Villa Kaktüs

Laz Alpleri Turu

6 GECE 7 GÜN (Temmuz-Ağustos 2021)

Laz Alpleri Turu. En özel programlarımızdan biri. Gerçek yayla yaşamı deneyimi. Özgünlüğünü korumuş yaylalar. 3 gün dağ oteli, 3 gün yayla evi konaklama

₺ 3.950’den itibaren
BENİ ARAYIN
PDF OLARAK KAYDET
Laz Alpleri Turu
 
TUR ÖZETİ
Gerçek yayla yaşamı deneyimi
Bal ormanlarıyla ünlü Maselevat Vadisi
İlk ve son gün dışında araç yok
Özgünlüğünü korumuş yaylalar
Göller ve şelaleler
Altıparmak Dağı ve manzarası
3 gün dağ oteli, 3 gün yayla evi konaklama
 
ZORLUK DERECESİ
4/5 
 
PROGRAM
 
1. Gün TRABZON, ÇAMLIHEMŞİN, MASELAVAT VADİSİ, KOMATİ YAYLASI
Trabzon Havalimanı’nda saat 09:45'teki buluşmanın ardından (en geç 09:30'da Trabzon'a inecek uçuşlarla Trabzon'a gelebilirsiniz) aracımızla Çamlıhemşin'e doğru yola çıkıyoruz. Saat 12.00 civarında Çamlıhemşin'e varıyoruz. Öğle yemeğimizi burada alacağız. Burada yemek yerken herkes birbiriyle tanışıyor.Yemekten sonra son alışverişlerimiz yapıyoruz. Bir hafta boyunca bir daha market, bakkal yüzü görmeyeceksiniz ona göre alışveriş yapın. Alışveriş yaparken de yaylalardaki çocukları unutmayın, ufak tefek hediyeler almanız onları çok sevindirecektir. Alışverişimizi tamamladıktan sonra bizi ilk konaklama yerimiz olan Komati Yaylası’na doğru yaklaşık iki buçuk saat sürecek olan yolculuğumuza başlıyoruz.
Eğer hava açıksa yolda Tatskeri Yaylası‘na (1900 m.) uğrayacağız. Buraya uğramamızın sebebi eğer hava açıksa tüm sahil şeridi, Pokut Yaylası, Hazindak Yaylası, Gito Yaylası ve Kaçkarları gören bir mevkide olması. Yani hava açık olsun diye dua edin.
Yolculuğumuz Maselavat Vadisi‘ni geçerek devam ediyor. Bu vadide klasik Karadeniz yerleşimine şahit olacağız. Dik yamaçların kenarına kurulmuş ahşap evler vadiyi süslüyor. Yol boyunca göreceğiniz anıt ağaçlar ise cabası, her biri bulutlara değme çabasındaki bu ağaçlar yörenin bilinmeyen bir yüzünü bize sergiliyor. 
Komati Yaylası’na yaklaştığımız habercisi ise yol kenarında gürül gürül akan Çetekalevi Şelalesi. Şelale oldukça yüksek ve fotoğraf için çok uygun. Kısa bir fotoğraf molasının ardından yola devam ediyoruz. Yaylaya çok yaklaştığımızda ise petek evleri göreceğiz. Bunlar arı kovanı aslında ama bildiğiniz ev gibi yapılmış. Ayılar peteklere zarar vermesin diye yapılmış olan bu evlerin içinde bir sürü kovan bulunmaktadır.
Geze geze yaptığımız bu yolculuğun sonunda  Komati Yaylası’na varıyoruz. Yayla 1484 metre yükseklikte ve çok iyi korunmuş. Ahşap dışında bir yapıya izin vermiyorlar. İki gece konaklayacağımız ahşap pansiyonumuza yerleştikten sonra yaylayı dolaşabilirsiniz. Kaldığımız pansiyonda yemekleri erkekler yapıyor, lezzet ise garanti. 
 
--------------------------------------------------------------------------------------
 
İpucu: Karadeniz insanı sert mizaçlı ama sıcakkanlıdır, muhabbeti sever, çekinmeyin.
Önemli: Tur boyunca her gün telefon ile konuşabileceksiniz ama yürüyüş sırasında belirli yerlerde. Konakladığımız yerlerde telefon çekmez.
Not: Turun en önemli özelliği yürüyüşlerin saat 15.00 civarında bitiyor olması. Dinlenmek, fotoğraf çekmek ve muhabbet etmek için bol bol vaktiniz olacak.
 
2. Gün EĞRİSU YAYLASI, GOLAZENA, KÖPRÜLÜ ŞELALE
Bugünkü yürüyüşümüz kahvaltının ardından pansiyondan başlayacak.
Hedefimiz 2080 metre yükseklikteki Eğrisu Yaylası. Yaylaya yürüyüşümüz iki buçuk saat sürecek. Yürüyüş parkuru çok güzel ne çok dik ne de dümdüz. Çıkarken vadinin sağ tarafındaki patikayı takip ediyoruz. İlk başlarda orman içinde ve kenarında yürürken yükseldikçe orman kayboluyor. Yayladaki evlerin mimarisi taş veya ahşap taş karışıktır. Evler kışın çığdan zarar görmesin diye oldukça alçaktır. Çatı baş hizanızdadır o kadar alçak yani. Altıparmak Dağları'nı gören bir konumdadır ve diğer tüm Karadeniz Yaylaları gibi yanından dere akar. Yaylanın sol tarafındaki yamaçta Golezana Yaylası vardır. Bu iki yayla kavgalı ve kavgaları taaaa Osmanlı zamanından beri devam ediyor. Mevzu yol davası, gerisini rehberiniz orada anlatır. :)
Yaylada verilen öğle yemeği ve fotoğraf için verilen serbest zamanının ardından Komati Yaylası'na geri dönüyoruz. Dönüşü vadinin diğer tarafındaki toprak yoldan yapıyoruz. Yolda çıkarken derenin karşısından gördüğümüz Köprülü Şelale'de serinleme fırsatınız olacak. Yani mayo, şort ve havlunuzu yanınızda taşıyın. 
Şelaleden sonra yaylaya gelmeden hemen önce dereye girmek için çok uygun bir yer daha var. Burada dereye girenler soğuk suyun ve derenin jakuzi etkisinin günün tüm yorgunluğunu aldığını görecekler. 
Akşam yemekten sonra eğer yaylada tulumcu varsa bir horon vururuz artık.
 
Yürüyüş: 4,5 - 5 saat
Zorluk Derecesi: Kolay - Orta
 
3. Gün NOZONA, DİDİNGOLA (BÜYÜK YAYLA)
Bugün kahvaltıdan sonra Komati'den ayrılıyoruz. Hedefimiz Didingola yani Büyük Yayla. Komati'den ayrılmadan önce eşyalarımızı araca yükleyip Didingola’ya gönderiyoruz. Bugünkü yürüyüşü yapmak istemeyenler bu araçla yaylaya gidebilirler ama pek tavsiye etmeyiz:)
İlk durağımız olan Nozona Yaylası'na çıkışımız yaklaşık 1 saat 45 dakika sürecek. Nozona, Ermenice mola yeri demek ve 2004 metre yükseklikte bulunmaktadır. Bilmeyenler için söyleyelim bu bölgede Ermeniler de yaşıyordu (ki hala yaşayanlar vardır) bu nedenle bazı isimler Ermenicedir.
Nozona da kısa bir mola verdikten sonra yaylaya çıkacağız. Bazı yerleri dik ama mola verilecek düzlükleri de var. Mevsime göre böğürtlen, dağ çileği, yaban mersini yiye yiye çıkın işte, kovalayan yok.
Nozona telefonun çektiği bir yer olduğu için yarım saat kadar burada kalıyoruz. Daha sonra Didingola’ya (Büyük Yayla) doğru yolumuza devam ediyoruz. İki saatlik yürüyüşün ardından Büyük Yayla'ya varıyoruz. Patika çok eğimli değil rahatlıkla durmadan yürüyebilirsiniz. En  sonunda yaylaya geldik. Burası adı gibi büyük bir yayla ve 2400 metre yükseklikte. Yaylacılığın ve hayvancılığın aktif olarak sürdüğü ender yaylalardan biri. Hemen karşınızda yükselen Altıparmak Dağı ise bakmaya doyamayacağınız manzarası.
Yaylada 100 kadar ev var, hepsi ahşap veya ahşap taş karışımı. Burada iki katlı ahşap evler de var. Bizim kalacağımız yayla evi de iki katlı. Yedi odalı, iki banyo tuvaletli, mutfaklı, temiz, şirin, muhabbeti kamçılayan bir ev. Yaylada akşam jeneratör çalıştırıyorlar, yani elektriğimiz de var. Pilleri, telefonu şarj edebileceksiniz. Eve ilk girenin işi ocağı yakmak veya yanan kuzinenin üzerine suyu koymak. Odalara yerleşmeden önce güzel bir yemek yiyeceğiz, çaysız olmaz.
Odalara yerleştikten sonra yaylada dolaşabilirsiniz. Evet, yanlış okumuyorsunuz, bu turun en önemli amaçlarından biri sizleri yayla insanları ile tanıştırıp, kaynaştırmak. Bunu başarıyoruz ki eve dönmeyenler oluyor, akşam çıkıp evlerden topluyoruz bazılarını. Bir bakmışsın biri yemeğe oturmuş, biri keçi sağıyor, diğeri küçük bir kızın saçını örüyor, öbürü yaylanın yaşlılarını bulmuş (bunu kaçırmayın) patlamış mısır yapmışlar ülke meselelerini konuşuyorlar. Çok güzel, kendinizi çok iyi hissedeceksiniz burada, çok iyi.
--------------------------------------------------------------------------------------
 
İpucu: Yayla insanına aldığınız herhangi bir şey için (ekmek verirler, kaymak verirler) para teklif etmeyin kabul etmezler, bozulurlar. İsteyenler burada peynir satın alabilecek o başka.
Önemli: Üç gün boyunca kalacağımız evde işler ortak yürütülür, yemek ve bulaşık her şeyi ortak yaparız. Tıpkı orada yaşayan aileler gibi. Etliye sütlüye karışmak istemeyeni de dışlamayız (hiç rastlamadık ama), canı sağ olsun. Yemekler kim yaparsa yapsın çok güzel oluyor. Sütten tatlı yapacaklar önceden rehbere bilgi versin ki malzeme alabilelim.
Not: Keçi sütü sağmak enteresan bir deneyim ve sanıldığından daha kolay. Bu deneyimi yaşamak isteyenler Didingola'da kaldığımız sürece sabah saat 05.00'te ve akşam saat 18.00'de sütlerini sağabilir.
 
Yürüyüş: 5 - 6 saat
Zorluk Derecesi: Orta - Zor
 
4. Gün LELVAN GÖLLERİ
Müthiş bir yayla kahvaltısının ardından saat 09.00 civarında Lelvani Göller Bölgesi'ni içeren yürüyüşümüz başlayacak. Toplam yürüyüş süremiz beş saat civarında.
Önce kaldığımız evin karşı yamacındaki patikadan yükselmeye başlıyoruz. Yarım saatlik yürüyüşün sonunda sahili gören balkona ulaşıyoruz. Burası aynı zamanda telefonun bugün çektiği nokta. 15 dakikalık molanın ardından karşımızda gözüken Lelvan Geçidi'ne doğru yürüyüşe devam ediyoruz. Patika sonlara doğru biraz dikleşiyor ama çok uzun değil.
Geçide vardığımızda kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Bu arada hatırlatmadan geçmeyelim makinanızın pili her zaman dolu ve yanınızda yedek kart olsun. Çünkü eliniz parmağınız hep deklanşörde olacak. Geçitten aşağıya öğle yemeği molası vereceğimiz ve yüzeceğimiz (evet yine mayo havlu taşıyın) 2600 metre yükseklikteki Lelvan Gölü'ne doğru iniyoruz. Yarım saatlik yürüyüşün ardından gölün kenarındayız. Buradan Golazena Yaylası gözüküyor.
Yüzme ve yemek molasından sonra geçide geri dönüyoruz. Çıkış 45 dakika sürüyor. Geçide geldikten sonra etrafı daha iyi görmek için 20 dakikalık yürüyüşle üstünde olduğumuz tepenin zirvesine çıkıyoruz. İşte burası uçma hissini yaşayabileceğiniz bir yer. Sağ tarafınızda Altıparmak Dağı, Kemerli Kaçkar Dağı, yine sağınızda Ambar Gölü, karşınızda Çifte Göller, Uzunçayırlık Gölü,  altınızda Eğrisu Gölü daha ne ister ki insan.
Dönüşümüz çıktığımız yolun karşısından olacak, burada belirli bir patika izlemiyoruz, zamana bağlı olarak fotoğraf çeke çeke iniyoruz. Balkonda son telefon molasını verip yaylaya dönüyoruz.
Yaylayı gördükten sonra sizleri serbest bırakıyoruz. Eve ilk varan kuzineyi yakıp, çay suyunu koyar. Çayları yudumladıktan sonra yayladaki çocukların oyun oynadığı ve yaylacılar ortak aktivitelerini (horon vb.) çimenliğe gidip yayılıyoruz. Çimenliğin ortasından akan dereye ayaklarımızı sokup günün yorgunluğunu gideriyoruz.
Akşam bize hoş geldin demek için bir organizasyon yaparlarsa şaşırmayın, katılın. 
 
Yürüyüş: 5 - 6 saat
Zorluk Derecesi: Orta - Zor
 
5. Gün ÇATALKAYA, KOÇ DÜZÜ, CENNET CEHENNEM
Yine çok keyif alacağınıza emin olduğumuz bir güne başlıyoruz.
Kahvaltının ardından saat 09.00 civarı yürüyüşe başlıyoruz. Bugün turun en kolay yürüyüşünün olduğu gün. Toplamda dört saat yürüyeceğiz ve isteyenlerin çıktığı Cennet Cehennem Zirvesi (Bu adı biz koyduk! boşuna araştırmayın) hariç neredeyse dümdüz. Yürüyüş tamamen patikada geçiyor, yürüyüşün başlarında yaylanın mezarlığından geçiyoruz ve evet yine mezarımın böyle bir yerde olmasını isterim sonra muhabbeti dönecek. 20 dakika sonra Çatalkaya'ya varıyoruz.
Bu kaya görebileceğiniz en fotojenik kayalardan biri. Adını çatala benzediği için almış. Belli bir noktaya kadar üstüne çıkabiliyorsunuz. Burada fotoğraf çektirmeden geçmeyin. Yaklaşık 15 dakika sonra telefon çeken noktaya varıyoruz. Yine bir 10 dakika telefon molası veriliyor. 45 dakika sonra Didingola gibi 2400 metre yükseklikteki Koç Düzü Yaylası'na varıyoruz.
Yaylanın hemen girişinde Koç Düzü Gölü veya Adalı Göl denen göl var. Yaniii artık biliyor olmanız lazım mayo ve havlu çantada. Göl kenarında biraz mola verdikten sonra öğle yemeğimizi hava durumuna göre ateşte sucuk veya kumanya şeklinde alıyoruz.
Yemeğin ardından isteyenlerle (hava kapalı ise çıkılmaz) Cennet Cehennem'e çıkıyoruz. Burası tüm yaylayı, gölü, ilk gün çıktığımız yolu gören bir tepe. Neden Cennet Cehennem dediğimize gelince; bu tepenin yaylaya bakan tarafı cennet gibi (cennete daha gitmediğimizden tam olarak emin değiliz tabi) yayla, göl çok güzel bir manzarası var. Tepenin arka tarafı ise heyelan nedeni ile çok dik bir hale gelmiş ve tamamen toprak, böyle bakan korkuyor. Bu nedenle bu tarafa da cehennem (bundan da tam olarak emin değiliz) diyoruz. Cennet mi cehennem mi bilemeyiz ama fotoğraf için muhteşem bir yer.
Sonra yaylaya dönüş başlıyor, saat 15.00 civarı yayladayız.
 
Yürüyüş: 2 - 3 saat
Zorluk Derecesi: Kolay
 
6. Gün BALIKLIGÖL, KAÇKAR GÖLÜ, ALTIPARMAK DAĞI, AVUSOR YAYLASI, AYDER YAYLASI veya MOLLAVEYİS KÖYÜ
Bugün Didingola’dan ayrılma vakti. Sabah erken saatte yola çıkmadan önce yayladakilerle vedalaşıyoruz. Kiminiz hüzünlenecek, kiminiz ağlayacak, kiminiz de fotoğrafları göndermek için adres toplayacak. Ama eminiz ki hepinizin kalbi orada kalacak.
Çantalarımızı Ayder’e gidecek araca yükledikten sonra arkamızda Didingola manzarası ile yürüyüşe başlıyoruz. İlk başta çok eğimli olmayan patika göle yaklaştıkça dikleşiyor ama S’ler çizen patika sayesinde çok zorlanmadan 2760 metre yükseklikteki Kaçkar Gölü’ne varıyoruz. Gölle bağlantılı olan ve içinde alabalık yaşayan Balıklı Göl‘ün yanından geçiyoruz ve tabi göl varsa mayo ve havlu da var hatırlatmamıza gerek yok.
Göl kenarında yarım saatlik yüzme ve fotoğraf molasından sonra Altıparmak Dağı’na giden geçide doğru çıkıyoruz. Şimdi burada önemli bir nokta var. Diğer tarafa üç farklı geçitten geçilebiliyor.
İlki hemen gölün üstünde, kısa ama dik ve zor,
İkincisi biraz solda, hem uzunluk hem diklik orta,
Üçüncüsü en solda, uzun ama kolay. Grubun durumuna ve isteğine göre rehberiniz birisini seçecektir.
Hangi geçit olduğu fark etmez, geçidin üstüne çıktığınızda tam karşınızda 3562 metre yükseklikteki Altıparmak Dağı ile yüzleşeceksiniz. Bir dağı net ve tam böyle karşıdan görmek çok ilginç bir duygu. Burada uzun bir fotoğraf molası verdikten sonra vadinin aşağısına doğru inip 15 dakika süren Avusor Geçidi'ni çıkıyoruz.
Bundan sonra yokuş aşağı patikayı takip ederek 1,5 saat sonra yürüyüşümüzün sonuna 2400 metre yükseklikteki lazların yaşadığı Avusor Yaylası’na varıyoruz. Öğle yemeğimizi yedikten sonra yemekten sonra aracımızla yapacağımız 1 saatlik yolculukla Ayder’e varıyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. (Ayder otellerdeki yoğunluğa göre bu turun konaklaması Mollaveyis Köyü’nde de gerçekleştirilebilir.)
Akşam sıkı bir horona hazırlıklı olun. Yorgun olacağınızı zannediyorsunuz ama değilsiniz. 
 
Yürüyüş: 6 - 8 saat
Zorluk Derecesi: Zor
 
7. Gün KUNTZ YAYLASI YÜRÜYÜŞÜ veya MOLLAVEYİS-ÇİNÇİVA KÖYÜ YÜRÜYÜŞÜ, DÖNÜŞ
 
Bugünkü gezimiz bir gün önce konaklanan yere göre değişiklik göstermektedir.
-------------------------------------------------------------
 
6. Günkü konaklama AYDER YAYLASI'nda olursa: 
 
Kahvaltının ardından turumuzun son yürüyüşünü yapmak için Kuntz Yaylası'na gidiyoruz. 
Buradaki yürüyüşümüz orman içi patika izlenerek yapılıyor. Karadenizde orman içi patikaların çoğu kullanılmadığı için kapanmıştır. Bu nedenle çam ağaçları arasında yapılacak bu yürüyüş bize göre bulunmaz fırsat. Yürüyüşümüz otelde bitiyor.
Otele döndükten sonra eşyalarımızı toplayıp aracımıza yerleştiriyoruz ve Trabzon Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz. Kalan zamana göre yolda Rize Bezi Atölyesi ve Sürmene Bıçağı satış noktalarına uğrayacağız. Saat 16:45-17:00 civarı Trabzon Havaalanı'na ulaşıyoruz. Maalesef tur bitti veda zamanı.
Bir başka turumuzda buluşmak üzere iyi yolculuklar.
(17:50'den itibaren kalkışlı uçuşlarla dönebilirsiniz)
 
Yürüyüş: 1,5-2 saat
Zorluk Derecesi: Kolay
 
6. Günkü konaklama FIRTINA VADİSİ'nde olursa: 
 
Kahvaltının ardından Mollaveyis Köyü'nden Çinçiva Köyü’ne (Şenyuva) yürüyüş yapacağız.
Parkurun tamamı orman içindedir. Etrafımız kestane, ıhlamur ve ladin ağaçlarıyla kaplı olacak. 45 dakikalık bir yürüyüş sonrası Zizna Bölgesi’ne varmış oluyoruz.
Ardından buradaki tarihi konakları ziyaret ediyoruz. Sonrasında Zizna’dan ayrılıp yürüyüşümüze devam edeceğiz. Orman içerisindeki patikalardan Çinçiva Köprüsü’ne kadar yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yürüyüş daha yaparak yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Grup halinde tarihi Çinçiva Köprüsü’nde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra otelimize dönüyoruz.
Otele döndükten sonra eşyalarımızı toplayıp aracımıza yerleştiriyoruz ve Trabzon Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz. Kalan zamana göre yolda Rize Bezi Atölyesi ve Sürmene Bıçağı satış noktalarına uğrayacağız. Saat 16:45-17:00 civarı Trabzon Havaalanı'na ulaşıyoruz. Maalesef tur bitti veda zamanı.
Bir başka turumuzda buluşmak üzere iyi yolculuklar.
(17:50'den itibaren kalkışlı uçuşlarla dönebilirsiniz)
 
 
KONAKLAMA
 
1. ve 2. Gece: Komati Pansiyon, Komati Yaylası - Odalarda duş ve tuvalet mevcut Az sayıda odada duş tuvalet odanın dışında ama belli bir odaya ait. Karadeniz işi :). Ahşap 20 odalı.
 
3. 4. ve 5. Gece: Didi Yayla Evi, Didingola Yaylası -  Yayla evinden dönüştürülmüş yedi odalı pansiyon. Ortak duş tuvalet imkanı mevcut (2 banyo, 3 tuvalet). 7 oda olduğu için single konaklama tur dolu olduğu takdirde olamıyor. Turun dolu olmaması durumunda single talepleri kayıt sırasına göre karşılanacaktır.
 
6. Gece: Ayder Yaylası veya Fırtına Vadisi, odalarda duş tuvaletli ahşap otel
 
**Didingola'daki konaklama da single oda ancak turun doluluk durumuna göre verilebiliyor. Bu konuda tura gitmeden önce ofisten mutlaka bilgi alınız.
 
ÖDEME SEÇENEKLERİ
 
1) HAVALE / EFT İLE ÖDEMEDE 3950 TL
 
2) KREDİ KARTI İLE ONLINE ÖDEME / ÖDEME LİNKİ İLE TELEFONDAN HIZLICA ÖDEME
Tüm kredi kartları ile tek çekim 4099 TL
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 2 taksit 4199 TL  
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 3 taksit 4299 TL   
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 4 taksit 4359 TL   
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 5 taksit 4419 TL  
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 6 taksit 4479 TL  
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 7 taksit 4519 TL  
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 8 taksit 4559 TL   
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 9 taksit 4599 TL 
 
Akbank kredi kartlarına özel 2+2 taksit 4199 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 3+2 taksit 4299 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 4+2 taksit 4359 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 5+2 taksit 4429 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 6+2 taksit 4499 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 7+2 taksit 4539 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 8+2 taksit 4569 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 9+2 taksit 4599 TL  (Kampanya)
 
3) MAIL ORDER İLE ÖDEME
Tüm kredi kartları ile tek çekim 4099 TL
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 3 taksit 4249 TL   
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 4 taksit 4299 TL     
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 5 taksit 4349 TL   
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 6 taksit 4399 TL   
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 7 taksit 4449 TL   
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 8 taksit 4499 TL   
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 9 taksit 4549 TL   
 
4) NAKİT TAKSİT İLE 3 TAKSİTTE ÖDEMEDE 3950 TL
3 Taksit olarak tur ücretini havale / eft ile ödeme
(Tur hareket tarihinden en az 90 gün önce yapılan rezervasyonlarda uygulanır. Tur hareketinden 21 gün önce son taksidin ödenmiş olması gerekir)
 
* Verilen tüm fiyatlar iki kişilik odada konaklamalı olarak kişibaşı tur ücretleridir. Uçak bileti hariçtir.
 
 
 
 COVİD-19 SALGINI SÜRESİNCE DEĞİŞİKLİK HAKKI 
Turumuza rezervasyon yaptırıp, tur tarihinde covid-19 salgını sürerse ne olacak diye endişelenmeyin. Covid-19 salgınının sürmesi ve tur planınızı ertelemek istemeniz halinde tur hareketinden 21 gün öncesine kadar tarafımıza yazılı talepte bulunmanız kaydıyla ödemenizi 2022 sonuna kadar başka bir tarihteki turda kullanmak üzere saklı tutma hakkınız vardır. 
Not: Tur hareketine 21 günden az zaman kala yapılacak değişikliklerde sözleşme şartları uyarınca ilgili turların değişiklik şartları geçerlidir.
Not: Tur rezervasyonunun tamamen iptali ve ödeme iadesi taleplerinde ise sözleşme şartlarında belirtilen iade koşulları geçerlidir.
Not: Uçak bileti aldıysanız bilet iptal / değişiklik taleplerinizde ilgili havayolu şirketlerinin iade / değişiklik koşulları geçerlidir.
 
Hatırlatma:  Sayfada turun yayında olması o tarihteki turda kontenjan olduğu anlamına gelmez. Güncel kontenjan durumu için telefonla acentamızı arayarak yada mail ile bilgi alabilirsiniz. Rezervasyon ve ödeme işlemlerinizi tamamlayıp bizden tur rezervasyon onayını almadan lütfen uçak bileti almayınız.
 
  • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 3.950 Ek yatak₺ 3.950 Single konaklamalı tur ücreti₺ 4.700 Çocuk fiyatı₺ 2.962

:: Rehberlik hizmeti

:: 6 gece konaklama

:: Bölgedeki ulaşım ve transferler (Trabzon'da başlar ve sona erer)

:: 6 kahvaltı

:: 4 öğle yemeği (2, 3, 4, 5. günler – kumanya)

:: 6 akşam yemeği

:: Müze ve ören yeri girişleri

:: Sürpriz ikramlar

:: KDV

:: Türsab zorunlu sigortası

:: Güler yüz ve kaliteli hizmet, (Horon, şarkılı türkülü eğlenceler)

:: Trabzon’a ve Trabzon’dan ulaşım

:: 3 öğle yemeği

:: Rafting & Macera parkı aktivite ücretleri

:: Otellerdeki ve yemeklerdeki tüm ekstralar

:: Dahillerde belirtilmeyen tüm hizmetler

KONTENJAN

Bu turumuz 6-14 kişi arası katılmcı ile gerçekleşmektedir.

 

ULAŞIM

 

Tur Hareket Saati ve Yeri: 09:45 Trabzon Havalimanı (gelişte en geç 09:30'da Trabzon'a inişli uçuşları tercih edebilirsiniz)

Tur Bitişi: 17:00 Trabzon Havalimanı (dönüşte 17:50 ve sonrası Trabzon'dan kalkışlı uçuşları tercih edebilirsiniz)

 

Araçlarımız yukarıda belirtilen saatte havaalanından hareket eder. Uçak ve otobüs biletlerinizi yukarıdaki saatlere göre almanız gerekmektedir. Hareket saatinden sonra gelen katılımcılar konaklanacak otele kadar kendi imkanlarıyla gelmek durumundadır.

 

Dilerseniz bilet alım işlemleri tarafımızca da yapılabilir.

 

----------------------------------------------------------------

 

Uygun uçuş bulamayıp veya başka bir ilde ikamet ettiği için bir gün önceden Trabzon'a gelmek zorunda kalan katılımcılarımıza otellerimize kadar ücretsiz transfer hizmeti vermekteyiz. Otellerde yapılacak ekstra konaklama katılımcıya aittir.

 

----------------------------------------------------------------

 

Tur boyunca yapılacak ara transferlerimizi ise arazi şartlarına en uygun araç olan Volkswagen Crafter veya Mercedes Sprinter ile yapıyoruz.

 

----------------------------------------------------------------

 

Not: 0-2 yaş ücretsiz çocukların transfer araçlarında koltuğu yoktur. Ebeveyn kucağında yolculuk yapar (Tur dolu ve araç müsait değilse)

 

KONAKLAMA

1. ve 2. Gece: Komati Pansiyon, Komati Yaylası - Odalarda duş ve tuvalet mevcut Az sayıda odada duş tuvalet odanın dışında ama belli bir odaya ait. Karadeniz işi :). Ahşap 20 odalı.

 

3. 4. ve 5. Gece: Didi Yayla Evi, Didingola Yaylası -  Yayla evinden dönüştürülmüş yedi odalı pansiyon. Ortak duş tuvalet imkanı mevcut (2 banyo, 3 tuvalet). 7 oda olduğu için single konaklama tur dolu olduğu takdirde olamıyor. Turun dolu olmaması durumunda single talepleri kayıt sırasına göre karşılanacaktır.

 

6. Gece: Ayder Yaylası veya Fırtına Vadisi, odalarda duş tuvaletli ahşap otel

 

**Didingola'daki konaklama da single oda ancak turun doluluk durumuna göre verilebiliyor. Bu konuda tura gitmeden önce ofisten mutlaka bilgi alınız.

 

Doğu Karadeniz’deki konaklama tesislerinin çoğu aile işletmeleridir. Evden dönüştürülen ya da ahşap olduğu için teknik nedenlerden dolayı tesislerin bazılarında single oda imkanı ve bazı odalarda banyo tuvalet imkanı yoktur ya da kısıtlıdır. Dolayısı ile turlarımızda kısıtlı tesisler için kimlerin single ya da banyolu odada kalacağı tamamen kayıt sırasına göre belirlenmektedir.

 

Çocuk konaklaması

0-5 Yaş ucretsiz çocuklar Ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur. Araçta koltuğu yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

6-12 Yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

(Çocuk yaş uygunluğu tura göre değişmektedir,  7 yaş altı çocuk için turun uygunluk durumunu lütfen sorunuz)

 

Single konaklama

Öncelikle Karadeniz turlarında tesislerin yetersizliğinden dolayı single konaklamalarda kontrolümüzde olmayan durumlar oluşabilmektedir. Turlarımıza tek başına katılan kişiler aksi belirtilmedikçe (single konaklama farkını ödemedikçe) bir hemcinsiyle aynı odaya yerleştirilir. Katılımcılar single farkı ödeyerek odada tek başına kalmayı tercih ederlerse öncelikle belirtelim ki single konaklama konusunda garanti veremiyoruz. Tesislerin müsaitliğine göre ve rezervasyon sırasına göre tek konaklama sağlanmaya çalışılır. Fakat bu durum tesisten tesise göre değişebilir. Yani bir gün odada tek kalabilirken diğer gün eşleşmek durumunda kalınabilir, bu bazen önceden tahmin edilemeyebilir.  Bu durumda tur dönüşü odada tek kalamadığınız her gün için 125 TL single farkı iade edilir.

 

YEMEK

Mümkün olduğu kadar sizlere yöresel lezzetler tattırmak istiyoruz. Tabi mevsim itibarı ile ününü çok duyduğunuz bazı Karadeniz yemeklerini tatmanız mümkün olmayacak.

Öğle yemekleri de gidilen yere göre bir tesiste, köy evinde veya kumanya şeklinde olacaktır. Kumanyalar fiyata dahildir.

Doyacağınıza eminiz. Kahvaltılar ve akşam yemekleri kalınan tesisin menüsüdür.

 

KIYAFET / EKİPMAN

Güzel ve keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacak önemli maddelerden biri de nasıl giyindiğinizdir. Özellikle bu tatil doğada geçiyorsa. Almanların bir lafı var ‘‘ Kötü hava durumu yoktur, kötü malzeme vardır’’ diye. Bu laf sanırım durumu özetliyor. Hava durumu ne olursa olsun (extreme hava koşulları hariç) sizin uygun kıyafet ve malzemeleriniz varsa tatilden keyif almaya devam edersiniz.

 

Aşağıda size önerdiğimiz giyim ve malzeme listesini göreceksiniz. Şu anda adını hatırlamadığımız bir gezgin de ‘‘ Yanında götürmeyi düşündüğün kıyafetin yarısını, paranın iki katını götür’’ demiş. Dikkate almak lazım :)

        Küçük sırt çantası:  Yürüyüş esnasında polar, matara, krem, kumanya gibi sık kullanacağınız malzemelerinizi koyacağınız 20-30lt kapasiteli, mümkünse bel kolonu olan sırt çantası.

        Yürüyüş Botu:  Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Biz size su geçirmez özelliğe sahip yürüyüş amaçlı botları öneriyoruz. En önemli detay botlarınızın bilekleriniz sarmasıdır. Turda giyeceğiniz ayakkabıyı uzun süredir kullanmıyorsanız lütfen şehirde bir gün giyin. Turun ilk günü patlayan çok ayakkabı gördük.

        Bu kadar detay vermemize rağmen halen topuklu ayakkabı, kösele ayakkabı, bez ayakkabı ile gelenler olabiliyor. Bu arkadaşların tur boyunca diğerleri tarafından makaraya alınacağını unutmayın.

Yedek ayakkabı, sandalet veya terlik getirebilirsiniz.

 

       Tozluk: Bileğinizden dizinize kadar kapatır ve botunuza taş, toprak, çamur, kar girmesini engeller. Ayrıca olası çamurlu bir parkurda paçalarınız temiz kalır. Süper bir şeydir yani. 

       Yağmurluk: Genelde panço denen sırt çantanızla aynı anda giyebileceğiniz, bol ve diz altına kadar sizi koruyan özel amaçlı yağmurluklardır. Özellikle belirtelim bu yağmurluğunuzun da tek kullanımlık çöp poşeti tarzı bir şey olmamasına özen gösterin.

        Baton: Doğa turlarında özellikle inişlerde kolaylık ve denge sağlar. Nasıl doğru şekilde kullanılacağınızı rehberinize sorabilirsiniz.

        Baş: Mevsime göre, bere, buff, şapka bulundurun.

        Üst: Sizi rüzgardan ve soğuktan koruyacak polar, gün sayısının en fazla 2 katı t-shirt, sweat shirt yeterlidir. Termal t-shirtler yürüyüşler için en uygun giysidir.

        Alt: Sentetik kumaşlı pantolonları tercih etmelisiniz. Bu tür kumaş ıslansa bile çok çabuk kurur ve ısıyı muhafaza eder. Mevsime göre kısa pantolon da bulundurun. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

        Ayak: Yürüyüşte ve sonrasında olmak üzere yeterli sayıda çorap bulundurun.

        Matara: En az 1 lt’lik su kabı. Eğer keyfinize düşkünseniz termos getirebilirsiniz fakat hafif olanları tercih edin.

        Fener: Çok büyük olmayan fakat yeterli ışık kaynağı olan yedek pilleri birlikte bir fener. Kafa feneri tercih ediniz.

       İlkyardım: Rehberlerimizde ilkyardım malzemeleri olmasına rağmen kendinize küçük bir ilkyardım çantası hazırlayın ve sürekli kullandığınız ilaçları bulundurun.

        Deniz-Göl: Karadeniz gezilerimizde mutlaka bir şelale veya göle girme fırsatı bulacaksınız. Orada ah vah edeceğinize yanınızda mayo/şort ve ince havlu bulundurmanızı öneririz.

        Kişisel: Kişisel bakım malzemelerinizi unutmayın. Diş fırçası, macunu, koruyucu kremler, parfüm, hijyen ürünleri gibi. Bunlar dışında şarj cihazlarınızı getirmeyi unutmayın.

 

        Çoğu konaklama tesisinde odalarda ve odaların bulunduğu bölümlerde ayakkabı ile dolaşmak yasaktır. Lütfen yanınızda bir terlik getiriniz.

 

KAMPANYALARDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORUM

A Grubu Seyahat Acentası Türsab Belge No: 4824 - Bu site DEEP NATURE SEYAHAT ACENTASI'na aittir, sitedeki yazı ve resimler izinsiz kullanılamaz.

Crealive