneririz.:: DEEP NATURE rehberleri hava koşullarına bağlı olarak tur programında değişiklik yapabilme hakkını saklı tutar.
 

Diğer Karadeniz Yayla TurlarıTüm turlar