Deepnature
 • Doğu Karadeniz Yaylaları Turu
 • Doğu Karadeniz Yaylaları Turu
 • Doğu Karadeniz Yaylaları Turu
 • Doğu Karadeniz Yaylaları Turu
 • Doğu Karadeniz Yaylaları Turu
Doğu Karadeniz Yaylaları Turu Doğu Karadeniz Yaylaları Turu Doğu Karadeniz Yaylaları Turu Doğu Karadeniz Yaylaları Turu Doğu Karadeniz Yaylaları Turu

Doğu Karadeniz Yaylaları Turu

6 GECE 7 GÜN

Doğu Karadeniz Yaylaları Turu... Butik yayla turları. En fazla 16 kişilik butik Karadeniz yayla turları. Bu sene programımızı yeniledik, daha da beğenilecek bir program oluşturduk kanaatindeyiz. Doğu Karadeniz'i görme ve tanıma fırsatı bulacağınız bu turda; Fırtına Vadisi, Ayder Yaylası, Gito Yaylası, Kaçkar Dağı, Aşağı ve Yukarı Kavrun Yaylaları, Avusor Vadisi, Laz Yaylaları, Büyük Deniz, Küçük Deniz ve Karadeniz Gölleri, Zil Kale, Palovit Şelalesi, Tar Deresi Vadisi, Macahel, Gorgit Yaylası, Maral Şelalesi, Borçka Karagöl göreceğiniz yerlerden bazıları. KARADENİZ YAYLA TURLARINDA 17 YILLIK DENEYİM, TECRÜBELİ REHBERLER VE MİSAFİRLERİMİZE BÖLGENİN DOĞAL GÜZELLİKLERİNİN YANINDA YÖRE KÜLTÜRÜNÜ DE TANITMAYA GAYRET EDEN YAKLAŞIM.

₺ 1.625’den itibaren ONLİNE REZERVASYON
BENİ ARAYIN
PDF OLARAK KAYDET

ŞİMDİ REZERYASYON YAPTIRIN, İNDİRİMLİ ÖDEYİN!
HER TUR TARİHİNDE 5 KONTENJANLA SINIRLI!


1775 TL YERiNE NAKİT / TEK ÇEKİM 1625 TL
1849 TL YERiNE ANLASMALI KARTLARA 5 TAKSiT 1689 TL
1899 TL YERiNE ANLASMALI KARTLARA 7 TAKSiT 1729 TL
1949 TL YERiNE ANLASMALI KARTLARA 9 TAKSiT 1769 TL

 

Doğu Karadeniz Yaylaları Turu

1. Gün: TAR DERESİ, BULUT ŞELALESİ, KUNTZ YAYLASI, AYDER YAYLASI
Doğu Karadeniz Yaylaları Turu için Trabzon Havaalanı geliş terminali önünde 10:30'da rehberinizle buluşuyorsunuz. (Otobüs ile gelenler Trabzon otogarından alınacaktır.) Buluşmanın ardından yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla Ardeşen’e varıp Fırtına Vadisi’ne giriş yapıyoruz. Çamlıhemşin’e vardıktan sonra öğle yemeğimizi alıyoruz.  Yemekten sonra 25 dakikalık araç yolculuğuyla Tar Deresi parkuruna geliyoruz. Yaklaşık 45 dakikalık kolay bir yürüyüş sonunda Bulut Şelalesi‘ne gelmiş oluyoruz. Eğer en tepeden kaynağına bir bulut denk gelirse neden bu adı aldığını anlayacaksınız. Mayolarınız yanınızda olsun çünkü isteyenler şelalenin altına girebilir veya yanda akan derede yüzebilir. Sonradan pişman olmayın mayo ve havlunuzu yanınıza alın. Daha sonra aynı yoldan dönüp otelimize geçiyoruz. Odalara yerleştikten sonra dileyenlerle Kuntz Yaylası yürüyüşünü gerçekleştiriyoruz. Yürüyüş otelden başlıyor ve orman içi patika izlenerek devam ediyor. Karadenizde orman içi patikaların çoğu kullanılmadığı için kapanmıştır. Bu nedenle çam ağaçları arasında yapılacak bu yürüyüş bize göre bulunmaz fırsat. Bir süre yokuş çıktıktan sonra patika neredeyse düzleşiyor. Ayder’in üst mahallesi diyebileceğimiz Kuntz’a vardığımızda en üstüne çıkıyoruz. Buradan Avusor Vadisini de görebiliriz. Ardından otele geri dönüp akşam yemeğimizi alıyoruz.

2. Gün: KAVRUN YAYLASI, ÖKÜZ YATAĞI GÖLÜ VE KAÇKAR DAĞI
Kahvaltının ardından Kaçkar Dağı’nın kuzey yamacını görmeyi hedefleyen bir güne başlayacağız. 1 saatlik yolculukla 2350 metre yükseklikteki Kavrun Yaylası’na varıyoruz. Kavrun Yaylası, Kaçkar Dağı kuzey yamacına çok yakın olduğu için bölge turizminin gelişmesinde önemli bir yere sahip büyük bir yayla. Yaylada kısa bir fotoğraf molası verdikten sonra yürüyüşümüze başlıyoruz. İlk 1,5 saat çok az eğimle yükseliyoruz. Daha sonra vadinin soluna doğru yükselmeye başlıyoruz. Yürüyüş hep patikada seyrediyor. Yarım saat sonra Öküz Yatağı’nın kapısına varıyoruz. Kapı bildiğimiz kapı başka bir şey hayal etmeyin. Bu kapı ve sağında solunda göreceğiniz duvar, buraya adını veren ve beslenmeleri için bırakılan öküzlerin aşağıya inmesini engellemek amaçlı yapılmış. Kapıyı geçtikten sonra yarım saatlik yürüyüşle Öküz Yatağı Gölü’ne varıyoruz. Yüksekliğimiz 2900 metre ve sağınızda 3937 metre yüksekliği ile Kaçkar dağı bütün heybeti ile duruyor. Genellikle dağcıların Kaçkar Dağı’na çıkmak için kullandığı yerdesiniz. Keyfini çıkarın… Öğle kumanyamızı burada yedikten sonra Kaçkar Dağını arkamızda bırakarak dönüş yoluna geçiyoruz. Kavrun Yaylası’nda çay molasının ardından otele dönüş.

3. Gün: PALAKÇUR YAYLASI, KAŞVAÇ YAYLASI, GALER DÜZÜ YÜRÜYÜŞÜ
Kahvaltının ardından 1 saatlik araç yolculuğu ile Palakçur Yaylası’na varıyoruz. Palakçur, 2100 metre yükseklikte fazla büyük olmayan bir yayla. Buradan 1,5 saatlik yatay bir yürüyüşle Kaşvaç Yaylası’na varıyoruz. Burada verilen fotoğraf molasının ardından Galer düzüne inen patikaya giriyoruz. Bundan sonra yürüyüşümüz orman içinde ve yokuş aşağı olacak. Yaklaşık 1 saat sürecek orman içi yürüyüş oldukça keyifli geçiyor. Genelde 2000 metre üzeri bölgelerde yürüyüş yapıldığından ve bu yüksekliklerde pek ağaç olmadığından farklı bir ortam bekliyor sizleri. Galer Düzü’ne vardıktan sonra burada öğle yemeğini alacağız. Farklı seçenekler var. Yemeğin ardından aracımızla otele dönüyoruz. İsteyenler Ayder’e inen yolu takip ederek 1 saatlik bir yürüyüş daha yapabilirler. 

4. Gün: GİTO YAYLASI, PALOVİT ŞELALESİ, ZİL KALE
Oteldeki kahvaltının ardından Çat Vadisi üzerinden Gito’ya doğru yola çıkıyoruz. Gito 2050 metre yükseklikte yaklaşık 30 haneli, özgünlüğünü korumuş ve bölgenin en güzel manzaralarından birine sahip bir yayla. Altımızda Fırtına Vadisi, solda Pokut ve Sal Yaylaları, karşıda Kaçkar Dağı, sağ tarafımızda Çat Köyü ve Kale Yaylası yayladan görülebilen yerler. Biraz yükselip sırta çıktığımız da ise 360 derecelik bir manzaraya bakabiliyoruz. Açık havalarda denizi bile görmek mümkün.  Özellikle fotoğrafçılar için bulunmaz bir mekan. Burada öğle yemeğimizi yedikten sonra tekrar vadi tabanına iniyoruz. Bundan sonraki gezi duraklarımız Palovit Şelalesi, Zil Kale ve Çinçiva Köyü. Palovit Şelalesi 15 metrelik yüksekliğinin yanında Doğu Karadeniz’in en fazla debisi olan şelalesi olma ünvanına da sahip. Daha sonra uğrayacağımız Zil Kale ise Fırtına Deresinden 120 metre yükseklikte konumlanmış ve 14. yy dan beri vadinin bekçiliğini yapıyor. Restorasyondan sonra bayağı yeni bir görünüm alsa da fotoğraflarda bayağı güzel çıkıyor. Kale ziyaretimizin ardından Çinçiva Köyü’ne kısa bir mola veriyoruz. Son yıllarda her ne kadar dizi ve filmlere plato olduğu için ünlense de aslında her zaman güzeldi. Biraz ilerisindeki tarihi Çinçiva Köprüsünde fotoğraf çekimlerimizi tamamladıktan sonra otelimize dönüyoruz.

5. Gün: KARAGÖL, MACAHEL, CAMİLİ KÖYÜ, MARAL ŞELALESİ
Sabah erken kahvaltının ardından Macahel’e doğru yola çıkıyoruz. Bugünkü yolculuğumuz biraz uzun sürecek fakat Doğu Karadeniz’in en önemli ve özgünlüğünü korumuş yerlerinden biri olan Macahel’i göreceğiz. Bu yolculuk sırasında yolumuzdan biraz saparak Borçka Karagöl’ü ziyaret ediyoruz. Bir heyelanın bu kadar güzel bir sonuç vermesi şaşırtıcı. 19. yy başlarında Klaskur Yaylası yakınlarındaki bir tepede oluşan heyelan Klaskur deresinin önünü kapatmış ve bu tabiat parkı statüsündeki göl oluşmuş. Karagöl ziyaretinden sonra Macahel’e doğru devam ediyoruz. Camili Köyü ikinci ziyaret noktamız, köyü gezip,  köy camisi ve ahşap mimarisini fotoğrafladıktan sonra aracımızla Maral Köyü’ne gidiyoruz. Sevda ablanın yerinde öğle yemeğimizi aldıktan sonra Maral Şelalesi yürüyüşümüz başlıyor. Maral şelalesi, Türkiye‘nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesidir. 63 metrelik Maral Şelalesi’ni yukarıdan seyredebileceğiniz gibi rehberle beraber dik patikayı inip çıkmayı göze alanlar şelalenin altında yüzme şansı da yakalayabilirler. Şelale gezisinin ardından Maral Köyü’ndeki otelimize yerleşiyoruz.

6. Gün: GORGİT YAYLASI, ANIT ORMAN
Bugünkü programımızda Gorgit Yaylası var. Toplam yürüyüşümüz anıt ormanlar içindeki patikadan 4.5 saat kadar sürecek. Sabah Maral’ın eşsiz manzarasına karşı kahvaltınızı yaptıktan sonra enerjimizi toplayıp aracımızla yürüyüşe başlangıç noktasına gidiyoruz. Parkur üzerinde Gürcü Köyleri, yaşlı Anıt Ormanları göreceğiz. En son nokta Gorgit Yaylası. Yürüyüşe hafif bir eğimle başlıyoruz ve bu hafif eğim uzunca bir süre devam edecek. Anıt ormanın içinden geçtikten sonra patika yaylaya kadar biraz dikleşiyor. Kısa molalarla rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir parkur. Dereyi geçtikten sonra yaylaya çok az kaldı demektir. Son gazı aldıktan sonra Gorgit’e varıyoruz. Burası 1700 metre yükseklikte Karçal Dağı’na bakan ve halen yaşayan bir yayla, önünde çok geniş bir çimenlik alan ve bu alanın ortasında kocaman bir ağaç var. Tam gölgesinde uzanıp yorgunluk atılacak bir yer. :) Vaktimiz kalırsa yarım saatlik yürüyüşle isimsiz şelaleye gidiyoruz. Yaylaya yanımızda getirdiğimiz kumanyamızı yedikten sonra araçtan ayrıldığımız noktaya yine aynı yoldan dönüyoruz. Pansiyonumuzda akşam yemeğimizi aldıktan sonra uykumuz gelene kadar pansiyon sahipleri ile yapacağımız samimi muhabbette Macahel hakkında yerel ağızlardan bilgi edineceğiz.

7. Gün: MENÇUNA ŞELALESİ, ÇİFTEKÖPRÜ, TRABZON
Bugün sabah kahvaltımız sonrası Trabzon’a doğru dönüş yolculuğumuz başlıyor. Biletini Hopa üzerinden almış olan misafirlerimizi burada uğurluyoruz. Trabzon’dan uçacak yolcularımızın ise göreceği bir yer daha var. Mençuna Şelalesi. Hopa’dan 15 dakikalık bir yolculukla Arhavi’ye vardıktan sonra içeriye doğru girerek Mençuna Şelalesi’ne doğru ilerliyoruz. Bölgede 2 taş köprüyü bir arada görebileceğiniz tek yer olan Çifteköprü’yü de ziyaret ettikten sonra aracımızla Mençuna Şelalesi yürüyüş parkurunun başına geliyoruz. Patikadan yapılan yürüyüşle yaklaşık 45 dakikada şelaleye varıyoruz. Şelale doğa severler tarafından 3-4 yıldır ziyaret ediliyor. Yaklaşık 70 metreden dökülen şelale yüksek bir debiye sahip değil fakat görsel olarak bizleri tatmin edebiliyor. Altındaki gölete girilebilir. Aynı yoldan geri dönerek Trabzon Havaalanı’na gidiyoruz. Bir başka turumuzda sizlerle tekrar buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz. 

Not:  Doğu Karadeniz Yaylaları Turu programımızda anlaşmalı kartlara peşin fiyatına 5 taksit kampanyası mevcuttur. Bu kampanya online rezervasyon dışında sadece ofiste ödeme ve mail order ile ödeme seçeneklerinde uygulanabilmektedir. Doğu Karadeniz Yaylaları turu için sorunuz olursa bizimle çekinmeden temasa geçebilirsiniz. DEEPNATURE TRAVEL Doğu Karadeniz Yaylaları Turu uzmanıdır. 18 yıllık deneyimimizle hazırladığımız Doğu Karadeniz Yaylaları turu programları, katılımcılarına yayla turu uzmanı deneyimli rehber eşliğinde tur deneyimi sunar. Doğu Karadeniz Yaylaları turu için doğru adrestesiniz.
                        

 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.925 Ek yatak₺ 1.925 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.375 Çocuk fiyatı₺ 1.540
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.925 Ek yatak₺ 1.925 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.375 Çocuk fiyatı₺ 1.540
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
 • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti₺ 1.625 Ek yatak₺ 1.625 Single konaklamalı tur ücreti₺ 2.075 Çocuk fiyatı₺ 1.300
Ödeme seçenekleri

:: 6 gece konaklama
:: 6 kahvaltı
:: 6 akşam yemeği
:: Rehberlik hizmeti
:: Bölgedeki ulaşım ve ara transferler
:: Tüm geziler
:: KDV
:: Zorunlu Seyahat Sigortası

:: Trabzon’a ve Trabzon’dan ulaşım. (Türkiye’nin her yerinden katılım olduğu için havayolu ve karayolu ile ulaşım fiyata dahil edilmemiştir)
:: Müze ve ören yeri girişleri
:: Öğle yemekleri
:: Kişisel harcamalar
:: Rafting (İsteğe bağlı olduğundan dolayı fiyata dahil edilmemiştir.)
:: Otellerdeki ve yemeklerdeki ekstralar

 

BÖLGEDEKİ ULAŞIMLAR TUR ÜCRETİNE DAHİLDİR

Hizmetimiz Trabzon Havaalanında başlar ve Trabzon Havaalanında sona erer. Trabzon'a ulaşım katılımcıya aittir. Bölgedeki transferlerimizi tur programında gidilecek yerlerin yol koşullarına en uygun araç olan Ford Transit veya Mercedes Sprinter marka minibüslerle gerçekleştirmekteyiz.

BULUŞMA ALTERNATİFLERİ

1.ALTERNATİF
Kendi Aracınızla Bölgeye Ulaşım
Buluşma saati yeri Trabzon Havaalanı Pazar 10:30'dur.

2.ALTERNATİF
Uçakla Ulaşım
Buluşma noktası Pazar günü saat 10:30'da Trabzon Havaalanıdır. Uçakla gelecek misafirlerimiz bu saate uygun olacak şekilde uçak bileti rezervasyonlarını kendileri yaparak tura katılabilirler.
Turun bitiş noktası cumartesi 16:30'da Trabzon Havaalanıdır. Cumartesi günü saat 17:15'ten itibaren olan uçuşlardan birine rezervasyon yaptırabilirsiniz.

:: Uçak rezervasyonları katılımcılar tarafından yapılır. Uçak bileti fiyatı tur ücretinin dışındadır.Tura rezervasyon yaptırmadan kesin uçak rezervasyonu yaptırmayınız. Uçak bilet fiyatları döneme ve biletin ne kadar erken tarihte alındığına göre değişir. Misafirlerimiz belirtmiş olduğumuz buluşma saatinde havaalanında olunabilecek, dönüşte havaalanı bırakış saatimizden en az 1 saat sonra kalkacak uçuşları tercih etmelidirler.

3. ALTERNATİF
Otobüsle Ulaşım
Otobüsle gelmek istenmesi halinde buluşma saati yeri Trabzon Otogarı Ulusoy Yazıhanesi Pazar 10:00'dur. Dönüş için cumartesi günü Trabzon'dan 18:00'den sonra hareket eden otobüsler uygundur.


Hatırlatmalar:

Hemen hemen bütün havayollarının sabah uçuşu bulunmaktadır.

En geç 10:30’da Trabzon’da olacak şekilde istediğiniz herhangi bir havayoluyla gelebilirsiniz. Bu saatten önce gelenler beklemek, geç gelenler ise kendi imkanları ile grupla buluşmak durumundadır. 1 gün önce gelmek isteyenlere uygun fiyatlı konaklama ayarlayabiliriz.

06:00 – 07:00 saatleri arasındaki uçuşlar ile gelenler kahvaltıya götürülecektir. Kahvaltı dönüşü 07:00-08:30 saatleri arasındaki uçuşları tercih edenler havaalanından alınacak ve kahvaltıya gidilmeden tura başlanacaktır.

Otobüsle gelenler ise sabah en geç 10.00’da Trabzon Otogarı’nda olmalıdır.

Katılımcılarımızı en geç 16:30′da Trabzon Havaalanı’na bırakmış oluyoruz. Dönüş uçuş veya otobüslerinizin saat 17:15 veya sonrasında olması gerekmektedir.

Tur boyunca yapılacak ara transferlerimizi ise arazi şartlarına en uygun araç olan Volkswagen Crafter veya Mercedes Sprinter ile yapıyoruz. Şasi uzunluğu açısından uzun kasa minibüsler kullanamıyoruz.

0-6 yaş ücretsiz çocukların transfer araçlarında koltuğu yoktur. Ebeveyn kucağında yolculuk yapar (Tur dolu ve araç müsait değilse)

 

TUR BOYUNCA 6 KAHVALTI VE 6 AKŞAM YEMEĞİ TUR ÜCRETİNE DAHİLDİR.

Mümkün olduğu kadar sizlere yöresel lezzetler tattırmak istiyoruz. Tabi mevsim itibarı ile ününü çok duyduğunuz bazı Karadeniz yemeklerini tatmanız mümkün olmayacak.

Öğle yemekleri de gidilen yere göre bir tesiste, köy evinde veya kumanya şeklinde olacaktır. Doyacağınıza eminiz. Kumanyalar fiyata dahildir.

Sonuçta bu bir gurme turu değil. Tabi rejim yapabileceğiniz bir tur da değil. Mümkün olan her şeyi sunacağız. Yemek konusunda tatmin olacağınız söyleyebiliriz.

Malzemesini temin edebildiğimiz her Karadeniz yemeğini üşenmeden yapmaya çalışıyoruz. Fakat bilirsiniz ki sezonluk yemekleri sezon dışında yapamıyoruz.

Kahvaltıda; doğal ürünlerle zenginleştirilmiş, bol çeşit.
Öğle yemeklerinde; bölgedeki restaurantlardan herhangi birini seçebilirsiniz. Seçenekleri rehberimiz sizlerle paylaşacaktır.
Akşam yemeklerinde; yöresel tatlar, et yemekleri, hamur işleri, sebze yemekleri, salata ve tatlılar.  

 

6 GECE AHŞAP PANSİYONDA KONAKLAMA TUR ÜCRETİNE DAHİLDİR.

1. Gün: Ayder Yaylası/Rize

2. Gün: Ayder Yaylası/Rize

3. Gün: Ayder Yaylası/Rize

4. Gün: Ayder Yaylası/Rize

5. Gün: Maral Köyü – Macahel/Artvin

6. Gün: Maral Köyü – Macahel/Artvin


Ayder’de çalıştığımız tesisler:
Oberj Otel
Ümit Otel
 
Macahel’de çalıştığımız tesisler:
Macahel Green Roof Hotel
 

Doğu Karadeniz’deki konaklama tesislerinin çoğu aile işletmeleridir. Evden dönüştürülen ya da ahşap olduğu için teknik nedenlerden dolayı tesislerin bazılarında single oda imkanı ve bazı odalarda banyo tuvalet imkanı yoktur ya da kısıtlıdır. Dolayısı ile turlarımızda kısıtlı tesisler için kimlerin single ya da banyolu odada kalacağı tamamen kayıt sırasına göre belirlenmektedir. Lütfen turdan önce oda durumunuzu öğreniniz.

Çocuk konaklaması

0-5 Yaş ucretsiz çocuklar Ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur. Araçta koltuğu yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

6-12 Yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

Single konaklama: Öncelikle Karadeniz turlarında tesislerin yetersizliğinden dolayı single konaklamalarda kontrolümüzde olmayan durumlar oluşabilmektedir. Turlarımıza tek başına katılan kişiler aksi belirtilmedikçe  bir hemcinsiyle aynı odaya yerleştirilir. Katılımcılar single farkı ödeyerek odada tek başına kalmayı tercih ederlerse tesislerin müsaitliğine göre ve rezervasyon sırasına göre tek konaklama sağlanmaya çalışılır. Fakat bu durum tesisten tesise göre değişebilir. Yani bir gün odada tek kalabilirken diğer gün eşleşmek durumunda kalınabilir, bu bazen önceden tahmin edilemeyebilir.  bu durumda tek kalamadığınız günün ücreti iade edilir.KONTENJAN HAKKINDA
Temmuz Ağustos dönemindeki turlar kesin hareket sayısına ulaşmaktadır. Haziran'da 6 kişiye ulaşan turlar hareket eder. Sayfada turun yayında olması o turda kontenjan olduğu anlamına gelmez. Güncel kontenjan durumu için telefonla acentamızı arayarak yada mail ile bilgi alabilirsiniz. Rezervasyon ve ödeme işlemlerinizi tamamlayıp bizden tur rezervasyon onayını almadan lütfen uçak bileti almayınız.


BU TURUN FARKI

Turumuz 16 kişilik butik bir yayla turudur. Gazetelerde boy boy çıkan sözde yayla turlarında çok farklıdır.

Ne demek istiyoruz gerçek butik yayla turu derken; Biz sizi 45 kişilik otobüslerle, binlerce kilometre götürüp perişan etmek istemiyoruz, biz Karadeniz'i otobüsün penceresinden görmenizi istemiyoruz, yayla turu deyip şehir merkezlerindeki yıldızlı otellerde konaklamanızı istemiyoruz, yöresel yemek deyip, ağzınıza bir lokma laz böreği koyup açık büfe kuyruklarında beklemenizi istemiyoruz. Biz bazıları gibi mevki adlarını yayla diye sunmuyoruz, yolda durmadan geçtiğimiz yerleri programda varmış gibi göstermiyoruz, maliyetten kaçmak için görülmesi gereken yerleri programdan çıkarıp çay bahçesi, sınır kapısı, bilmem ne köprüsü diye programı şişirmiyoruz. :)

Biz çok iyi biliyoruz ki Karadeniz'e ömrünüz boyunca bir yada iki kez geliyorsunuz ve buna değmesini istiyorsunuz. Sizin de şunu bilmenizi istiyoruz ki; bizde her gidenin memnun ayrılıp, daha çok insanı yayla turu için özendirmesini istiyoruz. Bu yüzden biz size en iyisini sunabilmek için canla başla gayret ediyoruz.

Herşeyden önemlisi bu turda deneyim edineceksiniz. Yayla yaşantısına, yayla kültürüne ve folklorüne çok yakından tanık olacaksınız. Yaylalarda insanlarla sohbet etme fırsatınız olacak, horona katılıp tulumun ezgisi ile coşacaksınız, yöresel yemeklerimizi tadacaksınız, en güzel tatil fotoğraflarınızı çekeceksiniz, doğasını tanıyacaksınız...

Folklorü, müziği, mutfağı ve yaşam tarzı sadece tanımanızı değil sizi bu yaşamın içine sokup bire bir etkileşim içinde olmanızı istiyoruz. Diğer turlardan farklı olarak yeni deneyimlerle evinize dönmenizi istiyoruz.

Bu turumuzun diğer turlardan bir farkı daha var. Turumuz 16 kişilik ve hemen hemen aynı tatil anlayışına sahip, ortak değerleri olan kişiler. Bu yüzden gruplarımız çok çabuk kaynaşmakta ve tur dostlukları uzun yıllar devam etmektedir. Gerek yaş, gerekse tarz olarak birbirine yakın insanlar katılır turlarımıza.

Evet turumuz ucuz değil. Ama en iyisi olduğumuzu söyleyebiliriz. Gazetelerde çıkan turların fiyatlarını inceden hesaplarsanız bizim fiyatlarımızın gayet makul olduğunu göreceksiniz.

Detaylı okuduğunuzda bu farkı sizde göreceksiniz. 40 yılda bir Karadeniz'e geliyorsanız biliyoruz ki en iyisini almak istersiniz, hayatınız boyunca beklediğiniz ve özlediğiniz tatilin ''yahni'' ye dönmesini ne siz istersiniz ne biz arzu ederiz. Çünkü hizmet sektöründe kalite detaylarda gizlidir.

Rehberler profesyonel kokartlı, güler yüzlü ve tecrübeli rehberlerdir. Rehberlerimizin yöreden olmasına çok özen gösterdik. Çünkü kimse size bu kadar can-ı gönülden rehberlik edemez. Herhangi bir olumsuzluk durumunda (hava koşulları vs..) rehberiniz deneyimi ile size alternatif bir program sunabilecek donanıma sahiptir.

Ve en önemlisi biz size bu sayfada mümkün olan her detayı vermeye çalıştık. Sizin turu daha iyi anlayıp, daha farkında olarak tura katılmanızı istedik. Eksik bilgilendirmenin katılımcılarda farklı beklentilere yol açacağını ve bunun hayal kırıklıkları doğuracağını çok iyi biliyoruz. Ama bu demek değil ki biz her şeyi yazdık bizi aramayın. Bir de bizi yerimizde tanıyın çayımızı, kahvemizi için.

 

TUR ÖZETİ

Yeri : Doğu Karadeniz. Rize-Trabzon

Yaş : min 4 max 70

Katılımcı : min 6 max 16

Ulaşım : uçak, minibüs

Bu turumuz tüm Doğu Karadeniz'i özetleyen bir turdur. Biz boydan boya klasik Karadeniz turları yerine daha lokal olan ve Karadeniz'in özünü oluşturan Doğu Karadeniz'i mümkün olan en güzel şekliyle sunuyoruz. Doğu Karadeniz'i görme ve tanıma fırsatı bulacağınız bu turda; Fırtına Vadisi, Ayder Yaylası, Gito Yaylası, Kaçkar Dağı, Aşağı ve Yukarı Kavrun Yaylaları, Avusor Vadisi, Laz Yaylaları, Büyük Deniz, Küçük Deniz ve Karadeniz Gölleri, Zil Kale, Palovit Şelalesi, Tar Deresi Vadisi, Macahel, Gorgit Yaylası, Maral Şelalesi, Karagöl göreceğiniz yerlerden bazıları..

 

YÖRE BİLGİSİ

Doğu Karadeniz Yaylaları Kaçkar Dağları'nın eteklerine, en akıl almaz tepelerine, en güzel vadilerine kurulmuş yaylalardır.

Muhteşem manzaraları, temiz havası, sevecen insanı ile bambaşka bir dünya. Yüzlerce yayla arasından biz sizlere en güzel yaylalardan bir program yapmaya çalıştık. Genel olarak Rize Çamlıhemşin' e bağlı yaylaları ve Fırtına Vadisi'ni gezeceksiniz fakat bu programımızda ilave olarak Sümela Manastırı'nı da göreceksiniz.

Bu arada yayladaki hava sıcaklığının sahile göre 4-5 derece daha düşük olduğunu unutmayın. Kavrulan şehirlerden olmaktan çok daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

Dağların kuzeyinde hüküm süren nemli ılıman iklim Karadeniz'deki bitki örtüsünün çeşitliliğini arttırmış ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz bir tabiat harikası haline getirmiştir. Karadeniz'in güneydoğusunda yer alan Küçük Kafkasya, Pontus Alpleri veya bilinen adıyla Kaçkar Dağları, şaşırtıcı zenginlikteki doğası, yörede yaşayan hayvan türlerinin çeşitliliği yanında, farklı bir yaşam süren yöre halkını tanımak açısından da görülmeye değer bir bölgedir.

Uçsuz bucaksız yeşilliklerin arasına serpiştirilmiş masmavi gölleri ve yaylaları kolay kolay unutamayacaksınız. Türkiye'nin tek 'subtropikal yağmur ve sis ormanları' habitatları, eko sistemleri, 2500 çeşit bitki çeşidi, 250 kuş çeşidi, nadir yaban hayatı, alpin çayırları, buzul gölleri, buzulları, akarsuları, muhteşem milli parkları ve 3937 metrelik Kaçkar zirvesi ile Doğu Karadeniz, dünyanın korumada öncelikli 200 bölgesinden biri ilan edilmiştir.

 

BÖLGEDE HAVA DURUMU

Doğu Karadeniz hak etmediği bir üne sahip. Genelde herkesin aklında Karadeniz'de her gün yağmur yağar, sis olur, soğuk olur gibi bir imaja sahip. Elbette Karadeniz istatistik olarak diğer bölgelerden daha fazla yağış almakta fakat bu haksız ünvana sahip olacak kadar değil. Öncelikle sahil şeridindeki havanın İstanbul havasını 2 gün gecikmeyle takip ettiğini söyleyelim. Yani İstanbul'da güneş varsa bilin ki 2 gün sonra Karadeniz sahillerinde de güneş olacaktır. Fakat yükseklerde doğal olarak böyle değil. Dağ kendi havasını yarattığından her an değişen ve tahmin edilemeyen hava koşulları vardır. Yani sabah güneşte yürüyüşe başlayıp öğlen siste devam edip akşam yağmurla bitirebilirsiniz. Veya sahilde yağmur yağarken siz bulutların üstünde güneşlenebilirsiniz. Veya tam tersi. Ama genel olarak yaylalarda havanın çok değişken olduğunu ve sahil kesimine göre bir iki derece daha serin olduğunu unutmayın. Hava koşullarının turun yapılmasına engel olmadığını da unutmayın lütfen.

 

AKTİVİTE

Turumuz gerçek anlamda bir yayla turudur. Yayla'da konaklayıp, yayla yaşantısının bire bir içinde olacaksınız. Turlarımızda günlük 2 ila 5 saat arası yürüyüşler yapılmaktadır. Elbetteki sizi zorlayacak yürüyüşler olacaktır ama rehberlerimiz sık sık mola vererek ve yürüyüş temposunu ayarlayarak hafifletecektir.

 

ZORLUK
Turumuz günde ortalama 2-5 saat yürüyüşleri olan sizi fiziksel olarak çok fazla zorlamayacak, yürüyüşlerin olduğu bir programdır. Tabi her ne kadar zorlamayacak desek de, bazı parkurlarımızda yokuş çıkmak ya da yokuş inmek gerekiyor. Bu durumda sık sık mola verip ve tempoyu düşürüp yürüyüşü kolaylaştırıyoruz. Yine de bu zorlu günlerde yürüyüşe katılmayıp yaylada vakit geçirme şansınız var. Ki bu zorlu günlerin sayısı max 2 dir.
Herhangi bir sağlık problemi olmayan ve yürüme problemi olmayan herkes katılabilir. (Bu arada belirtelim, yürüyüşlere katılmak mecburi değil. Yürümediğiniz zamanlar yaylada vakit geçirebilirsiniz.)
Yürüyüşleri anlatmak, tarif etmek gerçekten çok zor. Herkes gözünde farklı canlandırabiliyor. Kimisinin beklentisi Heidi gibi lay lay lom kırlarda yürümek iken, kimisinin beklentisi de bir National Geographic belgeseli kıvamında olabiliyor. :) Kimi kendini aşıyor, kimi de aklına şaşıyor. :))
Yürüyüşlerimizde sık sık mola verilir ve yürüyüş temposu en yavaş yürüyene göre ayarlanır. Elbette bazen nefes nefese kaldığınız anlar olacaktır fakat yürüdüğünüz yerlerin güzelliği ile yorgunluğunuz aklınıza bile gelmeyecek. Her güzel şeyin bir bedeli olduğunu unutmayın. Ve yürüyüşleri gözünüzde büyütmeyin, çok şükür bu güne kadar kimseyi yürüterek öldürmedik. :))

 

KİMLERE

Genel bir profil verecek olursak turlarımıza katılım ortalama 25-35 yaş arası ağırlıklı olmak üzere, 20-55 yaş arası değişmekte ve genelde %60'ını kadınlar oluşturmaktadır. Yine büyük ağırlıkla İstanbul'dan gelen, çalışan ve bekar insanlar oluşturmaktadır. Diğer turlarla kıyasladığınızda, öyle kendinizi garip ve yalnız hissedeceğiniz bir grubun içinde olma ihtimaliniz çok az.
Saatlerce güneşin altında yatmak istemeyen, açık büfe restoran kuyruklarından sıkılan, onlarca kişi ile tatile çıkmak istemeyen, farklı bir tur arayan ve en önemlisi deneyim kazanmak isteyen sağlıklı herkes katıldığı ve katılabileceği bir turdur.
Turumuz belki de, tamamı ile tatil anlayışınızı değiştirecek.

 

SEZON
Bize en çok sorulan soru; ''en iyi sezon nedir?'' sorusudur. Biz tur tarihlerimizi belirlerken zaten mümkün olan en iyi tarihleri seçmeye çalışıyoruz. Tabi hiçbir şekilde sizlere güzel hava garantisi veremeyiz, fakat genelleme yapacak olursak yaz ve sonbahar döneminde havalar güzel olma eğilimindedir.

Şayet Antalya ya da Bodrum'a gitmiş olsaydınız ve havalar yağmurlu, sisli olsaydı inanın bizde çok üzülürdük ama Doğu Karadeniz Yaylaları'na yağmur, çise, sis ve bulut inanın çok yakışıyor.

Bu demek değil ki turunuz siste ve yağmurda geçecek. Ama bu olası durum sizi olumsuz etkilememeli. Kaldı ki yaz sezonu ve havaların iyi olma ihtimali kötü olma ihtimalinden daha fazla.

Maalesef bölgemizin adı çıkmış dokuza, inmez sekize. Şu meteoroloji tahminleri yok mu. Görüyoruz ki Karadeniz tahminlerinin çoğu başarısız. Ama turum sisli olursa bişe göremem diye düşünüyorsanız bu yanıltıcı olacaktır. Sis de olsa, yağmur da olsa biz bu turun sizin hayatınızın en güzel turu olması için gayret edeceğiz.

Aslında bölgeyi Türkiye'nin diğer coğrafyalarından ayıran en önemli özelliği de iklimidir. Meteoroloji tahminlerinin dağlar için geçerli olmadığını, hele hele Kaçkar için hiç geçerli olmadığını söyleyebiliriz. Dağlar kendi havasını yaratır ve tahmin edilmesi çok zordur. Ama hiçbir hava koşulu programımızı yapmamızı engellemiyor.

Başınıza gelebilecek en kötü senaryoyu oturup yazdık. Valla kanımız dondu. :))) Şöyle ki; kirpiklerinizden damlayan çise, sisler arasında kendini gösteren dağlar, büyülü ve gizemli ormanlar ve gürül gürül dere sesi içinde yapacağınız bol oksijenli bir yürüyüş. Ne korkunç değil mi? :))) Hele hele küresel ısınma her yeri kavururken.
 


YANINDA GETİR

Küçük sırt çantası; yürüyüş esnasında polar, matara, krem gibi sık kullanacağınız malzemeleriniz koyacağınız en az 30lt kapasiteli sırt çantası. Ama lütfen çocuğunuzun yada kardeşinizin beslenme çantası ile gelmeyin :))

Tozluk; bileğinizde dizinize kadar kapatır ve botunuza taş toprak çamur kar girmesini engeller. Süper birşeydir yani:)

Yürüyüş Botu; yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Bunlar en az Cat marka botlar seviyesinde olmalıdır. Biz size su geçirmez özelliğe sahip trekking amaçlı botları öneriyoruz. Bu kadar detay vermemize rağmen halen topuklu ayakkabı, kösele ayakkabı, bez ayakkabı ile gelenler olabiliyor, kesinlikle önermiyoruz.

KONAKLAMA TESİSLERİNDE ODALAR KISMINDA AYAKKABI İLE DOLAŞMAK YASAKTIR. LÜTFEN BİR TERLİK GÖTÜRÜNÜZ.
(Bu kural biraz garip gelebilir, ama muhafazakarlıktan diil, tamamen ses ve hijyen için uygulanmaktadır.)

Yağmurluk; Genelde panço denen sırt çantanızla aynı anda giyebileceğiniz, bol ve ayaklarınıza kadar sizi koruyan özel amaçlı yağmurluklardır. Özellikle belirtelim bu yağmurluğunuzun da doritos poşetinden çıkan naylon gibi birşey olmamasına özen gösterin :)) Bu arada yıllar önce bir arkadaşımız Panço getir deyince Doritos Pancho getirmişti siz böyle birşey yapmayın. Yemiştik ama güzeldi:)

Baş: Yanınızda mutlaka bir bere bulundurun. Ayrıca sizi güneşten koruyacak güneş gözlüğü yüz ve dudaklarınız koruyacak kremler. Ve birde şapka.

Göğüs: Sizi rüzgardan koruyacak polar, bol t-shirt, sweat shirt yeterlidir.

Alt: Sentetik kumaşlı pantolonları tercih etmelisiniz. Bu tür kumaş ıslansa bile çok çabuk kurur ve ısıyı muhafaza eder. Şort da bulundurun. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

Ayak: Bol miktarda çorap getirmenizi tavsiye ederiz. Abartmayın 20 tane değil. E getiriyorlar:)

Matara: en az 1 lt lik su kabınız. Mümkünse termos özelliğine sahip ve sıcak su saklayabilecek mataralar. Ama 1 lt.lik plastik süt şişeleri de idare eder.

Fener: Çok büyük olmayan fakat yeterli ışık kaynağı olan yedek pilleri ve ampulü ile birlikte bir fener. Gece dolaşmalarında lazım olabilir. Kafa feneri tercih ediniz.

İlkyardım: Rehberlerimizde ilkyardım malzemeleri olmasına rağmen her ihtimale karşı kendinize küçük bir ilkyardım çantası hazırlayın ve sürekli kullandığınız ilaçları bulundurun.

En önemli hususlardan biri de taşıma sırasında yağmura karşı valizinizin su geçirmez olması yada eşyalarınızı poşetlemenizdir. Lütfen mümkün olduğunca küçük bagaj getiriniz.

Tur öncesi alışverişleriniz için Kutupayısı Doğa Sporları Malzemelerini öneriyoruz. www.kutupayisi.com adresinde aradıklarınızı bulabilirsiniz.

 

KİŞİSEL İHTİYAÇ

TURDA ÇEKİLEN FOTOĞRAFLARI GRUP ÜYELERİ İLE DEÐİŞ TOKUŞ YAPABİLMENİZ İÇİN FLASH CARD GETİRMENİZİ ÖNERİRİZ.

Bal alacaksanız kilosuna 70-100 TL ödemeye hazır olun. :) Ve her yerden bal almayın.

Bunun dışında bulunacağınız ilçelerde bankamatiklerinden para çekebileceğiniz bankalar şunlardır. Rize/Ardeşen: Akbank(Altın Noktalı), İş Bankası, Ziraat Bankası.Trabzon ve Rize şehir merkezinde: Hemen hemen her banka. (ilk ve son gün)

İsteyenler sabah erkenden ya da tur dönüşü her gün kaplıcaya gidebilir.

 

DEEP NATURE NOTU

Biz size keyifli bir program hazırladık. Bu programın diğerlerinden farkı yukarıda bahsettiğimiz yerleri ve kültürü doya doya yaşamanız. Bizim bir güne sığdıramadığımız bir yaylada bir saat geçirmenin doyurucu olmayacağını düşünüyoruz.
Biz 17 yıllık tur deneyimimiz ve özenli tur anlayışımızla sizlere, bize göre en güzel Doğu Karadeniz Yayla Turunu hazırladık. Her yeri gösterelim diye sıkış tıkış bir program yapmadık ama göreceğiniz yerleri yeterince tadına varabileceğiniz şekilde, boş günü olmayan bir program sunuyoruz. Bu turun ardından inanıyoruz ki Doğu Karadeniz'in güzellikleriyle büyülenmiş, doğanın yenileyici terapisiyle stresten bir nebze arınmış olarak döneceksiniz. Araştırın, inceleyin, eşinize dostunuza sorun. Karadeniz Yaylalarını bizimle gezin, keyifle gezin.
 

 

KAMPANYALARDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORUM

A Grubu Seyahat Acentası Türsab Belge No: 4824 - Bu site DEEP NATURE SEYAHAT ACENTASI'na aittir, sitedeki yazı ve resimler izinsiz kullanılamaz.

Crealive