14 Yıl

Özenli Turlar, Keyifli Tatiller 0 212 243 68 85

Safranbolu Turu

 • Tarih : Bu turumuz bayram tatil dönemleri dışında en az 12 kişilik özel gruplara organize edilmektedir. Afişe fiyatlar en az 15 kişi katılım halinde geçerlidir.
 • Süre : 1 GECE 2 GÜN
 • 1 gece Safranbolu konaklamalı Haftasonu Safranbolu Turu. Safranbolu turlarında 12 yıllık deneyim. Safranbolu'nun geleneksel mimarisi, Amasra'nın ilginç coğrafyasıyla keyifli bir haftasonu turu alternatifi. Geçmişten günümüze hikayeler, lezzetli tatlar, güzel manzaralar bu turda.

  BU TURUMUZ EN AZ 12 KİŞİLİK KAPALI GRUPLARA ORGANİZE EDİLMEKTEDİR, MÜNFERİT SATIŞIMIZ YOKTUR. 
 • PDF indir

REZERVASYON

 • 1. GÜN / CUMA
  Cumayı cumartesiye bağlayan gece Istanbul'dan hareket
  (23:30 İncirli  / 24:00 Taksim / 00:30 Kadikoy Evl.)
  > İncirli : E-5 kenarındaki Alfemo Mağazası Önü
  > Taksim : AKM önü
  > Kadıköy: Evlendirme Dairesi otoparkının yan tarafı Işıklar (Garanti Bankası'nın karşı hizası)

  2. GÜN / CUMARTESİ SAFRANBOLU YÖRÜKKÖY
  Yaklaşık 6 saatlik yolculuk sonrası sabah Safranbolu'ya varıyoruz. Ekstra olarak sunulacak kahvaltının ardından Safranbolu turumuza başlıyoruz. İlk olarak Safranbolu sokaklarını gezip Hükümet Konağı'na çıkarak Safranbolu hakkında rehberimizden bilgi alıyoruz. Öğle saatlerinde 600 yıllık Yörük Köyünü ziyaret edip öğlen yemeğinde gözleme ve ev baklavasını tadıyoruz. Yemeğin ardından tekrar Safranbolu'nun merkezine dönüyor, gezilebilir Safranbolu Evlerini, Arasta Carşısını, Yemeniciler Carşısını, Kaymakamlar Evi'ni, Hükümet Konağı'nı, Güneş Saati'ni gezdikten sonra yerel ürünlerin sergilendiği pazardan ( Arasta ) alışveriş imkanı. Akşam yemeğinde özenle hazırlanmış yöresel yemekleri tadıyoruz. Yemek sonrası dileyenlerle Safranbolu'nun ahırdan bozma barlarında canlı müzik eşliğinde eğleniyoruz.
   
  3. GÜN / PAZAR BULAK MECİLİS MAĞARASI - AMASRA - DEVREK
  Kahvaltılarımızı yaptıktan sonra Bulak Mencilis Mağarası'nı geziyoruz. Daha sonrasında Safranbolu'dan ayrılıp CESMU-CIHAN olarak ta bilinen Amasra'ya dogru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik yolculuk sonrası Amasra'ya ulaşıyoruz. Öğle yemeğinde doyumsuz Amasra salatası ve taze balıklar bizleri bekliyor. Yemek sonrası Kale ve Çarşı'yı gezip 15:30'da Amasra'dan ayrılıyoruz. Devrek'te baston atölyesi ziyaret ederek baston yapımı hakkında bilgi alıp yolumuza devam ediyoruz. Hava ve yol şartlarının uygunluğunda 21:30 civarı Istanbul'a varıyoruz.

 • KATILIM & KONTENJAN
  Turumuz en az 12 kişiyle kesin hareketli olup kontenjan 25 kişiyle sınırlı tutulur.
   
  TUR MANTALİTESİ
  Turumuz küçük gruplar şeklinde, butik konseptli olarak organize edilmektedir. Butik konseptli, küçük otellerde konaklayıp, tecrübeli ve bölgeye hakim rehberlerle çalışıyoruz. 12 yıllık tecrübemizle Safranbolu ve Amasra'yı sizlere en güzel şekilde tanıtma gayreti içersindeyiz.
   
  SAFRANBOLU HAKKINDA
   
  Tarihçe
  Safranbolu 1196 tarihinde Selçuklu Sultanı II.Kılıç Arslan'ın oğlu Muhiddin Mesut Şah zamanında Türklerin eline geçmiştir. Tarihi süreç içerisinde ise 1213-1280 tarihleri arasında Çobanoğullarının, 1326-1354 tarihleri arasında Candaroğlullarının, 1354-1402 ve 1423 yılından itibaren de Osmanlıların egemenliğine girmiştir. Safranbolu, tarihi geçmişinde, en üstün ekonomik ve külüteril düzeyine Osmanlı döneminde ulaşmıştır. Kentin 17. yy da İstanbul-Sinop kervan yolu üzerinde önemli bir konaklama merkezi oluşu, bölgede ticaretin gelişimine olanak sağlayarak zenginleştirmiştir. Bu dönemde İstanbul ve Kastamonu ile yoğun ilişkiler yaşamış, Osmanlı devlet adamlarından bazıları kente önemli eserler bırakmışlardır.
  Safranbolu geleneksel Türk toplum yaşantısının tüm özelliklerini yansıtan ve uzun tarihi geçmişinde yarattığı kültürel mirası çevresel dokusu içinde koruyan örnek bir kenttir. Sahip olduğu zengin kültürel mirası kent ölçeğinde korumadaki başarısı Safranbolu'yu “Dünya Kenti” ününe kavuşturmuş ve UNESCO tarafından “Dünya Miras Listesi”ne alınmıştır.
  Tüm ülkede bulunan yaklaşık 50 bin kadar korunması gerekli Kültür ve Tabiat varlığının 1125'i Safranbolu'dadır.Bu zenginlik kenti bir Müze Kent halinle getirmiş, korumacılıktaki başarısı ise kente Korumanın Başkenti” ünvanını  kazandırmıştır.
  Kentin ününü oluşturan Safranbolu evleri 18.ve 19.yy.Türk toplumunun geçmişini, kültürünü, ekonomisini, teknolojisini ve yaşama biçimini yansıtan mükemmel mimarlık bilgisi ile yapılmışlardır. Yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi bulunmaktadır. Bu evlerin 800 kadarı yasal koruma altındadır. Geriye doğru 3000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Safranbolu pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve günümüze bir kültür zenginliği olarak ulaşmıştır. Özellikle Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve eşsiz konaklar gelenlere hayranlık uyandıracak niteliktedir.
   
  1975 yılında Yüksek Anıtlar Kurulunun Safranbolu'yu kentsel sit ilan etmesi ile akademik düzeyde başlayan kente olan ilgi , zamanla ülkemiz sınırlarının dışına taşmıştır. 90'lı yılların başından bu yana küçük ve orta ölçekli turistik tesislerin oluşumu ile turizm ilçe ekonomisindeki yerini hissettirmeye başlamış, terk edilen konaklar, otel, lokanta gibi işlevlerle yaşama dönüştürülmüş, bozulan arnavut kaldırımları yeniden yapılmış, anıtsal eserler restore edilmeye başlanmış, kaybolmak üzere olan el sanatları turistik amaçla yeniden canlılık kazanmıştır.
   
  Safranbolu'nun İsimleri
  Safranbolu'nun belgelere dayanan bilinen ilk tarihi Bizans Döneminde başlamaktadır.(395-1453) Bizans Döneminde Safranbolu Dadybra (Dadibra), müslüman Arap akınları karşısında bir müstahkem kale olarak (Akratia) kurulmuş ve önem kazanmıştır. Bizanslılar Döneminde kentin adı Dadybra'dır. 1196 tarihinde Selçuklular zamanında kentin adı Zalifre olmuştur. Beylikler döneminde ve Osmanlıların ilk zamanlarında kentin adı Borglu ve Borlu şeklini almıştır. 16 yy. Osmanlı Tapu ve Tahrir defterinden izlenebileceği gibi Borlu, yöreye yerleşen Taraklı Aşiretinden dolayı Taraklıborlu olmuştur. Taraklıborlu adından sonra Safranbolu için Osmanlılar Döneminde kullanılan diğer adlar,    18 yy. ortalarında Zağfiran-ı Borlu, 19 yy. ikinci yarısında kısa bir süre için Zağfiran-ı Benderli  19. yy.lın son çeyreğinden itibaren  Zağfiranbolu, son olarakta Zafranbolu ve Safranbolu biçimine dönüşmüştür. Kente adını veren Safran bitkisi kendi ağırlığının yüz bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilme özelliğine sahiptir.Gıda, ilaç ve kozmetik sanayiinde kullanılmaktadır.Bu ilgi çekici bitkinin dünyada üretildiği ender yerlerden biri Safranbolu'dur.
   
  Safranbolu Evleri
  Safranbolu'yu ülkemizde ve dünyada ön plana çıkaran en önemli unsur geleneksel Türk mimarisi tarzındaki Safranbolu evleridir. Bu evler bir yandan kentsel konumlarıyla diğer yandan mimarileriyle dikkate değerdirler.  Başka bir anlatımla Safranbolu Evleri yüzlerce yıllık bir süreçte oluşan Türk kent  kültürünün günümüzde yaşamaya devam eden en önemli yapı taşlarıdır. Evler Safranbolu'nun iki ayrı kesiminde gruplanmış durumdadır. Birincisi “Şehir”(Çarşı ve Kıranköy) diye bilinen ve kışlık olarak kullanılan, ikincisi “Bağlar” diye bilinen ve yazlık olarak kullanılan kesimdir.
   
  Hemen hemen herkesin bir kışlık bir de yazlık evi vardır. Yöre halkı kışın şehirdeki evinde yaşar ve yazın havaların ısınmasıyla Bağlardaki yazlık evine göçer. “Çarşı”da üretim ve ticaret hayatı yazın da aynen sürer. Safranbolu evinin boyutu ve biçimini belirleyen üç temel unsurdan söz edilebilir: Çok nüfuslu büyük aile yapısı, yağışlı iklim, kültürel ve maddi zenginlik. Safranbolu evlerinin “çevreye saygılı” olarak tasarlandığı günümüz mimarlarınca sıklıkla vurgulanır. Doğa-insan-ev; sokak-ev, sokak-çarşı ilişkileri son derece düzenli ve dengelidir. Çevreye olduğu kadar komşuya da saygı egemendir. Hiç bir ev diğerinin görüşünü engellemez. Kısacası Safranbolu'da “görünüm hakça paylaşılmıştır”.
  Akla ve insana dönük olarak fonksiyonel bir biçimde tasarlanan evlerin yapımında taş, kerpiç, ahşap ve alaturka kiremit kullanılmıştır. Evin oturtulduğu arsa ne şekilde olursa olsun üst katlarda uygun geometri mutlaka sağlanmıştır. Bahçeler sokaktan taş duvarlarla ayrılmıştır. Çift kanatlı büyükçe kapılarla bahçeye, bazen de doğrudan eve girilir. İhtişamı daha kapıda görmek mümkündür. Harem-selâmlık geleneğinin bir sonucu olarak bazı evlerin çift girişi bulunmaktadır.
  Evin girişinde zemin katta “hayat” vardır. Bu bölüm eğer taş kaplıysa “taşlık” adını alır. Burada ışık almayı sağlayan ve aynı zamanda odunların dizilerek hava akımıyla kurutulduğu ahşap kafesten “gliste” mevcuttur. Zemin katlarda ayrıca ahırlar, büyük kazan ocakları ve ambarlar bulunur. Üst katlara ahşap ustalığının üstün örneklerini sergileyen merdivenlerle çıkılır. İkinci kat diğer katlara göre daha basıktır. Bu katta gerektiğinde yatak odası olarak da kullanılabilen bir mutfak bulunur. Mutfak ile selamlık arasında yemek servisinde kullanılan silindirik bir ahşap dönme dolap yer alır. Gündelik yaşam orta katta geçer. Soğuk kış günlerinde bu katın ısıtılması daha kolay olur. Üçüncü kat Safranbolu evinde mükemmelliğe varılan noktadır. Bu katta tavanlar daha yüksektir. Odalara sekiz kenarlı bir çokgenden oluşan“sofa”nın (çardak) daha kısa olan dört çapraz kenarından açılan kapılardan girilir. Odaların giriş kapıları köşelerdedir ve giriş kapılarında oda  ile doğrudan   teması kesen özel ahşap paravana düzeni bulunur. Sofalar ve odaların tavanları ahşap süslemelerle kaplıdır. Her odada sedir düzeni ve çoğu zaman ocak vardır. Oda yan duvarlarında ahşap dolaplar ve sergen yer alır. Odaların her biri bir çekirdek aileyi ya da bir aile yakınını barındırabilecek tüm unsurlara sahip, bağımsız birim olarak tasarlanmıştır. Bu doğrultuda her odada ahşap dolapların (yüklük) içerisinde bugünün duş kabinlerini andıran gusülhaneler mevcuttur.
   Safranbolu evlerindeki çıkmalar, evin dış görünümünü tek düzelikten kurtardığı gibi, bu çıkmaların  yanlarında yer alan pencereler sedirde oturanların sokağı baştan başa görmesine olanak sağlar. Sofalarda, eyvanlarda ve odalarda zaman zaman kalemişi süslemelere rastlanır. Evlerin pencereleri çok özel biçimde tasarlanmış olup dar ve uzuncadır. Ahşap kanatlı pencerelerde ayrıca “muşabak” denilen kafesler bulunur. Pencere sayıları oda büyüklüğüne göre değişmekle birlikte genellikle fazladır. Bu hem içten geniş bir görünüm sağlar, hem dıştan evin görünümüne güzellik kazandırır.
   Evlerin sokak cephelerinde ev içlerinde, bahçelerde, sokaklarda çeşmeler vardır. Şehirde su kültürü, dönemine göre oldukça ileridir. 5 km mesafeden ve tarihi İncekaya Su Kemeri'nin üzerinden şehre su getirilmiştir. Bir kısım büyük konaklarda havuzlu odalar bulunmaktadır. Havuzlar büyük hacimli ve insan boyu derinliktedir. Havuzlar bazı konaklarda selamlık köşkü denilen bahçe içindeki bağımsız binalarda yer almaktadır. Bahçelerde havuz ve kuyular (Bağlar'da) yoğunluktadır.
 • TUR FİYATI

  Kredi kartı ile peşin ve anlaşmalı kartlara taksitli 299 TL
  Nakit veya banka havalesiyle peşin ödemede 285 TL
  * Turumuzda araçta rehberlik ücreti, milli park ücreti vs. para toplanmaz.
   
   
  Katılım ücretine dahil olan hizmetler
  :: Ulaşım
  :: Rehberlik
  :: 1 gece konaklama
  :: 1 sabah kahvaltısı
  :: 1 akşam yemeği
  :: Program dahilindeki tüm çevre gezileri
  :: Zorunlu Seyahat Sigortası

  Katılım ücretinin dışındakiler
  :: İlk gün sabah kahvaltısı
  :: Öğle yemekleri
  :: Akşam yemeklerindeki içecekler
  :: Müze giriş ücretleri
  :: Mağara giriş ücreti
  :: Kişisel harcamalar


  İNDİRİMLER
  En az 10 kişilik gruplara %5 indirim

  ÇOCUK FİYATLARI
  0-5 yaş ücretsiz (koltuk istenirse 90 TL ücret alınır)
  6-12 yaş (iki yetişkinle beraber aynı odada kalırsa ) 50 TL indirimli

  SINGLE FARKI
  Tek kişi konaklama halinde 75 TL single farkı talep edilir.

  ÖZEL GRUP GEZİSİ
  Özel grup gezisi, istenen hafta müsaitlik durumuna bağlı olmak kaydıyla afişe fiyatlar üzerinden 14 kişilik ödeme ile mümkündür.

 • ULAŞIM TUR ÜCRETİNE DAHİLDİR.

  İstanbul-Safranbolu yaklaşık 425 km ( 6 saat )
  Amasra-İstanbul yaklaşık 460 km ( 6 saat )

  Ulaşım klimalı, yatar koltuklu araçlarla sağlanır.

  17 kişilik Volkswagen Volt yada Mercedes Sprinter
  27 kişilik Turkuaz yada Sultan
  35 kişilik Eurobus yada Powerbus
   

 • 1 SABAH KAHVALTISI VE 1 AKŞAM YEMEĞİ TUR ÜCRETİNE DAHİLDİR.
   
   
  Akşam yemeği menüsü
  çorba / yöresel kuyu kebabı yada kuzu tandır / iç pilav / ev baklavası
 • Yorum ekleyebilmek için üye olmalısınız.  Bu tur hakkında 45 yorum var. 5 tanesi listelendi.
  Tüm yorumlar için tıklayınız.

  16.03.2009 - Öncelikle duruma hakim tur rehberiyle gezilerin harika olduğunu düşünüyorum. Yol ve havanın iyi olması yanı sıra aracın durumu göz önünde tutulmalı. Bir tek bu konu hariç harika, bilgili zamanlar geçirdik.
  Neriman, 25-26 Ekim 2008 Safranbolu Amasra Turu

  16.03.2009 - Organizasyon iyi. Tur rehberimiz çok bilgili, tecrübeli. Rehberimiz zamanı çok iyi kullandı, turu başarıyla tamamladı. Sadece araç biraz daha konforlu olabilirdi.
  Bahar, 25-26 Ekim 2008 Safranbolu Amasra Turu

  19.11.2008 - Herşey harika, Rehber süper. Diğer acentelerde olduğu gibi, rehberimiz salt refakatçi değildi, gerçekten tam donanımlı bir Rehberdi. Çok teşekkür ediyoruz.
  Emel & Emek, 15 - 16 Kasım 2008 Safranbolu Amasra Turu

  19.11.2008 - Tur ve rehberimiz Barış Bey fevkâlâdenin fevkindeydi. Herşey için teşekkürler.
  Didem & Hatice, 15 - 16 Kasım 2008 Safranbolu Amasra Turu

  19.11.2008 - Güzeldi.
  Selma & Sinem, 15 - 16 Kasım 2008 Safranbolu Amasra Turu

Hatırlatmalar

:: DEEP NATURE Rehberi; hava ve ortam şartlarına bağlı olarak tur programı üzerinde değişiklik yapabilme hakkını saklı tutar
 
:: SON 4 KAYIT yatabilme özelliği olmayan arka koltuklarda gitmek zorunda kalacaktır, bu durum rezervasyon esnasında belirtilmektedir.
 
:: Safranbolu ile ilgili bilgiler Safranbolu Kaymakamlığı web sitesinden alınmıştır.

Diğer Haftasonu TurlarıTüm turlar