• Cittaslow Şavşat Turu
  • Cittaslow Şavşat Turu
  • Cittaslow Şavşat Turu
  • Cittaslow Şavşat Turu
  • Cittaslow Şavşat Turu

Cittaslow Şavşat Turu

5 GECE 6 GÜN (Temmuz-Ağustos 2021)

Cittaslow (Yavaş Şehir) ünvanlı Şavşat bölgesinde 5 gece 6 günlük program.

₺ 3.250’den itibaren
BENİ ARAYIN
PDF OLARAK KAYDET

Cittaslow Şavşat Turu

TUR ÖZETİ
Cittaslow (Yavaş Şehir) ünvanlı Şavşat
Şavşat köyleri ve yaylaları
Şeytan Kalesi ve Çıldır Gölü
Şirata Gölleri ve Karagöl
Tamara Odaları ve Suatılan Şelalesi
Ardanuç ve Cehennemdere Kanyonu
Şavşat Peri Bacaları
2-4 saatlik yürüyüşler
 
ZORLUK DERECESİ
2/5
 
PROGRAM
 
1. Gün TRABZON, DELİKKAYA ŞELALESİ, ŞAVŞAT, GÜNBATIMI
Trabzon Havalimanı’nda saat 09:00’daki buluşmanın ardından aracımızla Artvin'e doğru yola çıkıyoruz.
Borçka'ya geldikten sonra yönümüzü Murgul'a çeviriyoruz ve Delikli Kaya Şelalesi'ne gidiyoruz. Dileyenler şelalenin dibinde oluşan havuza girebilir. Şelaleden ayrıldıktan sonra Şavşat'a doğru yola devam ediyoruz.
Şavşat’a doğru yükselirken sağ tarafta 249 metrelik yüksekliği ile ülkemizin en yüksek dünyanın 6. (sıralama değişiyor sürekli) en yüksek barajı olan Deriner’i göreceksiniz. Burada Artvin manzarası ile beraber kısa bir mola vereceğiz.
Öğle saatlerinde Şavşat merkeze varmış olacağız. İlk öğle yemeğimiz cağ kebabı olacak. Cağ kebabı ne alaka demeyin. Buranın yemek kültüründe önemli bir yeri var. Yöre halkı haftasonu pikniğe gittiklerinde mutlaka yaparlar. Ateş yanar ve sabahtan akşama cağ yenir. Yemekten sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Biraz dinlendikten sonra günbatımına gideceğiz. Burada size bir takım ikramlarımız olabilir. Günbatımının ardından otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği otelde.
 
2. Gün TAMARA ODALARI & SUATILAN ŞELALESİ
Bugün kahvaltıdan sonra programın en uzun yürüyüşünü yapmak üzere Aşağı Koyunlu Köyü’ne gidiyoruz. Gürcistan Krallığı'nı ‘Altın Çağı' olarak bilinen 1184-1213 yılları arasında yöneten ünlü kraliçe Tamara'ya ait olduğu bilinen ‘Tamara Odaları' ve yanı başındaki ‘Suatılan Şelalesi' günümüzü renklendirecek. Buraya giden patika ilk başta orman içinde geçiyor. Yavaş yavaş 1 saat yükseldikten sonra patika düzleşiyor. Burası kendinizi İsviçre Alplerinde zannedeceğiniz bir manzaraya sahip. Uçsuz bucaksız Şavşat Köyleri manzarası karşınızda.
Burada biraz mola verdikten sonra 1 saat da yan tarafımızda derin vadi üstümüz dağ yamacı olan patikadan yürüyerek Tamara Odaları adı verilen manastıra varıyoruz. Buradan Suatılan Şelalesi gözüküyor. 60 metre yükseklikten akan şelale yürüyüşün uzunluğu nedeni ile çok fazla ziyaret almıyor. Böyle de kalsın. Manastır harabelerinden şelalenin yakınına 15 dakikalık bir yürüyüşle varılabiliyor. Buradaki küçük şelalelerde yüzebilirsiniz. Öğle yemeği molamızı burada vereceğiz. Daha sonra aynı yoldan dönüp otelimize gideceğiz. Kalan vakte göre Şavşat Köylerinde keşifler yapabiliriz.
 
3. Gün TİBETİ KİLİSESİ, ŞİRATA GÖLLERİ, KARAGÖL, SÜRPRİZ
Sabah alacağımız kahvaltının ardından ilk olarak Tibeti Kilisesi'ne gidiyoruz. Bu kiliseyi yıkmak için çok uğraşmışlar ama çatısı hariç ön kısmı hala dimdik ayakta duruyor. Kiliseyi fotoğrafladıktan sonra Balıklı Göl'e gidiyoruz. 
Yürüyüşümüz ilk etapta biraz dik gelebilir ama çok uzun sürmeyecek merak etmeyin:) Arsiyan Dağı’nın eteklerinde yükselerek göreceğimiz iki yanlı manzara muhteşem. Zaman zaman yok olmaya yüz tutmuş kağnı arabası izlerini takip ederek ilerleyeceğimiz patika bizi Şirata Gölleri‘nin ilki ve küçüğü olan göle çıkaracak. Gittiğimiz mevsime göre su seviyesi değişen gölün rengi beklemiş yoğurt suyuna benzediği için bu ismi almış, yüzmek serbest. (Gürcüce). Hemen ilerisindeki ikinci ve ismi Büyük Şirata olan göl temmuz ağustos aylarında çok alçalıyor. Eğer şanslı isek ortamın bakirliğinden yararlanan angut kuşlarını görebiliriz. Yürüyüşümüze yokuş aşağı devam ederek tekrar Balıkgöl’üne ulaşıyoruz. Burada kısa bir fotoğraf molası verdikten sonra harika bir öğle yemeği için Fevzi Abi ve Nazire Ablanın işlettiği Pona'ya gidiyoruz. Altından dere akan masalarda öğle yemeğimizi aldıktan sonra  Şavşat Karagöl’e doğru harekete geçeceğiz.
Göl etrafında yürüyüşün ardından biraz serbest zaman vereceğiz. İsteyenler kayık kiralayarak göl üstünde keyif yapabilirler. Karagöl'den ayrıldıktan sonra otelimize dönüyoruz. 
 
4. Gün ARDAHAN, ŞEYTAN KALESİ, ÇILDIR GÖLÜ
Bugün Şavşat’ın komşusu Ardahan’a gideceğiz. Ardahan’da gezebileceğimiz iki yer var. Birisi belki de gördüğünüz en güzel kale olacak olan Şeytan Kalesi diğeri de üzerinde atlı kızaklarla görmeye alıştığınız Çıldır Gölü.
1,5 saatlik gene güzel manzaralarla bezeli yolculuğun ardından Yıldırımtepe Köyü’ne varıyoruz. Burada araçtan inip Şeytan Kalesi’ne yürüyeceğiz. Birkaç dakika yürüdükten sonra kaleyi karşıda göreceğiz. Bulunduğu konum itibarıyla mı yoksa mimarisi yüzünden mi bilmiyoruz ama çok heybetli gözüküyor. Fotoğraf çeke çeke 20 dakikalık yürüyüşün ardından kalenin içine giriyoruz. Kale, Karaçay üzerinde Gürcistan sınırına yakın bir konumda inşa edilmiş. Tam olarak yapılış tarihi ve tabi kimin yaptığı bilinmese de Urartular’ın ilk kazmayı attığı ve ticaret yolu üzerinde bir karakol olarak inşa edildiği düşünülüyor. Kale’nin ana yapısına ilaveler de yapıldığı düşünülüyor. Çünkü Roma , Bizans, Akkoyun Karakoyun  herkes bir ara burada ikamet etmiş:)
Kaleden sonraki durağımız Çıldır Gölü, 123 km2 lik alanı ile Doğu Anadolunun 1959 metre ile en yüksekte ve en büyük ikinci gölü olma özelliğinde. Öğle yemeğimizi burada meşhur Atalay’ın yerinde alacağız. Gölden çıkan sazan balığını yemenizi tavsiye ederiz. 
Yemeğin ardından göl manzarası ile Çıldır Gölü içindeki en büyük ada olan Adatepe’ye gideceğiz. Ada üzerinde antik kalıntılar var, geniş çimenlik bir alan güzel fotoğraflar çıkıyor. Burada yarım saat kaldıktan sonra Şavşat’a dönüş başlıyor. Ardahan’da eski kaşar ve gravyer peyniri alışverişi için duracağız. Akşam yemeğimiz otelde
Bu gece yıldızları seyretmeye sizi seyir terasına götürürüz belki. Ne dersiniz ? :)
 
5. Gün ARSİYAN YAYLASI, BOĞA GÖLLERİ
Otelimizden ayrıldıktan sonra Veliköy üzerinden yaklaşık 1.5 saatlik yolculukla Gürcistan sınırının dibindeki Arsiyan Yaylasını görüyoruz. Yaylaya gitmeden önce Boğa Göllerine yürüyüş yapacağız. Gidiş dönüş yaklaşık 2 saat sürecek bir yürüyüş olacak. Patika toprak yol karışımı parkurun sonunda karşımıza 3 göl çıkacak. Bunların ortasındaki küçük tepeden hepsini görebilirsiniz. Göllerin iki tanesinde yüzen adalar var.  Burada fotoğraf molası verip biraz dinlendikten sonra Arsiyan Yaylasına yürüyüşümüze başlıyoruz. Parkur üzerinde nazar boncuğuna benzer başka küçük göller de göreceksiniz.Yürüyüşümüz esnasında hayvan çanları ve çiçekler bize eşlik ederken vadiye hakim bir noktada Pokut yaylasına benzer bir konumda olan Sakorya yaylasına varıyoruz. 2400 metre yükseklikte bulunan yayladaki evler özgün mimaride ve çok güzel poz veriyorlar. 25-30 yayla evi var burada. Ama özellikle sırta dizilmiş yanyana duran 7 ev görsel açıdan ön plana çıkıyor. Eğer öğle yemeğini burada yemeği seçersek yaklaşık 1 saat kadar yemek molası vereceğiz. Daha sonra yürüyüşümüzü yapacağız. Bazgiret şelalesini de göreceğimiz yürüyüş 2 saat sürecek. Patika yoldan 1900 metre yükseklikteki Maden Köyüne ineceğiz. Daha sonra aracımızla buluşup otelimize doğru yola çıkıyoruz.
(Öğle yemeği Maden Köyü’nde Bazgiret pansiyonda alınabilir yada yaylada piknik sucuk mangal yapılabilir. Seçimimiz piknik olursa ortak alışveriş yapacağız.)
 
6. Gün ŞAVŞAT KALESİ, ARDANUÇ KALESİ, CEHENNEMDERE KANYONU, TRABZON DÖNÜŞ
Kahvaltıdan sonra otelimizden ayrılıp dönüş yoluna başlıyoruz.  Fakat gezilerimiz daha bitmedi. İlk önce Şavşat Kalesi'ni göreceğiz. 1000 yıl öncesine tarihlenen kalede kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.
Ardından Trabzon'a gidiş yolumuzdan biraz sapıp Ardanuç’a gideceğiz. İlçenin arkasında yükselen ve milattan önceki dönemlere tarihlenen kaleye gitmek için Adakale Mahallesi'ne gidiyoruz. Bu mahalle Ardanuç’un en eski yerleşim yeri olduğu için tarih kokuyor. 1551 yılında yapılan İskenderpaşa Camii'si  mimarisi ile göz boyuyor. Buradan isteyenlerle kalenin bulunduğu tepenin üzerine çıkacağız. Kaleden geriye kalan pek fazla birşey yok fakat manzara güzel. Buradan sonraki durağımız ise Cehennemdere Kanyonu olacak. Dünyanın en derin kanyonlarından biri olarak geçiyor. Biz içinde yarım saatlik bir yürüyüş yapacağız. Yukarıdaki manzara az rastlanır güzellikte. 
Yolda vereceğimiz öğle yemeği molasının ardından Trabzon Havaalanı'na geçiyoruz. Kalan zamana göre yolda Rize Bezi ve Sürmene Bıçağı satış noktalarına uğrayacağız. Saat 18.00 civarı havaalanındayız. Maalesef tur bitti veda zamanı.
Bir başka gezimizde buluşmak üzere iyi yolculuklar.
 
NOT: Hava koşullarına göre manzara seyri açısından gidilen yerlerin sırası değiştirilebilir.
NOT: Hava ve yol koşulları sebebiyle gidilemeyen yaylaların yerine koşulların uygun olduğu başka bir yaylaya gidilecektir.
 
KONAKLAMA
1. Gece: Şavşat Green Valley Hotel vb. otelde konaklama
2. Gece: Şavşat Green Valley Hotel vb. otelde konaklama
3. Gece: Şavşat Green Valley Hotel vb. otelde konaklama
4. Gece: Şavşat Green Valley Hotel vb. otelde konaklama
5. Gece: Şavşat Green Valley Hotel vb. otelde konaklama
 
ÖDEME SEÇENEKLERİ
 
1) HAVALE / EFT İLE ÖDEMEDE 3250 TL
 
2) KREDİ KARTI İLE ONLINE ÖDEME / ÖDEME LİNKİ İLE TELEFONDAN HIZLICA ÖDEME
Tüm kredi kartları ile tek çekim 3379 TL
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 2 taksit 3499 TL  
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 3 taksit 3539 TL   
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 4 taksit 3579 TL   
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 5 taksit 3619 TL  
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 6 taksit 3659 TL  
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 7 taksit 3699 TL  
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 8 taksit 3739 TL   
World, Bonus, Maximum, Adios, Bankkart Combo, Cardfinans, Paraf ile 9 taksit 3779 TL 
 
Akbank kredi kartlarına özel 2+2 taksit 3499 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 3+2 taksit 3559 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 4+2 taksit 3599 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 5+2 taksit 3639 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 6+2 taksit 3679 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 7+2 taksit 3719 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 8+2 taksit 3759 TL  (Kampanya)
Akbank kredi kartlarına özel 9+2 taksit 3799 TL  (Kampanya)
 
3) MAIL ORDER İLE ÖDEME
Tüm kredi kartları ile tek çekim 3379 TL
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 3 taksit 3499 TL   
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 4 taksit 3539 TL     
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 5 taksit 3579 TL   
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 6 taksit 3619 TL   
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 7 taksit 3659 TL   
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 8 taksit 3699 TL   
Bonus, Akbank Wings, Axess ile 9 taksit 3739 TL   
 
4) NAKİT TAKSİT İLE 3 TAKSİTTE ÖDEMEDE 3250 TL
3 Taksit olarak tur ücretini havale / eft ile ödeme
(Tur hareket tarihinden en az 90 gün önce yapılan rezervasyonlarda uygulanır. Tur hareketinden 21 gün önce son taksidin ödenmiş olması gerekir)
 
* Verilen tüm fiyatlar iki kişilik odada konaklamalı olarak kişibaşı tur ücretleridir. Uçak bileti hariçtir.
 
 COVİD-19 SALGINI SÜRESİNCE DEĞİŞİKLİK HAKKI 
Turumuza rezervasyon yaptırıp, tur tarihinde covid-19 salgını sürerse ne olacak diye endişelenmeyin. Covid-19 salgınının sürmesi ve tur planınızı ertelemek istemeniz halinde tur hareketinden 21 gün öncesine kadar tarafımıza yazılı talepte bulunmanız kaydıyla ödemenizi 2022 sonuna kadar başka bir tarihteki turda kullanmak üzere saklı tutma hakkınız vardır. 
Not: Tur hareketine 21 günden az zaman kala yapılacak değişikliklerde sözleşme şartları uyarınca ilgili turların değişiklik şartları geçerlidir.
Not: Tur rezervasyonunun tamamen iptali ve ödeme iadesi taleplerinde ise sözleşme şartlarında belirtilen iade koşulları geçerlidir.
Not: Uçak bileti aldıysanız bilet iptal / değişiklik taleplerinizde ilgili havayolu şirketlerinin iade / değişiklik koşulları geçerlidir.
 
ÖZEL TUR İSTEKLERİNİZ HAKKINDA
Farklı bir tarih mi istiyorsunuz? Bu turu size özel mi gerçekleştirmemizi istersiniz??
Turumuz farklı tarihlerde küçük grubunuza ve ailenize özel olarak yapılabilir. Fiyatlandırma kişi sayısına ve istenilen tarihlerdeki uçak / pansiyon / araç maliyetlerine göre değişkenlik gösterir. 14 kişiye kadar olan gruplarda minibüs ve unimog araçlar kullanmaktayız. 4-5 kişilik aile, küçük grup gezilerini ise 4x4 araçlarımızla şoför-rehber aynı kişi olacak şekilde gerçekleştiriyoruz.  
Deneyimli Karadeniz yayla rehberlerimiz ve 20 yıllık tur tecrübemizle size terzi titizliğinde tur hazırlıyoruz. 
Özel grup ve size özel tur talepleriniz için info@deepnature.com a mail atabilir yada 02163495519 dan bize telefonla ulaşabilirsiniz. 
 
Hatırlatma:  Sayfada turun yayında olması o tarihteki turda kontenjan olduğu anlamına gelmez. Güncel kontenjan durumu için telefonla acentamızı arayarak yada mail ile bilgi alabilirsiniz. Rezervasyon ve ödeme işlemlerinizi tamamlayıp bizden tur rezervasyon onayını almadan lütfen uçak bileti almayınız.
 
Not:  Cittaslow Şavşat turu için sorunuz olursa bizimle çekinmeden temasa geçebilirsiniz. DEEPNATURE TRAVEL Karadeniz yayla turları ve Şavşat bölgesi uzmanıdır. 20 yıllık deneyimimizle hazırladığımız Şavşat turu programları, katılımcılarına yayla turu uzmanı deneyimli rehber eşliğinde tur deneyimi sunar. Şavşat turu için doğru adrestesiniz.  
 
Hatırlatma:  Sayfada turun yayında olması o tarihteki turda kontenjan olduğu anlamına gelmez. Güncel kontenjan durumu için telefonla acentamızı arayarak yada mail ile bilgi alabilirsiniz. Rezervasyon ve ödeme işlemlerinizi tamamlayıp bizden tur rezervasyon onayını almadan lütfen uçak bileti almayınız.
 
  • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 3.250 Ek yatak₺ 3.250 Single konaklamalı tur ücreti₺ 3.850 Çocuk fiyatı₺ 2.762

:: Profesyonel rehberlik hizmeti

:: 5 gece konaklama

:: Tüm ara ulaşımlar (Trabzon'da başlar ve Trabzon'da biter)

:: 5 sabah kahvaltısı

:: 5 akşam yemeği

:: Program dahilindeki geziler

:: Müze ve ören yeri giriş ücretleri

:: Zorunlu seyahat sigortası

:: KDV

:: Ana ulaşım (Trabzon'a varış ve Trabzon'dan dönüş)

:: Öğle yemekleri

:: Akşam yemeklerindeki içecekler

:: Otellerdeki harcamalar

:: Kişisel harcamalar

 

Hizmetimiz havaalanında başlar havaalanında biter. Türkiye'nin her yerinden katılım olduğu için havayolu ve karayolu ile ulaşım fiyata dahil edilmemiştir.

KONTENJAN

Bu turumuz 6-14 kişi arası katılmcı ile gerçekleşmektedir.

 

ULAŞIM

Tur Hareket Saati ve Yeri: 09:00 Trabzon Havalimanı (gelişte en geç 08:45'te Trabzon'a inişli uçuşları tercih edebilirsiniz)

Tur Bitişi: 18:00 Trabzon Havalimanı (dönüşte 18:50 ve sonrası Trabzon'dan kalkışlı uçuşları tercih edebilirsiniz)

 

Araçlarımız yukarıda belirtilen saatte havaalanından hareket eder. Uçak ve otobüs biletlerinizi yukarıdaki saatlere göre almanız gerekmektedir. Hareket saatinden sonra gelen katılımcılar konaklanacak otele kadar kendi imkanlarıyla gelmek durumundadır.

 

Dilerseniz bilet alım işlemleri tarafımızca da yapılabilir.

 

----------------------------------------------------------------

 

Uygun uçuş bulamayıp veya başka bir ilde ikamet ettiği için bir gün önceden Trabzon'a gelmek zorunda kalan katılımcılarımıza otellerimize kadar ücretsiz transfer hizmeti vermekteyiz. Otellerde yapılacak ekstra konaklama katılımcıya aittir.

 

----------------------------------------------------------------

 

Tur boyunca yapılacak ara transferlerimizi ise arazi şartlarına en uygun araç olan Volkswagen Crafter veya Mercedes Sprinter ile yapıyoruz.

 

----------------------------------------------------------------

 

Not: 0-2 yaş ücretsiz çocukların transfer araçlarında koltuğu yoktur. Ebeveyn kucağında yolculuk yapar (Tur dolu ve araç müsait değilse)

 

KONAKLAMA

1. Gece: Şavşat Green Valley Hotel vb. otelde konaklama

2. Gece: Şavşat Green Valley Hotel vb. otelde konaklama

3. Gece: Şavşat Green Valley Hotel vb. otelde konaklama

4. Gece: Şavşat Green Valley Hotel vb. otelde konaklama

5. Gece: Şavşat Green Valley Hotel vb. otelde konaklama

 

Doğu Karadeniz’deki konaklama tesislerinin çoğu aile işletmeleridir. Evden dönüştürülen ya da ahşap olduğu için teknik nedenlerden dolayı tesislerin bazılarında single oda imkanı ve bazı odalarda banyo tuvalet imkanı yoktur ya da kısıtlıdır. Dolayısı ile turlarımızda kısıtlı tesisler için kimlerin single ya da banyolu odada kalacağı tamamen kayıt sırasına göre belirlenmektedir.

 

Çocuk konaklaması

0-5 Yaş ucretsiz çocuklar Ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur. Araçta koltuğu yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

6-12 Yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

(Çocuk yaş uygunluğu tura göre değişmektedir,  7 yaş altı çocuk için turun uygunluk durumunu lütfen sorunuz)

 

Single konaklama

Öncelikle Karadeniz turlarında tesislerin yetersizliğinden dolayı single konaklamalarda kontrolümüzde olmayan durumlar oluşabilmektedir. Turlarımıza tek başına katılan kişiler aksi belirtilmedikçe (single konaklama farkını ödemedikçe) bir hemcinsiyle aynı odaya yerleştirilir. Katılımcılar single farkı ödeyerek odada tek başına kalmayı tercih ederlerse öncelikle belirtelim ki single konaklama konusunda garanti veremiyoruz. Tesislerin müsaitliğine göre ve rezervasyon sırasına göre tek konaklama sağlanmaya çalışılır. Fakat bu durum tesisten tesise göre değişebilir. Yani bir gün odada tek kalabilirken diğer gün eşleşmek durumunda kalınabilir, bu bazen önceden tahmin edilemeyebilir.  Bu durumda tur dönüşü odada tek kalamadığınız her gün için 150 TL single farkı iade edilir.

 

YEMEK

Mümkün olduğu kadar sizlere yöresel lezzetler tattırmak istiyoruz. Tabi mevsim itibarı ile ününü çok duyduğunuz bazı Karadeniz yemeklerini tatmanız mümkün olmayacak.

Öğle yemekleri de gidilen yere göre bir tesiste, köy evinde veya kumanya şeklinde olacaktır. Kumanyalar fiyata dahildir.

Doyacağınıza eminiz. Kahvaltılar ve akşam yemekleri kalınan tesisin menüsüdür.

 

KIYAFET / EKİPMAN

Güzel ve keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacak önemli maddelerden biri de nasıl giyindiğinizdir. Özellikle bu tatil doğada geçiyorsa. Almanların bir lafı var ‘‘ Kötü hava durumu yoktur, kötü malzeme vardır’’ diye. Bu laf sanırım durumu özetliyor. Hava durumu ne olursa olsun (extreme hava koşulları hariç) sizin uygun kıyafet ve malzemeleriniz varsa tatilden keyif almaya devam edersiniz.

 

Aşağıda size önerdiğimiz giyim ve malzeme listesini göreceksiniz. Şu anda adını hatırlamadığımız bir gezgin de ‘‘ Yanında götürmeyi düşündüğün kıyafetin yarısını, paranın iki katını götür’’ demiş. Dikkate almak lazım :)

        Küçük sırt çantası:  Yürüyüş esnasında polar, matara, krem, kumanya gibi sık kullanacağınız malzemelerinizi koyacağınız 20-30lt kapasiteli, mümkünse bel kolonu olan sırt çantası.

        Yürüyüş Botu:  Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Biz size su geçirmez özelliğe sahip yürüyüş amaçlı botları öneriyoruz. En önemli detay botlarınızın bilekleriniz sarmasıdır. Turda giyeceğiniz ayakkabıyı uzun süredir kullanmıyorsanız lütfen şehirde bir gün giyin. Turun ilk günü patlayan çok ayakkabı gördük.

        Bu kadar detay vermemize rağmen halen topuklu ayakkabı, kösele ayakkabı, bez ayakkabı ile gelenler olabiliyor. Bu arkadaşların tur boyunca diğerleri tarafından makaraya alınacağını unutmayın.

Yedek ayakkabı, sandalet veya terlik getirebilirsiniz.

 

       Tozluk: Bileğinizden dizinize kadar kapatır ve botunuza taş, toprak, çamur, kar girmesini engeller. Ayrıca olası çamurlu bir parkurda paçalarınız temiz kalır. Süper bir şeydir yani. 

       Yağmurluk: Genelde panço denen sırt çantanızla aynı anda giyebileceğiniz, bol ve diz altına kadar sizi koruyan özel amaçlı yağmurluklardır. Özellikle belirtelim bu yağmurluğunuzun da tek kullanımlık çöp poşeti tarzı bir şey olmamasına özen gösterin.

        Baton: Doğa turlarında özellikle inişlerde kolaylık ve denge sağlar. Nasıl doğru şekilde kullanılacağınızı rehberinize sorabilirsiniz.

        Baş: Mevsime göre, bere, buff, şapka bulundurun.

        Üst: Sizi rüzgardan ve soğuktan koruyacak polar, gün sayısının en fazla 2 katı t-shirt, sweat shirt yeterlidir. Termal t-shirtler yürüyüşler için en uygun giysidir.

        Alt: Sentetik kumaşlı pantolonları tercih etmelisiniz. Bu tür kumaş ıslansa bile çok çabuk kurur ve ısıyı muhafaza eder. Mevsime göre kısa pantolon da bulundurun. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

        Ayak: Yürüyüşte ve sonrasında olmak üzere yeterli sayıda çorap bulundurun.

        Matara: En az 1 lt’lik su kabı. Eğer keyfinize düşkünseniz termos getirebilirsiniz fakat hafif olanları tercih edin.

        Fener: Çok büyük olmayan fakat yeterli ışık kaynağı olan yedek pilleri birlikte bir fener. Kafa feneri tercih ediniz.

       İlkyardım: Rehberlerimizde ilkyardım malzemeleri olmasına rağmen kendinize küçük bir ilkyardım çantası hazırlayın ve sürekli kullandığınız ilaçları bulundurun.

        Deniz-Göl: Karadeniz gezilerimizde mutlaka bir şelale veya göle girme fırsatı bulacaksınız. Orada ah vah edeceğinize yanınızda mayo/şort ve ince havlu bulundurmanızı öneririz.

        Kişisel: Kişisel bakım malzemelerinizi unutmayın. Diş fırçası, macunu, koruyucu kremler, parfüm, hijyen ürünleri gibi. Bunlar dışında şarj cihazlarınızı getirmeyi unutmayın.

 

        Çoğu konaklama tesisinde odalarda ve odaların bulunduğu bölümlerde ayakkabı ile dolaşmak yasaktır. Lütfen yanınızda bir terlik getiriniz.

KAMPANYALARDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORUM

A Grubu Seyahat Acentası Türsab Belge No: 4824 - Bu site DEEP NATURE SEYAHAT ACENTASI'na aittir, sitedeki yazı ve resimler izinsiz kullanılamaz.

Crealive